BETA

12.02.2018

06:00

מפקד חיל האוויר לטייס שנפצע: "נטישת המטוס - ההחלטה הנכונה"

האלוף נורקין ביקר בביה"ח רמב"ם את טייס ה-F-16 שנפצע קשה, לאחר שטיל נ"מ סורי נורה לעברו, ושיבח את פעולותיו. היום צפוי להתפרסם תחקיר ראשוני של האירוע

מפקד חיל האוויר, אלוף עמירם נורקין, ביקר אתמול (ראשון) את הטייס שנפצע קשה בהתרסקות מטוס F-16 בצפון הארץ, שמאושפז בבית החולים רמב"ם שבחיפה, ושיבח את פעולותיו באירוע.

 

"מהרגע שבו הבנת שאתה צריך לנטוש את המטוס קיבלת את ההחלטה הנכונה", אמר נורקין לרב סרן ע', שעזב הבוקר את מחלקת הטיפול נמרץ ועבר למחלקה כירורגית במצב טוב. "בכך הצלת את חיי הנווט, רב-סרן א׳, ואת חייך שלך". דבריו של נורקין נאמרים על רקע הערכות שהשמיעו אתמול גורמים בישראל, לפיהן תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלתו של המטוס.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הגשם חוזר: יתחיל בבוקר, יתחזק בערב ויגיע מחר לשיאו

בקבוצה של ביבי: נתניהו הצטרף לאפליקציית המסרים טלגרם

איחרה לחתונת בתה בגלל עיכוב בטיסה - ותובעת פיצוי ענק

 

אותם גורמים אמרו אתמול כי תחקיר חיל האוויר על הפלת המטוס הקרב יסתיים היום, כך שהוא צפוי להתפרסם בהמשך היום. כמו כן, הגורמים שללו את האפשרות כי הסורים והאיראנים הכינו מארב מתוכנן למטוסי חיל האוויר, והזהירו כי בפעם הבאה שהסורים ירו על מטוסי החיל הם "יחטפו מכה קשה יותר מספגו אתמול". העיתון "ידיעות האחרונות" דיווח הבוקר כי מהתחקיר עולה בין היתר שמטוס ישראלי נוסף שהשתתף בתקיפה זיהה ירי לעברו בזמן והצליח לחמוק. עוד עולה בדיווח כי בתקיפה הושמד מחצית ממערך ההגנה האווירית הסורי.

 

לפי בדיקות ראשוניות, המטוס נשאר בגובה רב מאוד ולא צלל מטה, על מנת לוודא שהחימוש שהוא שחרר הגיע ליעדו בסוריה. בנקודה הזו הם היו חשופים יותר, וייבדק אם הדבר היה הכרחי. כמו כן תיבדק מעטפת הלוחמה האלקטרונית, וכן אם זלזול מסוים בסורים גרם למצב שבו לא ננקטו צעדי הגנה דרושים. שני הטייסים סיפרו כי ברגע שהבינו כי הם נפגעו מרסיסים של הטיל, שככל הנראה לא פגע בהם ישירות, הם הבינו שהם חייבים לנטוש. 

 

 מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין בבית החולים רמב״ם
 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בבית החולים רמב״ם (דובר צה"ל)

 

 

ביום שבת לפנות בוקר נכנס מל"ט איראני לשטח ישראל, באזור בקעת בית שאן, והופל על ידי מסוק של חיל האוויר. בתגובה תקפו מטוסי צה"ל מטרות איראניות בשטח סוריה, והשמידו את קרון ההפעלה של המל"ט. במהלך התקיפה נורה טיל נגד מטוסים, שפגע במטוס F-16 ישראלי (סופה). הצוות נטש את המטוס, שהתרסק בסמוך לקיבוץ הרדוף שבגליל. כתוצאה מהפגיעה, הטייס נפצע קשה והנווט נפצע קל. לאחר מכן יצאו מטוסי צה"ל לתקיפה מאסיבית נגד מטרות בשטח סוריה, בהן סוללות הנ"מ שירו לעבר המטוס שהופל ומטרות איראניות נוספות.

 

בתוך כך, אתמול חל שיפור משמעותי במצבו של הטייס שנפצע קשה בנפילת המטוס, באזור הרדוף שבצפון. בבית החולים גמלו את הטייס ממכונות ההנשמה והוא שב להכרה, מצבו מוגדר עתה בינוני. הנווט, שנפצע קל ונשאר בבית החולים למשך לילה אחד לצורך השגחה, שוחרר לביתו אתמול בבוקר.

 

אלוף משנה קובי רגב, לשעבר מפקד טייסת F-16 שפיקד על הטייסים שנפצעו, חיזק גם הוא את פעולות הטייסים. "הם מהטובים שיש לנו. שניהם מנוסים מאוד וותיקים. לניסיון המבצעי שלהם יש משמעות מאוד גדולה ביכולת להצליח במשימה", אמר, "צריך להבין שחיל האוויר, אחרי האירוע, נדרש להמשיך לתקוף ולבצע פעילות מבצעית חשובה מאוד. הוא ביצע הפקת לקחים מהירה מאוד ויישומם".

 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק
 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק (חדשות עשר)

 

 

אתמול גם אלוף פיקוד הצפון, יואל סטריק, התייחס לאירועי היממה החולפת. בטקס החלפת מפקד עוצבת הבשן, החולשת על רמת הגולן, אמר אלוף סטריק כי ישראל לא תאפשר לאיראן לערער את יציבות האזור וכי טהראן מבקשת לייצר בסוריה מוצב קדמי.

 

"אירועי השבת מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה" סיפר אלוף הפיקוד בנאומו בטקס, "לא נסכן את אזרחי ישראל בניסיון איראן לערער את האזור כולו. פנינו אינן להסלמה, אך היכולת גבוהה, ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול, וכך נוסיף כל אימת שנצטרך". סטריק הוסיף כי "הימים האחרונים מוכיחים את נפיצותו של המצב הביטחוני בגזרת סוריה. מי שיחצה את הגבול יזכה לתגובה הולמת. ראינו זאת אתמול ונראה זאת גם בעתיד".

 

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס
 

 

 

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס (אלון לויטה, צילום חוצה גבולות)

 

אלוף פיקוד צפון התייחס בדבריו לכך שאיראן פועלת באזור כבר זמן מה: "בשנים האחרונות שולחת איראן את ידיה הארוכות על מנת לבסס את כוחה באזור. אנחנו רואים את מאמציה הגדולים ליצור סהר שיעי במזרח התיכון". בטקס בעוצבת הבשן, בנוכחותו ובפיקודו של אלוף סטריק, נכנס תת אלוף עמית פישר לתפקיד המפקד. הוא החליף בתפקידו את תת אלוף יניב אשור.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא אתמול בפתח ישיבת הממשלה לאירועי השבת. "נתנו אתמול מכות קשות לכוחות איראן וסוריה והבהרנו בצורה חד משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה" אמר נתניהו והוסיף: "נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו".