BETA

13.02.2018

22:02

נתניהו על המלצות המשטרה לאישום נגדו: "בטוח שהאמת תצא לאור"

ראש הממשלה הגיב להודעת המשטרה, לפיה התגבשה תשתית ראייתית לעבירות שוחד בתיקי 1000 ו-2000: "דבר אחד ויחיד לנגד עיניי - טובת המדינה, הממשלה תמלא את ימיה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם אמש (שלישי) בתגובה להודעת המשטרה, לפיה התגבשה נגדו תשתית ראייתית לעבירות שוחד בשני התיקים בהם נחקר, 1000 ו-2000.

 

"אני בטוח שהאמת תצא לאור, ואני בטוח שגם בבחירות הבאות, שיתקיימו במועדן, אזכה שוב באמונכם בעזרת ה'", אמר נתניהו, "אתם יודעים שאני עושה את הכול, כשדבר אחד ויחיד לנגד עיניי - טובת המדינה, לא בשביל סיגרים מחבר, לא בשביל סיקור עיתונאי, לא בשביל שום דבר. הממשלה שלנו תמלא את ימיה".

 

"אני לא כאן כדי לעשות לביתי. אם זה מה שהיה מניע אותי, הייתי מזמן במקום אחר", המשיך ראש הממשלה, "מאז שנבחרתי כמעט שלא היה לי יום אחד בו לא הוטחו נגדי השמצות וטענות סרק. בשנים הללו הופעלו לחצים כבירים לפתוח נגדי לא פחות מ-15 בדיקות וחקירות במטרה להפיל אותי מהשלטון. כולן החלו בכותרות מפוצצות, בשידורים חיים מהאולפנים, חלקן עם המלצות משטרה מרעישות, בדיוק כמו הערב. כל הניסיונות הללו, בלי יוצא מהכלל, הסתיימו בלא כלום. כיוון שאני יודע את האמת, אני אומר לכם. גם הפעם הדברים יסתיימו בלא כלום".

 

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (חדשות עשר)

 

 

נתניהו התייחס לחשדות נגדו, שפורסמו מוקדם יותר אתמול, בהן חשדות לקבלת שוחד בדוגמת מתנות בשווי של 750 אלף שקלים מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. "אני בטוח שכאשר הגורמים המשפטיים המוסמכים יבחנו את כל מהחומר, הם יגלו עד כמה ההמלצות הללו מופרכות", אמר.

 

נתניהו אמר כי לא ניתן להתייחס ברצינות לטענה שפעל לטובתו של מילצ'ן בתמורה לסיגרים. "בפועל עשיתי את ההיפך הגמור, פעלתי לסגירת ערוץ עשר שמילצ'ן היה מבעליו, אלמלא הנחיית היועמש ווינשטיין, הערוץ היה נסגר, ומניותיו של מילצ'ן היו שוות אפס. אחד הדברים הראשונים שעשיתי כשר אוצר היה לשבור את המונופול של מילצ'ן בשוק חלקי החילוף של רכב בישראל, בניגוד מוחלט לאינטרסים שלו".

 

ביחס למה שכונה "חוק מילצ'ן", החשדות כי פעל להאריך את תוקפו של החוק להטבת מס לתושבים חוזרים, הוא טען כי מדובר בהאשמה מופרכת. "החוק הזה הועבר על ידי ממשלת אולמרט, הוא קודם על ידי משרד הקליטה, טופל על ידי משרד האוצר, בראשות שר האוצר יאיר לפיד, שאגב חברו הטוב של מילצ'ן ושעבד אצלו קודם לכן. נתמך על ידי שר המשפטים יעקב נאמן ושרים רבים אחרים כדי לעודד השקעות בישראל. העובדה שאני נשאלתי על כך רק שאלות ספורות - זה אומר הרבה, אבל השבתי שמעולם לא פעלתי לטובת ארנון מילצ'ן, בעניין הזה, או בשום עניין אחר".

 

עם זאת, נתניהו הודה בנאומו כי פעל לטובתו של מילצ'ן כשהתקשה להשיג ויזה לארצות הברית. "למה היא נשללה ממנו? כי פורסמו בתקשורת דברים חשובים ביותר שעשה בעבר למען מדינת ישראל. חובתו הבסיסית של כל ראש ממשלה בישראל, היא לעזור לכל מי שנפגע כתוצאה משירות מיוחד, כך עשה שמעון פרס ז"ל וכך פעלתי גם אני כשהאמריקנים רצו לשלול ממילצ'ן את הוויזה מאותן סיבות בדיוק".

 

 מול ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס
 

מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס (חדשות עשר)

 

 

בנוגע להמלצת המשטרה להאשים את נתניהו בשוחד גם בתיק 2000, העוסק בחשד לפעולה לטובתו של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס, ונגד העיתון "ישראל היום": "איך אפשר לומר שרציתי לפעול לטובתו של נוני מוזס על ידי העברת החוק לסגירת ישראל היום, כשגם כאן עשיתי בפועל את ההיפך גמור. הובלתי את ההתנגדות לחוק, הצבעתי נגד החוק, ועשיתי יותר מזה:  פיזרתי את הכנסת, סיכנתי את עתידי הפוליטי. בניגוד אליי, 43 שרים וחברי כנסת, פעלו לטובת מוזס, ובשליחותו. הם קידמו את הצעות החוק שלו. רבים מהם קיבלו סיקור מחבק ומלטף בידיעות אחרונות. איך ייתכן שרובם המוחלט לא נחקרו? לא הוגשה נגדם שום המלצה? איך ייתכן שדווקא נגדם, מי שהוביל את המלחמה נגד החוק, והביא להפלתו - יש המלצות, וכנגד יוזמי החוק, שקיבלו את ניסוחו מנוני מוזס – אין שום דבר. עולם הפוך".

 

ראש הממשלה טען כי להמלצות אין מעמד במשטר דמוקרטי, משום שעל פי החוק "לא המשטרה היא שקובעת, אלא רק הגורמים המשפטיים המוסמכים. וחסר לנו אם זה לא היה כך". הוא הוסיף כי יותר ממחצית מהמלצות המשטרה אינן מתקבלות על ידי הגורמים המשפטיים.

 

כמו כן, נתניהו חזר על האשמתו נגד המשטרה והעומד בראשה, המפכ"ל רוני אלשיך. "להמלצות שפורסמו הערב מתלווה צל כבד. אי אפשר להשתחרר מהרושם שהן הושפעו מתחושות חסרות בסיס של גורמי חקירה שמאמינים שאני פעלתי נגדם. ששלחתי קצינת משטרה להתלונן על הטרדה מינית כנגד ראש היחידה שחוקרת אותי. שביצעתי מעקבים אחר חוקרי המשטרה, שהפעלתי מישהו בלונדון נגד החוקרים, כמובן שמדובר בטענות הזויות, מופרכות לחלוטין".

 

"אבל אני מבקש תחשבו אתם - מה זה אומר על החקירה, ומה זה אומר על ההמלצות, אם מי שחוקר אתכן אומר שתפרתם לו תיק - איך הוא בכלל יכול לנהל את החקירה באופן אובייקטיבי? ואיך הוא יכול לתת המלצות אובייקטיביות. לכן, זה לא מפתיע בכלל שאלו הן ההמלצות".