BETA

עודכן:

הסלמה בסוריה: צה"ל יירט מל"ט איראני - F16 נפגע, אזעקות בצפון

מל"ט איראני חדר לשטח ישראל והופל על ידי מסוק. סוריה הפעילה מערכות נ"מ בתגובה למטוסים שתקפו בסוריה. טייסים נטשו מטוס ופונו לבית חולים. אזעקות הופעלו ברמת הגולן

מסוק צה"ל יירט היום (שבת) כלי טייס בלתי מאויש איראני. לאחר מכן צה"ל תקף בסוריה, שירתה בתגובה נ"מ, מה שהפעיל אזעקות ברמת הגולן ובקעת בית שאן. טייסים נאלצו לנטוש את מטוסם בעקבות ירי נ"מ סורי. לא ברור אם המטוס נפגע מאש סורית או נפל בעקבות תקלה.

 

בצה"ל מסרו כי כלי הטייס האיראני יצא משדה תעופה באזור תדמור, הושמד ע"י אפאצ'י ונפל בשטח ישראל. בתגובה תקף חיל האוויר את קרון השליטה האיראני והשמיד אותו, כמו גם את שאר האמצעים שהיו מעורבים בשיגור כלי הטייס.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

תיעוד הלחימה בסוריה: ילדים מחולצים מבעד להריסות סמוך לדמשק

ישראל לפולין: אם אינכם מוכנים לתקן החוק, אל תשלחו משלחת לי-ם

 

עוד הוסיפו כי מטוס סופה F-16 של חיל האוויר, שהשתתף בתקיפה בסוריה, ננטש מעל הגליל לאחר ששוגרו לעבר מטוסים של צה"ל טילי נ"מ. "שני הטייסים צנחו בשטחנו והם במצב טוב", נמסר מדובר צה"ל. "אנו רואים בתקיפה האיראנית ובתגובה הסורית הפרה חמורה וחריגה של הריבונות הישראלית. איראן גוררת את האזור להסלמה".

 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר במהלך בשיחה עם כתבים צבאיים כי ״זיהינו מטוס איראני ללא טייס שוגר מנמל התעופה T4 באזור טלמור בסוריה, ע"י איראנים. המל"ט הושמד ע"י אפאצ'י של חיל האוויר הישראלי. המטוס האיראני נפל בשטחנו ונמצא בידינו. כתוצאה מהאירוע, הזה כחלק משיטת ההפעלה של הגנת שמי המדינה, הופעלו אזעקות באזור בית שאן. אלה אזעקות תקינות ולא נשקפה סכנה לתושביי עמק בית שאן". 

 

  שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון
 

שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון( קארין קאופמן ואייל בר און)

 

 

בהמשך אמר מנליס כי "בשלב הבא החלטנו לבצע תקיפה כנגד קרון השיגור האיראני. התקיפה היא תקיפה מאוד מורכבת, כירורגית, כשלמעשה היעד שלה זה הקרון שממנו שיגרו את המל"ט האיראני. השיגור בוצע בעומק סוריה . במהלך האירוע זיהינו נטישה של מטוס F16 מסוג סופה. הטייסים מטופלים כעת".

 

עוד הוסיף מנליס כי "אנחנו זיהינו נטישה במטוס F16 מסוג סופה. הטייסים נמצאים בידינו. מצבם הרפואי טוב, במהלך התקיפה בוצע ירי נ"מ רב, שגרם לאזעקות ברחבי רמת הגולן. אנחנו לא מכירים נפגעים כתוצאה מהאזעקות האלה ולהבנתנו יש רק נפילה אחת בשטח רמה"ג. האירוע עודנו נמשך וצפויים אירועים נוספים באירוע הזה. הוא לא הסתיים.

 

לסיום מסר כי "הטסת הכטב"ם לשטח ישראל היא התקפה חמורה של איראן על ריבונותה של מדינת ישראל. איראן באמצעות האירוע הזה גוררת את האזור להרפתקה. היא לא יודעת איך היא תסתיים. אנחנו רואים בחומרה את התגובה הסורית. אנחנו עוקבים אחרי האירועים, נמצאים במוכנות מלאה, וערוכים למגוון רחב של תרחישים אם יתפתחו. צה"ל שלאורך כל השלב של שיגור הכטב"ם מ-T4 לישראל האירוע נשלט מנוהל נמצא בשליטה מלאה של אנשי חה"א.״


בתוך כך נשמעה אזעקות במהלך הבוקר באזור רמת הגולן, בהן בישובים בית אלפא וחפציבה, בית השיטה, בית יוסף, בית שאן, גשר, חמדיה, טירת צבי, ירדנה, כפר רופין, מולדת, מירב, מלכישוע, מסילות, מעוז חיים, מעלה גלבוע, נווה אור, נווה איתן, שלפים, ניר דוד, עין הנצי״ב, רוויה, רחוב, שדה אליהו, רשפים ושדה נחום.

 

 יירוטים בצפון
 

מתיחות בצפון( ללא קרדיט)

 

 

תושבי אזור הגולן הורשו לחזור לשגרה מלאה כאשר מוקד המועצה תוגבר לצורך מענה טלפוני.  אופיר אליהו, תושב האזור, כתב: "חברה תעדכנו היה בום ואזעקה והמסוקים והמטוסים מהשעות המוקדמות של הלילה עד עכשיו בשמיים ללא הפסקה". הגולשת רחלי ברי הוסיפה: "שני מסוקים באוויר, לאחר מכן נשמע בום חזק ואז אזעקה".

בטלוויזיה הסורית דווח כי "ישראל ביצעה תוקפנות חדשה. טילי הנ"מ שלנו הדפו את המתקפה ופגעו במספר מטוסים ישראלים".

 

חברי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו ביום שלישי ברמת הגולן, במסגרת העמקת ידע לשרים על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר נתניהו לאחר הסיור.

 

 

השרים השקיפו על הסביבה מהר אביטל וקיבלו סקירה מפי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק. לאחרונה טענו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט כי איראן מקימה מפעלי טילים בלבנון, שישמשו את חיזבאללה לתקיפת ישראל.

 

 יירוטים בצפון
 

טייסים נטשו מטוס. יירוטים בצפון(ללא קרדיט )