BETA

12.02.2018

20:48

שוב: לפיד אש ענק בוער מבתי הזיקוק במפרץ חיפה בשל תקלה

תושבי האזור התקשרו מבוהלים למוקדים העירוניים בבהלה ממה שנראה ככדור אש הבוקע מתוך הלפיד בבתי הזיקוק. בבז"ן בישרו שמדובר בתקלה וכי היא תוקנה

תקלה שנגרמה הערב (שני) במתקן האתילן בבתי הזיקוק גרמה לבערה חזקה בלפיד הדומה לכדור אש. בבז"ן טענו שמדובר בתקלה ולאחר מספר שעות הודיעו כי היא תוקנה. עוד מסרו כי מהיום תחל הדממה מדורגת של המתקנים לצורך תחזוקה, וצפויה פעילות ערה של הלפיד לסירוגין במהלך השבוע הקרוב. במוקדי הרשויות המקומיות נרשמו עומסים כבדים של מאות תושבים מבוהלים.

 

מטעם ראש עיריית חיפה נמסר: "התקלות החוזרות במתקני בז"ן מחייבות להקים וועדת בדיקה חיצונית שתשים בשקיפות את מה שמתרחש. לא ניתן להמשיך לתת לכמיליון מתושבי המדינה לראות לפיד בוער ולספר שזה בטוח.קורא לשר להגנת הסביבה לעמוד בראש ההתנגדות ליוזמה ההזויה להקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה ולחוק חיפה כימיקלים, שיאפשר לממשלה להרחיב מפעלים קיימים ולהיכנע ללחצים של בעלי ההון".

 

 

 

ח"כ יעל כהן פארן, יו"ר השדולה למען מפרץ חיפה: "זהו ערב קשה. הזיהום במפרץ חיפה משתולל כאילו מדובר על איזור ספר נטוש ולא על מקום מאוכלס בכמיליון תושבים. שוב נפלטו הערב כמויות זיהום חריגות בגלל תקלה נוספת במפעל מקבוצת בז"ן, מפעל שהתקלות הפכו בו לדבר שבשגרה. כמויות אדירות של מזהמים פוזרו לאוויר, מדובר בחומרים מסוכנים שלא אמורים להיות כל כך בסמוך לבתיהם של תושבים. אין עוד עיר בארץ שהיתה מתירה למפעל רעל כזה לפעול בשטחה ולהרעיל את תושביה. שוב ושוב חוזרים תושבי חיפה והסביבה לסיוט של אוויר מזוהם בחומרים מסרטנים. לתושבי המפרץ מגיע לחיות בלי סכנה מחומרים מזהמים ומסיכון בטיחותי שמאיים על חייהם".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "בבדיקה ראשונית שבוצעה, לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור, וכונני המשרד סיירו באזור ולא הרגישו ריח, המהווה אף הוא אינדיקציה להשפעה הסביבתית של התקלה. כונני המשרד הגיעו למפעל, עקבו אחר הפעילות, ודרשו ביצוע תחקיר ראשוני תוך 24 שעות. המשרד רואה בחומרה את הצטברות התקלות במפעל כרמל אולפינים (כאו"ל) מקבוצת בז"ן במפרץ חיפה - יצוין כי זו תקלה שנייה באותו המתקן בעשרת הימים האחרונים. המשרד מבהיר כי הוא רואה בבז"ן האחראית על מניעת תקלות מסוג זה, ויבחן את הטיפול באירוע ונסיבותיו".

 

לפני שלושה חודשים בערה אש חזקה בלפיד שבמתחם בתי הזיקוק שבמפרץ חיפה, ככל הנראה בשל תקלה טכנית במתקן.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

במשטרה בודקים: האם נתן אשל הוא איש הקשר בין נתניהו לסוריאנו?

חור נפער בתקרת הדירה - כתוצאה מהצטברות צואת יונים

פחות ממה שהובטח: קצבת הנכות תעמוד על 3,700 שקלים

 

הלהבה הגדולה שנוצרה אז, הובילה לבהלה בקרב תושבי המפרץ, ובמהלך הלילה נרשמו מאות פניות למוקדי הרשויות המקומיות. האש החזקה בערה במשך יותר מרבע שעה עד שכובתה. בבז"ן הסבירו כי מדובר באירוע מבוקר של שריפת גזים, שלא מסכן את הציבור והסביבה, וכי התקלה תוקנה.

 

לעומת זאת, בארגוני הסביבה וגם ברשויות המקומיות היו כאלה שדרשו שוב לפנות את המפעלים המסוכנים ממפרץ חיפה, מהאזור שבו גרים יותר ממיליון תושבים.

 

 לפיד אש גבוה בוקע מבתי הזיקוק בחיפה
 

לפיד אש גבוה בוקע מבתי הזיקוק בחיפה( ללא קרדיט)

 

 

גם ביוני 2014 נצפתה תופעה דומה לזו שנראתה הלילה. להבה גבוהה, הרבה יותר מהרגיל, פרצה לחלל האוויר מתוך הארובה הגבוהה ביותר של בתי הזיקוק בחיפה. האירוע נבע אז מתקלה במפעל האתילן, שם מיוצרים חומרי הגלם למפעלי פוליאתילן בעכו - וגרם לבהלה בקרב לא מעט מתושבי מפרץ חיפה.

 

בבז"ן מסרו אז בתגובה כי בשלב התקלה במתקן, הופנו הגזים לתהליך סילוק בארובה - ולכן נוצרה הלהבה - וטענו כי לא נרשמה בעיה בטיחותית או סביבתית.