BETA

12.02.2018

20:15

זיגזג הסיפוח: בבית הלבן דרשו שנתניהו יפרסם את ההבהרה

בכירים אמריקנים אמרו כי דבריו של רה"מ בנוגע לסיפוח יו"ש היו מצוצים מן האצבע. הכעס בוושינגטון נבע מכך שהצהרת רה"מ איימה לחבל בביקור טילרסון במזה"ת. האזינו להקלטה

בממשל האמריקני נדהמו לשמוע את הצהרות הסיפוח של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היום (שני). בכירים אמריקנים רתחו על ההתבטאויות הללו והבית הלבן העביר מסר שאינו משתמע לשתי פנים ללשכת ראש הממשלה בדרישה לפרסם הודעת הבהרה בנוגע לדבריו על כך שהוא מנהל שיחות עם הממשל האמריקני על סיפוח התנחלויות.

 

למרות שיועציו הפוליטיים של נתניהו הם אלה שהוציאו לתקשורת את הצהרות הסיפוח שלו בישיבת סיעת הליכוד, נתניהו ואנשיו ניסו לטעון באוזני בכירים אמריקנים כי דבריו הוצאו מהקשרם. בסופו של דבר, בשל הלחץ האמריקני הכבד, נתניהו נאלץ לפרסם בשם "גורם מדיני" הודעה ופשוט הכחיש את עצמו.

 

האזינו לדברי נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: (ההקלטה באדיבות Walla! News)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חור נפער בתקרת הדירה - כתוצאה מהצטברות צואת יונים

המדינה: לדחות העתירה נגד פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו

איראן מגיבה לפרסום חדשות עשר: אין זכות למנוע נוכחותנו בסוריה

 

בכיר בממשל האמריקני אמר שדברי נתניהו על כך שדן עם ממשל טראמפ על אפשרות של סיפוח ההתנחלויות היו מצוצים מן האצבע. ואילו דובר הבית הלבן מסר כי הדיווחים הינם שגויים. "הדיווחים כי ארצות הברית דנה עם ישראל בתוכנית סיפוח לגדה המערבית הם שקר. ארצות-הברית וישראל מעולם לא דנו בהצעה זו, ומיקוד הנשיא נשאר בעיקרו על יוזמת השלום הישראלית-פלסטינית שלו".

 

הכעס בארה"ב נבע, בין השאר, מכך שהשבוע מבקר שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, בחמש בירות ערביות.

 

בכירים אמריקנים ציינו כי אחת מהמטרות של ביקור טילרסון באזור היתה להמשיך ולהרגיע את מדינות ערב מהצהרת ירושלים של טראמפ ולנסות לגייס אותן ללחוץ על הפלסטינים לחדש את המו"מ ולהפסיק את החרם על ארה"בכשטילרסון יצא מנשיא מצרים א-סיסי הוא ראה את דברי נתניהו. בכירים אמריקנים ציינו כי מבחינת הממשל דברי נתניהו על סיפוח ההתנחלויות איימו לחבל בביקורו של טילרסון באזור.

 

 דונלד טראמפ נפגש עם ולדימיר פוטין
 

דונלד טראמפ נפגש עם ולדימיר פוטין( רויטרס)

 

 

בתוך כך, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, במוסקבה וסיפר בפגישה כי שוחח עם טראמפ בטלפון ודן עמו במאמצים להביאו לגישור בין ישראל לרשות הפלסטינית. אבו מאזן אמר בפגישה: "אנחנו מסרבים לשיתוף פעולה עם ארה"ב כמתווך יחיד במו"מ עם ישראל".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את האמריקנים ביוזמות העולות בכנסת, והאמריקנים הביעו את עמדתם החד משמעית שהם מחויבים לקדם את תכנית השלום של הנשיא טראמפ.

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי מסר: "ערב עצוב לישראל. ערב שבו הבית הלבן אומר בהודעה רשמית שראש הממשלה שלנו לא אומר אמת זה ערב עצוב. זו לא רק שחיתות. נתניהו מחליש את ישראל מול בעלת בריתנו הגדולה. היום הנחנו על שולחן הכנסת הצעת אי אמון בממשלה. היו מי שתקפו אותנו על כך. אבל זו האמת, גם אם היא קשה לחלק מהאנשים. יש אי אמון מוחלט בראש הממשלה ובמה שהוא אומר. אחרי 9 שנים של נתניהו ישראל צריכה מנהיגות ישרה  שאומרת אמת. אחרי 9 שנים של נתניהו ישראל רוצה שינוי ותקווה חדשה".

 

כאמור, מוקדם יותר היום התייחס נתניהו בישיבת סיעת הליכוד לסוגיית החלת חוק הריבונות ביהודה ושומרון ואמר "אני יכול לומר לכם שמזה זמן אני מנהל שיח בנושא מול האמריקנים. הנושא מצריך תיאום מול האמריקנים, שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות". עוד הוסיף כי "היוזמה צריכה להיות ממשלתית ולא פרטית כיוון שמדובר במהלך היסטורי". זמן קצר לאחר מכן, אמר בכיר אמריקני לחדשות עשר כי "לא קיבלנו שום הצעה מממשלת ישראל לגבי סיפוח ההתנחלויות ובוודאי שלא הסכמנו למהלך כזה".