BETA

13.02.2018

00:30

לאחר חודשים של מאבק: החוק להעלאת קצבת הנכים אושר בכנסת

מליאת הכנסת אישרה הצעת החוק שתגדיל את הקצבה החודשית של הנכים ל-3,700 שקלים. חלק מארגוני הנכים התנגדותו לתיקון, זאת לאור העובדה שסכום ההעלאה נמוך משסוכם

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק להעלאת קצבאות הנכים. 84 חברי כנסת תמכו ולא היו מתנגדים. כמו כן, כלל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו. הסכום הסופי שיועבר הוא פחות ממה שהובטח לנכים לפני מספר חודשים, והקצבה תעמוד על 3,700 שקלים.

 

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), מיוזמי הצעת החוק, עלה לברך לאחר אישורה ואמר: "עברו כמעט 3 שנים והגענו לקו הסיום. אני, כמו רבים בבית הזה תמיד נעמוד לצד האוכלוסיות המוחלשות שצריכות את העזרה. החקיקה הזו היא חקיקה היסטורית. היום העברנו הצעת חוק שהמשמעות שלה היא 4.3 מיליארד שקלים לטובת הנכים".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הרפורמה - והאכזבה: כך בתי הספר מתמרנים את ציוני הבגרות

בשליחות חיזבאללה: מעורער בנפשו חצה את הגדר מלבנון לישראל

שוב: לפיד אש ענק בוער מבתי הזיקוק במפרץ חיפה בשל תקלה

 

חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) הגיב בחשבון הטוויטר לאישור הצעת החוק וכתב: "העלינו עכשיו את קצבת הנכות ב-50% במסגרת תקציב של 4.3 מיליארד ש"ח. זהו הישג משמעותי ביותר ובמיוחד לאור המציאות הפוליטית הנוכחית. אני מתייחס להעלאה הזאת כתחילתו של מסע ומאבק ממושך עד למימוש החוק המקורי שלי - השוואת הקצבה לשכר המינימום. אעשה את הכל כדי להגיע לתוצאה הזו". עוד הוסיף גילאון: "מודה לחברי, השר חיים כץ על המאמץ העיקש".

 

חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) הגיבה גם היא בטוויטר וכתבה: "תם אבל ממש לא נשלם. נמשיך לעבוד קשה עד להעלאת הקצבה לשכר מינימום".

 

פעילי מאבק הנכים בדיון בוועדה בכנסת
 

פעילי מאבק הנכים בדיון בוועדה בכנסת( פורום נכים בליכוד)

 

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בירכה אף היא על החוק, עם הסתייגות קלה: "חוק הנכים עבר כעת ברוב של 84 ח״כים ואפס מתנגדים. הצבענו בעד, עם הקואליציה, למרות שהוא רחוק מלהיות מושלם, ואני שמחה על כך, ומברכת על החוק הזה".

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) הגיבה גם היא וכתבה כי "קצבת הנכות עלתה עכשיו הרבה מאד בזכות ח"כ גילאון שנאבק בכל הכח ועם כל הלב כבר שנים על השוואת קצבת הנכות לשכר מינימום. יום יבוא ואנחנו נהיה הממשלה ונעביר אותה כחוק ממש. זה לא מושלם, אבל זה יום גדול".

 

אתמול ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה את הצעת החוק להעלאת קצבאות הנכים. "זה לא צודק ולא הגיוני, נמשיך עם כל המחאות שתכננו ועצרנו", אמר יהודה דורון, מפעילי מאבק הנכים. "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. אני מעריכה את המאמץ, אבל לא לתוצר הזה התכוונו", אמרה נעמי מורביה. "המאבק יעבור לבתים. אנחנו, אלפי נכים, לא נעצור", אמר אייל כהן.

 

קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב-470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בנוסף, יכלל בחישוב זה הקח"ן – קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר. בעבר ניתן הקח"ן רק רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה. כעת, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון שקלים.

 

 חסימת כביש של הנכים ליד חיפה
 

חסימת כביש של הנכים ליד חיפה(הנכים הופכים לפנתרים )

 

 

בעבר הבטיחה הממשלה כי הקצבה תגיע לגובה של 4,050 שקלים, אך כעת נקבע כי היא בתום כל הפעימות, היא לא תפחת מ-3,700 שקלים, ועל פי הערכות תגיע לסכום של כ-4,000 שקלים. הקצבה תעלה בפעימה אחת, ולא שתיים כפי שנאמר בתחילה, במרץ 2018. עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות. בחוק נקבע כי העלות הכוללת תעמוד על 4.34 מיליארד שקלים בשנה.

 

ח"כ דוד ביטן הודה כי לא עמדו בהסכמות עם ארגוני הנכים: "בהסכם עם ההסתדרות הסכומים לא היו מדויקים, חישוב מסודר של האוצר הראה זאת".

 

ח"כ גילאון, שלא השתתף בהצבעה הסופית בוועדה על הצעת החוק התנצל בפני הפעילים: "אני מבקש סליחה ומחילה מכל מי שיושב כאן. מילה היא לא מילה והסכמה היא לא הסכמה. ההחלטה הנוכחית גבוהה מאוד לעומת מה שהיה, אבל זה היה משא ומתן של עורמה. אנחנו לא מגיעים לסכומים שקבענו אפילו בפשרה השלישית שלנו. כל מיני פרופסורים נשכרו כדי לבלבל את כולם ולעשות הסחת דעת".

 

ביוזמת ח"כ מיקי רוזנטל, נקבע בהצעת החוק כי גופים המייצגים מבקשי קצבת נכות יוגבלו בגביית שכר טרחה נוסף מהנכים, עקב העלאת קצבאותיהם. במהלך ויכוח עם נציגת לשכת עורכי הדין, ענת קאופמן, אמר לה ח"כ רוזנטל: "חצופים, אתם לא עושים עבודה נוספת. לא תגזרו על זה עוד קופון".