BETA

15.02.2018

08:10

"יש כאן המון ישראלים": יהודים בין קורבנות הטבח בבית הספר

רב הקהילה היהודית בשכונה שבה אירע הירי הקטלני אמר כי ידוע לו על ארבעה הרוגים יהודים - שלוש נערות ונער, בהם בת לאב ישראלי. "כולם מתפללים"

בין קורבנות הטבח שאירע בבית הספר בעיר פארקלנד שבפלורידה, שבמהלכו נרצחו 17 בני אדם ונפצעו עשרות נוספים, הייתה גם ג'יימי גוטנברג, המשתייכת לקהילה היהודית הגדולה במקום. אחיה, ג'ייס, לומד גם הוא בבית הספר, והצליח להימלט. נער אחר בן הקהילה היהודית נפצע באירוע לאחר שנורה שלוש פעמים. ממשרד החוץ נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים בתקרית.

 

הרב משה רבין, רב הקהילה היהודית בשכונה שבה אירע הירי הקטלני, סיפר לתכנית "בוקר אור": "אני נמצא במלון מאריוט עם כל המשפחות שחיכו לקבל את התשובות. אני יכול להגיד כי  כרגע כי אליסה אלחדף, שאביה ישראלי, נהרגה. יש עוד שתי תלמידות ותלמיד שלא פרסמו את השמות עדיין. היה הרבה בכי בעת קבלת ההודעה. אין הרבה מה להגיד, רק להילחם ושתהיה קבורה יהודית מהירה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לילה קטלני בכבישים: 2 אנשים נהרגו ואדם אחד נפצע קשה

המרדף, החסימה והירי: תיעוד בלעדי של ניסיון חיסול בצפון

טבח בתיכון בפלורידה: 17 נהרגו, היורה - תלמיד לשעבר שסולק

 

  ג'יימי גוטנברג, בת הקהילה היהודית ואחת מקורבנות הירי בבית הספר בפלורידה
 

ג'יימי גוטנברג, בת הקהילה היהודית ואחת מקורבנות הירי בבית הספר בפלורידה( פייסבוק)

 

 

על פי דיווחים בכלי תקשורת המזוהים עם הקהילה היהודית בארה"ב, אחד הרבנים הרפורמיים, בראד בוקסמן, סיפר כי הוא הכיר לפחות 4 יהודים שנפצעו באירוע מקהילתו. "מספר גדול מאוד של חברי קהילה למדו בבית הספר הזה". רב נוסף, ג'ונתן קפלן, סיפר כי אחד מבני קהילתו הוא מבין ההרוגים ונער נוסף נעדר. "יש פה כאוס והרס רב", אמר והוסיף, "כולם מחכים ומתפללים. אין מילים שיוכלו לתאר מה שקרה כאן".

 

רוני פז, תלמידה ישראלית לשעבר שנכחה בבית הספר במהלך הטבח, סיפרה בראיון לתכנית של אילנה דיין בגל"צ: "היינו בכיתה ופתאום שמענו רעש מאוד חזק ולא הבנו מה זה, אחד מהילדים בכיתה חזר בדיוק מהשירותים ואמר שהוא שמע ירי. 2 דקות אחרי זה הייתה אזעקת שריפה ולא הבנו מה קורה. יצאנו מהכיתה ואחרי כמה שניות כולם התחילו לצרוח ולרוץ. רצנו מהר בחזרה לכיתות וסגרנו את הדלתות ושמענו אותו יורה. היינו בשקט בצד שלא יראה או ישמע אותנו.

 

עוד היא סיפרה כי התלמידים שמעו אותו צועק: "הוא בא ודפק לנו בדלת וביקש שנפתח לו ונעזור לו ולא עשינו כלום. אחרי 40 דקות, ששמענו אותו יורה בכיתה לידנו וצרח על כולם, היחידה המיוחדת של המשטרה הגיעה והוציאה אותנו. ראינו את כל הילדים שמתו והדם ואת כל המשטרה והכוחות. אני לא מצליחה לעכל מה שקרה".

 

בת של רופא ישראלי, שנהרגה בירי בפלורידה
 

בת של רופא ישראלי, שנהרגה בירי בפלורידה( ללא קרדיט)

 

 

שירלי קאופמן, המתגוררת בסמוך לזירת האירוע ואחיינה נמלט מהמקום, סיפר בתוכנית "בוקר אור" על המקרה. "הוא היה בבית הספר ובדיוק נגמר היום. הוא שמע ירי וניסו להשאיר אותו בבית ספר אבלך הוא התחיל לרוץ. הוא נמלט לסופרמרקט והתחבא שם. זה היה מאוד מפחיד, הילד בטראומה". קאופמן ציינה כי אין אבטחה בכניסה בבית הספר. "הבנתי שהעיפו את הילד מבית הספר. הוא התעצבן על המורים והבנתי מהאחיין שלי שהוא כל הזמן דיבר על רובים ופגיעות".

