BETA

10.02.2018

10:14

תיעוד: רגע נטישת מטוס צה"ל ופינוי הפצועים; טייס נפצע קשה

שני טייסים נפצעו לאחר שנאלצו לנטוש מטוס בעקבות ירי של נ"מ סורי. אחד במצב קשה - הוא נותח והועבר לטיפול נמרץ כשהוא במצב יציב, מורדם ומונשם. מצבו של הטייס השני קל

ההסלמה בצפון. שני טייסים נאלצו היום (שבת) לנטוש מטוס F16 לאחר שנורה לעברם נ"מ סורי. בתיעוד ניתן לראות כיצד אחד מהם משתמש במצנח על מנת לנטוש את המטוס. טייס אחד נמצא במצב קשה בעוד השני נמצא במצב קל.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "טייס צה"ל נפצע באורח קשה כתוצאה מנטישת חירום של מטוס חיל האוויר. המטוס ננטש עקב אש סורית מעל שטח ישראל. החייל פונה לקבלת טיפול רפואי והודעה נמסרה למשפחתו".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

תיעוד הלחימה בסוריה: ילדים מחולצים מבעד להריסות סמוך לדמשק

ישראל לפולין: אם אינכם מוכנים לתקן החוק, אל תשלחו משלחת לי-ם

קיץ באמצע החורף: התחממות ניכרת ותנאי שרב קל

 

מרמב"ם נמסר כי ב-06:45 הגיעו לבית החולים שני הטייסים. בירור העלה שאחד מהם פצוע קל מאוד וסובל מחבלות בלבד, והשני סובל מפציעה בבטנו.  בדיקת סי. טי הראתה כי מדובר בפגיעה חודרת שמחייבת ניתוח דחוף. הטייס הפצוע נותח ע"י ראש מערך הטראומה, ד"ר האני באחוס. הדימום הופסק והוא הועבר במצב יציב, מורדם ומונשם למחלקת טיפול נמרץ. משפחות שני הטייסים הגיעו, התקבלו ע"י נציגי חיל האוויר ותודרכו לגבי מצב הטייסים הפצועים.

 

ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל בית חולים רמב"ם, אמר כי "הטייסים הגיעו לבית החולים בהכרה מלאה כאשר אחד מהם סובל מפציעה חודרת. הוא הובהל לחדר מיון, עבר בדיקות ומשם הועבר לחדר ניתוח. כעת הוא נמצא לאחר הניתוח ומצבו יציב, אבל הוא עדיין מורדם ומונשם. הטייס השני סובל מפציעות קלות והוא מאושפז להשגחה. הוא עדיין מורדם ומונשם ומצבו יציב".

 

מסוק צה"ל יירט מוקדם יותר כלי טייס בלתי מאויש איראני. לאחר מכן צה"ל תקף בסוריה, שירתה בתגובה נ"מ, דבר שגרם לנטישת מטוס F16.  בצה"ל מסרו כי כלי הטייס האיראני יצא משדה תעופה באזור תדמור, הושמד ע"י אפאצ'י ונפל בשטח ישראל. בתגוב תקף חיל האוויר את קרון השליטה האיראני והשמיד אותו, כמו גם את שאר האמצעים שהיו מעורבים בשיגור כלי הטייס.

 

מתיחות בצפון
 

"יורט כלי טייס איראני". מתיחות בצפון( ללא קרדיט)

 

 

מדובר צה"ל נמסר כי "שיגור המל"ט הוא פעולה התקפית וחתרנית של איראן כנגד ישראל. המל"ט הופל במקום שבחרנו. שרידיו נמצאים בידינו".  בתוך כך, דווח בירדן כי מנגנוני הביטחון מטפלים כעת בחלק שנפל בכפר צפון המדינה ושייך למטוס או לטיל. אין נפגעים מהמקרה בצד הירדני.

 

בד בבד, צה"ל ביצע מתקפה נוספת בסוריה. לפי הודעת דובר צה"ל, ביצע חיל האוויר ביצע תקיפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. לפי ההודעה, הותקפו 12 מטרות - בהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות מסוג SA-5 ו-SA-17 וארבע מטרות המשויכות לאיראן בשטח דיביזיה 4 הסורית באזור דמשק. 

 

צה"ל מסר כי הסורים הגיבו בירי טילי נ"מ והיו 4-3 נפילות בשטח ישראל. בעקבות תגובה זו, במהלך התקיפה נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובאזורים נרחבים בגליל. בסך הכול בוצעו 20 שיגורי נ"מ לעבר המטוסים. "ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ממי שיפעל נגדנו, אבל פנינו לא להסלמה. צה"ל פועל בנחישות נגד ניסיון ההתקפה האיראנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית. צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש". 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים בזמן הקרוב התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס מחר אחרי הצהריים לדיון שנקבע מראש ושצפוי לעסוק בהסלמה בגבול הצפון. פקיד בכיר אמר כי "ישראל לא מעוניינת בהסלמה נוספת".

 

 שובלי טילי הנ"מ הסורים
 

הסלמה בצפון. שובלי טילי הנ"מ הסורים( ללא קרדיט)

 

 

 שרידי טיל נמ אס איי 5 סורי בצפון
 

שרידי טיל נמ אס איי 5 סורי בצפון ( קארין קאופמן ואייל בר און)

 

 

 

נפילת טיל נ"מ סורי בשטח ישראל
 

נפילת טיל נ"מ סורי בשטח ישראל( ללא קרדיט)