BETA

עודכן:

לוח הזמנים: כתב אישום נגד נתניהו, אם יוגש – רק בתוך כשנה

אחרי הגשת ההמלצות התיקים עוברים לפרקליטות ואז להכרעה של היועמ"ש. ההחלטה של מנדלבליט – לכל המוקדם בספטמבר. לרה"מ תעמוד הזכות לשימוע – תהליך של מספר חודשים נוספים

לוח הזמנים הצפוי בתיקי נתניהו: לאחר שהמשטרה הגישה אמש (שלישי) לפרקליטות את המלצותיה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והמעורבים הנוספים בתיקי 1000 (המתנות) ו-2000 (ידיעות אחרונות), המשך ההליך עובר לגופים המשפטיים.

 

תחילה, התיקים צפויים להגיע לידיה של פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה בפרקליטות, עו"ד ליאת בן ארי. זמן העבודה שלה ושל צוותה צפוי להיות שלושה חודשים לפחות. לאחר מכן, בסביבות חודש מאי, התיקים יועברו לעיונו של פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המשטרה המליצה: כתבי אישום נגד נתניהו בגין שוחד בשני התיקים

מתקפת הכלבים באופקים: בעל חווה סמוכה נעצר

תיעוד: דובת קוטב ובנה מסכנים את חייהם בשביל אוכל

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

תהליך ארוך עד להגשת כתב אישום. רה"מ נתניהו (רויטרס)

 

 

ניצן צפוי לעבור על פרטי התיקים במשך כחודש ובסביבות חודש יוני להעביר את ממצאיו הסופיים ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט. הזמן שהיועמ"ש צפוי לקחת הוא לכל הפחות שלושה חודשים – משמע חודש ספטמבר 2018. בשלב זה, ובהתאם לממצאי חודשי העבודה בפרקליטות, יכריע היועמ"ש אם להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, בשני התיקים, בכפוף לשימוע.

 

הליך השימוע שמוקנה לנתניהו יכול להימשך עד חמישה חודשים – קרי חודש פברואר 2019, לכל המוקדם. תקופה של שנה מהיום. המשמעות היא שלמרות המלצות המשטרה, ההחלטה על כתב אישום נגד ראש הממשלה, והגשתה בפועל, עוד רחוקה.

 

לפי ההמלצות שפורסמו אמש, בתיק 1000, בסך הכל קיבל נתניהו, לפי הודעת המשטרה, מיליון שקלים ברכוש. בין המתנות שקיבל - סיגרים יוקרתיים, משקאות חריפים ותכשיטים, מהם  בשווי 750 אלף שקלים מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מהחקירה עלה כי המתנות הוענקו לנתניהו על רקע תפקידיו, כרה"מ ושר התקשורת, ובתמורה לפעילות שלו, במישרין או בעקיפין, לקידום עניינים שנועדו להיטיב עם מילצ'ן בעסקיו, במצבו הכלכלי, במעמדו או בשימור המוניטין שלו. לכן נחשד נתניהו במתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, בפעולותיו לטובת מילצ'ן.

 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(ארן דולב )

 

 

התמורה הכספית שקיבל נתניהו ממילצ'ן, כאמור 750 אלף שקלים, עומדת במרכז המלצות המשטרה בתיק זה. גם מילצ'ן קיבל הודעה לפיה המשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין בגין מתן שוחד. נתניהו קיבל מתנות מבעלי ההון במשך כעשר שנים, כאשר הקצב עלה בשנת 2009, לאחר שנבחר שנית לראשות הממשלה. נתניהו הודה כי קיבל מתנות, אך טען כי פעל על פי חוק וכי מדובר במתנות בין חברים. המשטרה סברה שלא מדובר במערכת יחסים חברית, שכן המתנות עברו בכיוון אחד, כאשר לא הייתה הדדיות.  בנוסף, טען נתניהו כי לא סיפק שום דבר בתמורה.

 

תיק 2000 עוסק בשיחות שערך ראש הממשלה עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, שהקלטות חלק מהן פורסמו בתקשורת. על פי החשד, נתניהו התחייב לפעול נגד עיתון "ישראל היום", שנמצא בבעלות מקורבו שלדון אדלסון, ובתמורה הבטיח לו מוזס סיקור אוהד. החקירה התמקדה בתקופת טרום הבחירות בשנת 2013.

 

עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות נגד ראש הממשלה, לביצוע עבירות של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשה זו. ממצאי החקירה העלו כי הצדדים נקטו פעולות בפועל לקידום האינטרסים אחד של האחר, בהמשך להבנות שהושגו ביניהם, או לכל הפחות הציגו מצג האחד כלפי השני כאילו פעלו כאמור.