BETA

10.02.2018

14:19

"רשאי להפיל את המטרה" - תיעוד: יירוט המל"ט האיראני מעל ישראל

בסרטון שפורסם על ידי דובר צה"ל ניתן לראות את הכוונת מתבייתת על כלי הטיס שחדר לגבול ישראל ולאחר קבלת אישור מהפיקוד הוא מופצץ."מוודא תוצאה חיובית"

הסלמה בצפון. בתיעוד שפורסם היום (שבת) על ידי דובר צה"ל ניתן לראות את הכוונת של מטוס הקרב מתבייתת על כלי הטיס האיראני שחדר לגבול ישראל ולאחר קבלת אישור מהפיקוד הוא מפוצץ. רגע לפני הירי המדובר, נשמעות בקשר המילים "ראשי להפיל את המטרה".

 

לאחר הירי נשמעות המילים "מוודא תוצאה חיובית". התיעוד אף כולל את הרגע שבו הותקף קרון השליטה של המל"ט המדובר בעומק סוריה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

כללי המשחק השתנו: מעתה כל תקיפה תלווה בסכנה להסלמה

סקוטלנד: המועצה סירבה לפנות את האשפה - בגלל מזג האוויר הקר

קיץ באמצע החורף: התחממות ניכרת ותנאי שרב קל

 

בתוך כך, אמר דובר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן לרשת אלג'זירה כי "הפלת המטוס היא אזהרה ברורה לישראל. זמן התקיפות הישראליות על סוריה נגמר וכל תקיפה תענה בתגובה נחרצת. איראן עומדת לצד סוריה מול כל מעשה טיפשות ישראלי". משרד החוץ האיראני הוסיף כי "היישות הציונית מפיצה שקרים. זכותה של סוריה להגן על ריבונותה".

 

 שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון
 

שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון(קארין קאופמן ואייל בר און)

 

 

ממשרד החוץ הרוסי מסרו כי מוסקבה מודאגת מההתפתחויות האחרונות. "אנו קוראים לכל הצדדים המעורבים לשמור על איפוק ולהימנע מכל פעולה העשויה להוביל לסיבוך גדול יותר של המצב", מסרו, "אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור. אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה, שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים".

 

לפנות בוקר יורט מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל והותקפו מטרות בסוריה. אחד מהמטוסים הישראליים ננטש ונפל בעמק יזרעאל. זמן קצר לאחר מכן המשיך צה"ל לתקוף מטרות של משטר אסד ואיראן בסוריה. לפי הודעת דובר צה"ל, חיל האוויר ביצע תקיפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. 

 

לפי ההודעה, הותקפו 12 מטרות - בהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות מסוג SA-5 ו-SA-17 וארבע מטרות המשויכות לאיראן בשטח דיביזיה 4 הסורית באזור דמשק.

 

בכלי תקשורת בסוריה דווח על הרוגים ופצועים כתוצאה מהמתקפה.רשת אל-ג'זירה דיווחה כי תנועת מטוסי צבא סוריה בשדה התעופה הצבאי תיפור הושבתה לחלוטין. עוד דווח כי תקיפת צה"ל השמיד את מגדל המעקב שבשדה התעופה הצבאי הסורי, וכן מחסן נשק של משטר אסד הנמצא ממערב לעיר אל-כסווה שבפאתי דמשק. במקביל דווח כי אחד הבסיסים שהותקפו הושמד כליל. 

 

  שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון
 

שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון( רוני רדלי)

 

 

צה"ל מסר כי הסורים הגיבו בירי טילי נ"מ והיו 4-3 נפילות בשטח ישראל. נפל אותר גם בשטח ירדן. בעקבות תגובה זו, במהלך התקיפה נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובאזורים נרחבים בגליל. בסך הכול בוצעו 20 שיגורי נ"מ לעבר המטוסים. "ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ממי שיפעל נגדנו, אבל פנינו לא להסלמה. צה"ל פועל בנחישות נגד ניסיון ההתקפה האיראנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית. צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש". 


בעקבות נטישת המטוס, נפצע אחד הטייסים קשה והשני נפצע קל. הראשון סובל מפגיעות חודרות בחזה ובבטן ומצבו יציב. דובר צה"ל לא אישר פגיעה במטוס, אך שלל תקלה וציין כי הוא ננטש בעקבות הירי לעברו. לפי הודעת הצבא, "המטוס ננטש עקב אש סורית מעל שטח ישראל".

 

  שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון
 

שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון( רוני רדלי)