BETA

10.02.2018

21:01

נתניהו: איראן הפרה ריבונותנו - זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו

ראש הממשלה הודיע כי שוחח עם הנשיא פוטין ועם שר החוץ האמריקני בנוגע לחדירת המל"ט האיראני לישראל. בידיעה: תמונות הבסיס הסורי ממנו נשלח המל"ט האיראני ושברי הכטב"מ

הסלמה בצפון: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שבת) לראשונה לאירועים הביטחוניים החריגים בצפון הארץ. הוא הגן על זכותה של ישראל לתקוף מטרות איראניות בסוריה, ואף הציג זאת כחובה, כתגובה להפרת הריבונות הישראלית על ידי איראן.

 

"ישראל תגן על עצמה מפני כל התקפה ומפני כל ניסיון לפגוע בריבונות שלנו", אמר, "איראן עשתה ניסיון כזה היום, היא הפרה את הריבונות שלנו, היא החדירה כלי טיס שלה לשטחה של ישראל משטח סוריה. חיל האוויר הפיל את כלי הטיס הזה, ופגע במרכז השליטה והבקרה ששיגר אותו".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הסלמה בצפון: המלחמה בין ישראל לאיראן הפכה לגלויה

כללי המשחק השתנו: מעתה כל תקיפה תלווה בסכנה להסלמה

דיווח: אוזניות אלחוטיות של אפל התפוצצו בזמן שימוש

 

 ראש הממשלה נתניהו בתגובה להסלמה בצפון
 

ראש הממשלה נתניהו בתגובה להסלמה בצפון (לע"מ)

 

 

לפנות בוקר נכנס מל"ט איראני לשטח ישראל, באזור בקעת בית שאן, והופל על ידי חיל האוויר. בתגובה תקפו מטוסי צה"ל מטרות איראניות בשטח סוריה. במהלך התקיפה נורה טיל נגד מטוסים שפגע במטוס F-16 ישראלי. הצוות נטש את המטוס, שהתרסק בסמוך ליישוב הרדוף שבגליל. כתוצאה מהפגיעה, הטייס נפצע קשה והנווט נפצע קל, שניהם מטופלים בבית החולים רמב"ם. לאחר מכן יצאו מטוסי צה"ל לתקיפה נוספת נגד מטרות בשטח סוריה, בהן סוללות הנ"מ שירו לעבר המטוס שהופל.

 

ראש הממשלה הוסיף כי שוחח על המצב בצפון עם בכירים הן ברוסיה והן בארצות הברית. "שוחחתי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חזרתי באוזניו על זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו מול התקפות עלינו משטח סוריה", אמר, "סיכמנו שהתיאום הביטחוני בין הצבאות שלנו ימשך". בנוסף סיפר רה"מ כי שוחח עם שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, על ההתפתחויות באזור.

 

"אני מבקש להבהיר", סיכם נתניהו, "פניה של ישראל לשלום, אך נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו בסוריה או בכל מקום אחר".

 

שברי מלט איראני
 

שברי מלט איראני(דובר צה"ל)

 

 

משרד ההגנה האמריקני הגיב גם הוא לאירועי היום. "ארה"ב תומכת לחלוטין בזכותה האינהרנטית של ישראל להגן על עצמה נגד איומים על שטחיה ואנשיה", מסר דובר המשרד, "הפנטגון לא השתתף בפעולה הצבאית הישראלית בסוריה". הוא הוסיף כי ארה"ב שואפת לפתרון בינלאומי בתגובה לפעולות הזדוניות של איראן

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פנה במכתב לחברי מועצת הביטחון של האו"ם וקרא להם לגנות את הפעילות האיראנית: "כל אזהרותינו לגבי איראן הוכחו כנכונות, לא נסבול כל הפרה של ריבונותנו", כך כתב.

 

עוד כתב דנון במכתבו כי "זו אינה הפעם הראשונה בה אנו מזהירים אתכם מפני הפעולות המסוכנות של איראן המערערות את המצב באזורנו. על מועצת הביטחון לגנות את הצעד המסוכן הזה ולשים סוף לאלתר לפרובוקציות האיראניות. אסור לחברות המועצה לעמוד מנגד כאשר איראן פועלת להסלמה מסוכנת ומפרה החלטות של מועצת הביטחון".

 

 שגריר ישראל באו"ם, דני דנון
 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון (getty)

 

 

בתוך כך, גורם ביטחוני בכיר טען כי איראן פועלת בחודשים האחרונים מהבסיס בסוריה שממנו המריא המל"ט האיראני, שבהמשך הופל על ידי צה"ל, בפעולה ישירה נגד ישראל. לטענתו, איראן משתמשת בבסיס הסמוך לתדמור כחלק מתהליך בניית כוח ייעודי מול ישראל, בכסות של תמיכה בלחימה נגד הג'יהאד העולמי. הוא הוסיף כי איראן פועלת מהבסיס לביצוע העברות אמצעי לחימה התקפיים לגורמים שונים בציר השיעי.

 

"הפעולות שביצעה ביממה האחרונה מוכחים כי עניינה האמיתי הינו פעולה ישירה אלימה כנגד ישראל", אמר, "מדובר בפעולה התקפית יזומה וישראל נאלצה להגיב תחילה על האיום בשטחה ולאחר מכן אל מול הגורמים העוינים הפעילים משטח סוריה אל מולה". דובר צה"ל אישר כי כוחות צבאיים איראניים (כוח קודס), פועלים מזה תקופה ארוכה מאותו בסיס, בגיבוי כוחות צבא סורים ובאישור המשטר. 