 

ג'ו זבולוני, עד ראייה לאירוע אמר: "אני גר כעשר דקות מבית הספר. יש לי כאן חברים וזה מקום מאוד ידוע בקהילה. המון משפחות ישראליות ויהודים. דאגתי והזדעזעתי ממה שקרה שם. כששמעתי על הטבח הזה פשוט לקחתי את האוטו וטסתי לשם. קיבלתי התראה לטלפון של חדשות וישר התקשרתי לחבר מכוחות הביטחון והוא אישר שיש כאן משהו רציני. ראיתי כמות אדירה של אנשי כוחות הביטחון. הם שמו מחסומים בכבישים. היו מאות הורים מזועזעים ובוכים, חלקם מדברים עם הילדים וחלקם לא. בתור הורה התחושות מזעזעות. תמיד אנחנו שומעים על זה במקומות אחרים וכשזה מגיע הביתה שלנו זה מזעזע".

 

עוד הוסיף זבולוני כי לו עצמו יש נשק. "יש הליך מסודר. קניתי נשק כי יש לנו כאן זכות להגנה עצמית ואם מישהו רוצה לפגוע במשפחה שלי – התפקיד שלנו זה להגן על משפחתנו. צריך להסתכל על המצב יותר לעומק: היו המון סימנים שזה הולך לקרות, כולל שהעיפו אותו מבית הספר. אני אגיד לילדים שלי הבוקר שאני אוהב אותם. יש לנו שמירה מטורפת בבית הספר הפרטי היהודי".

 

ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בלאס וגאס
 

ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בלאס וגאס(ללא קרדיט)

 

 

לאחר הירי, השריף המקומי, סקוט ישראל, אמר כי החשוד בירי נעצר לאחר מצוד מחוץ לבית הספר. שמו של החשוד הוא ניקולאס קרוז, בן 19, תלמיד לשעבר בתיכון, שסולק בשל בעיות משמעת. מורה המלמד בתיכון אמר כי קרוז נחשב בעבר כאיום אפשרי על חבריו. לדברי השריף, המשטרה החלה לחפש אחר אתרי האינטרנט שבהם גלש קרוז ולנתח את פעילותו ברשתות החברתיות, ומצאה שם כמה דברים "מטרידים ביותר". כמו כן, נמצא שהיה ברשותו כמות עצומה של מגזינים.

 

על פי העדויות והדיווחים, האירוע החל כשאזעקת האש בבית הספר הופעלה. בהתאם לנוהל במצב של שריפה, התלמידים והמורים יצאו מהכיתות, שם חיכה להם היורה והטבח החל. ב-AP דווח כי היורה חבש מסיכת גז ונשא עימו רימוני עשן, אולם עדיין לא ברור בשלב זה אם נעשה בהם שימוש. 

 

 הירי בפלורידה
 

הירי בפלורידה( רויטרס)

 

 

עשרות ניידות משטרה הגיעו לתיכון והקיפו את הבניין, בזמן שהתלמידים נמלטו בריצה. עוד נמסר כי תלמידים רבים התבצרו בתוך הכיתות. ערוצי הטלוויזיה תיעדו עשרות תלמידים בורחים מבית הספר. "הבת שלי מסתתרת בארון, היא מפחדת לדבר", אמר אחד האבות שהגיעו לאזור בית הספר לרשת CBS. "אמרתי לה לא להתקשר אלי כי אני לא רוצה שאף אחד ישמע את קולה".

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב בעמוד הטוויטר שלו: "תפילותי ותנחומי למשפחות הקורבנמות של הירי הנורא בפלורידה. אף ילד, מורה או כל אדם אחרר לא צריך להרגיש לא בטוח בבית ספר אמריקני". מושל פלורידה ריק סקוט אישר לרשת NBC כי ישנם כמה הרוגים, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא נמצא בקשר עם גורמים רשמיים במדינה ומטפל באירוע. 

 

אירוע הירי בתיכון בפלורידה הוא הטבח השמיני הכי קטלני בהיסטוריה האמריקנית בת זמננו. מדובר באירוע הירי השמיני בבית ספר בארצות הברית ב-2018 בו היו הרוגים או פצועים, ותקרית הירי ה-18 במוסד לימודי מתחילת השנה.