BETA

11.02.2018

17:00

הערכה: תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלת המטוס

גורמים בישראל סבורים שלא היה מדובר במארב מתוכנן של הסורים והאיראנים למטוסי חיל האוויר: "בפעם הבאה שמשטר אסד יירה על מטוסינו הוא יחטוף מכה קשה יותר משספג אתמול"

בווידאו: תיעוד - מטוס הקרב נופל בשטח ישראל ומתפוצץ על הקרקע

 

גורמים בישראל אמרו היום (ראשון) כי תחקיר חיל האוויר על הפלת מטוס הקרב יסתיים מחר, אולם כבר עכשיו נראה שתפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלתו.

 

עוד שללו את האפשרות כי הסורים והאיראנים הכינו מארב מתוכנן למטוסי חיל האוויר, והזהירו כי בפעם הבאה שהסורים ירו על מטוסי החיל הם "יחטפו מכה קשה יותר מספגו אתמול". לדבריהם, ישראל תמשיך ביתר שאת במדיניות התקיפות שלה בסוריה: "חבל שהופל המטוס, אולם בסך הכל הייתה לישראל הצלחה מבצעית מרשימה אתמול", אמר הגורם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: מטוס הקרב נופל בשטח ישראל - ומתפוצץ על הקרקע

מאנצ'יז: חניכה בצופים מכרה מאות עוגיות - מחוץ לחנות קנאביס

חשד: בנה של קשישה דקר את המטפלת שלה, מצבה קשה

 

בווידאו: תיעוד - מטוס הקרב נופל בשטח ישראל ומתפוצץ על הקרקע

 

 

אלוף משנה קובי רגב, לשעבר מפקד טייסת F-16 שפיקד על הטייסים שנפצעו אמר כי הם "מהטובים שיש לנו. שניהם מנוסים מאוד וותיקים. לניסיון המבצעי שלהם יש משמעות מאוד גדולה ביכולת להצליח במשימה. בפירוש במשימה הזאת שלחו אנשים מנוסים, שיכולים לעשות את המשימה בצורה טובה מאוד".

 

לדבריו, היום בטייסת כולם דיברו על מה שהיה ו"בראש ובראשונה אנחנו דואגים לחברים שלנו. הם חוו אירוע מאוד לא נעים. אנחנו מתגעגעים ורוצים לשלוח להם איחולי החלמה מהירה. צריך להבין שחיל האוויר, אחרי האירוע, נדרש להמשיך לתקוף ולבצע פעילות מבצעית חשובה מאוד. הוא ביצע הפקת לקחים מהירה מאוד ויישומם".

 

 

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס
 

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס( אלון לויטה, צילום חוצה גבולות)

 

 

מוקדם יותר היום, אלוף פיקוד צפון, יואל סטריק, התייחס לאירועי היממה החולפת. בטקס החלפת מפקד עוצבת הבשן, החולשת על רמת הגולן, אמר אלוף סטריק כי ישראל לא תאפשר לאיראן לערער את יציבות האזור וכי טהראן מבקשת לייצר בסוריה מוצב קדמי.

 

"אירועי השבת מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה" סיפר אלוף הפיקוד בנאומו בטקס, "לא נסכן את אזרחי ישראל בניסיון איראן לערער את האזור כולו. פנינו אינן להסלמה, אך היכולת גבוהה, ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול, וכך נוסיף כל אימת שנצטרך". סטריק הוסיף כי "הימים האחרונים מוכיחים את נפיצותו של המצב הביטחוני בגזרת סוריה. מי שיחצה את הגבול יזכה לתגובה הולמת. ראינו זאת אתמול ונראה זאת גם בעתיד".

 

אלוף פיקוד צפון התייחס בדבריו לכך שאיראן פועלת באזור כבר זמן מה: "בשנים האחרונות שולחת איראן את ידיה הארוכות על מנת לבסס את כוחה באזור. אנחנו רואים את מאמציה הגדולים ליצור סהר שיעי במזרח התיכון". בטקס בעוצבת הבשן, בנוכחותו ובפיקודו של אלוף סטריק, נכנס תת אלוף עמית פישר לתפקיד המפקד. הוא החליף בתפקידו את תת אלוף יניב אשור.

 

 מפקד פצ"ן, האלוף יואל סטריק
 

מפקד פצ"ן, האלוף יואל סטריק( ללא קרדיט)

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לאירועי השבת. "נתנו אתמול מכות קשות לכוחות איראן וסוריה והבהרנו בצורה חד משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה" אמר נתניהו והוסיף: "נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו".

 

בתוך כך, הבוקר חל שיפור משמעותי במצבו של הטייס שנפצע קשה אתמול בנפילת מטוס חיל האוויר באזור הרדוף שבצפון. בבית החולים רמב"ם שבחיפה גמלו לפני זמן קצר את הטייס ממכונות ההנשמה והוא שב להכרה. מצבו מוגדר עתה בינוני. הטייס השני, שנפצע קל ונשאר בבית החולים בלילה לצורך השגחה, שוחרר לביתו.