 

אילוסטרציה של האתר ממנו יצא כלי הטיס האיראני
 

הבסיס ממנו יצא כלי הטיס האיראני(דובר צה"ל)

 

 

מוקדם יותר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש משרי הממשלה שלא להתראיין ולהגיב להסלמה בצפון. בראיון לחדשות עשר אמר יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הגיב לבקשה זו מצד נתניהו ואמר: "כרגע זה ברור לי שלאור התבטאויות של שרים מסוימים בקבינט בימים האחרונים היה ראוי שישתקו ויחכו, וטוב נעשה שיש הוראה לא לדבר".

 

עוד הוסיף הרצוג: "מניסיוני בחדרי קבינט, אם יש מילת קוד שמדאיגה את הקברניטים היא 'מיס-קלקולציה', כלומר, שמישהו בצד השני יבין לא נכון את מה שאתה אומר או מה שאתה עושה. למשל, במלחמת לבנון השנייה הופיע סגן ראש ממשלה בשידור ואמר שצריך למחוק את ביירות מעל המפה, דבר שהופיע אח"כ בדוח גולדסטון.

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, עודכן במהלך היממה האחרונה בתמונת המצב המבצעית לאחר האירועים ושוחח עם הרמטכ״ל רא״ל גדי אייזנקוט ומפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין. בשיחה ריבלין ביקש מהם "לשבח ולחזק את כוחותינו על צעד הגנה תקיף ונחוש מול הוכחה נוספת לסכנת התבססות איראנית, אותה מדינת ישראל לא תאפשר". כמו כן, שוחח הנשיא עם הטייס שנפצע באורח קל ודרש בשלומו: "אני מאמץ אותך ואת חברייך אל ליבי ומקווה כי אוכל לפגוש בך בקרוב. אתם והטייסת כולה הוכחתם שלא חוזרים עד שלא מבצעים ואני מודה לאל, יחד עם העם כולו, ששבתם", אמר.

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט בהתייעצות ביטחונית
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט בהתייעצות ביטחונית(( אריאל חרמוני, משרד הביטחון))

 

 

בכירי מערכת הביטחון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו קיימו מוקדם יותר הערכת מצב בקריה בתל אביב בעקבות האירועים החריגים. השאיפה בישראל הוא לא להביא להידרדרות בשטח, ומוקדם יותר הבהיר דובר צה"ל: "פנינו לא להסלמה".

 

המדינות המעורבות בלחימה בסוריה, רוסיה, איראן ולבנון, הגיבו לאירועים. מוסקבה הביעה ביקורת על התקיפות של צה"ל, בהצהרה של משרד החוץ הרוסי, התומך במשטר אסד: "אנו קוראים לכל הצדדים המעורבים לשמור על איפוק ולהימנע מכל פעולה העלולה להוביל לסיבוך גדול עוד יותר של המצב. אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור. אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים".

 

בניגוד למוסקבה, שבחרה מהר מאוד צד והדגישה שיש לכבד את הריבונות של סוריה, תוך שהיא מביעה דאגה עמוקה מאיום על ביטחונם של הכוחות הרוסים, וושיגנטון הרשמית טרם הגיבה. השתיקה של וושיגנטון באה על רקע הביקור המתוכנן של שר החוץ רק טילרסון, שאמור להגיע מחר לביקור בלבנון, ירדן, מצרים טורקיה וכווית. מן המתחייב שטילרסון יידרש להסלמה בצפון כחלק מהביקור שלו, שנועד לעסוק במצב בסוריה ובמלחמה בדאעש. נכון לשעה זו, הממשל עדיין לא התייחס לנושא, למרות שבתקופה האחרונה ארה"ב הגבירה את הביקורת הפומבית שלה על רוסיה ועל המדיניות שלה בסוריה. גם אמצעי התקשורת האמריקניים כמעט ולא התייחסו להסלמה.

 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק
 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק ( חדשות עשר - צילום מסך)

 

 

דובר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן אמר לרשת אל-ג'זירה כי שיגור טילי הנ"מ לעבר המטוס הישראלי הוא "אזהרה ברורה לישראל. זמן התקיפות הישראליות על סוריה נגמר, וכל תקיפה תיענה בתגובה נחרצת. איראן עומדת לצד סוריה מול כל מעשה טיפשות ישראלי". משרד החוץ האיראני טען כי "היישות הציונית מפיצה שקרים. זכותה של סוריה להגן על ריבונותה".

 

נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ניצל את ההזדמנות לתקוף את ישראל: "ישראל תמיד מחפשת לתקוף בשביל להתרחב. זה דבר שאנחנו מצפים לו תמיד. ההתנגדות הוכיחה שהיא כוח ההרתעה האמיתי נגד ישראל. מאז 2006 ועד עכשיו ישראל לא תקפה את לבנון בשל כוח ההרתעה ולא בשל דבקות בחוק הבינלאומי. אנחנו צריכים לשמור על מוכנותנו ועלינו לדעת שהכוח שבין ידינו הוא שמירה על לבנון - המוכנות היא ההרתעה כנגד כל מחשבה תוקפנית של ישראל".