BETA

08.02.2018

16:45

ריבלין על גירוש מבקשי המקלט: "עניי עמנו קודמים לעניי עם אחר"

נשיא המדינה הבהיר כי לישראל מחויבות לפליטים, אך לא התייחס לעובדה שרק 11 מבקשי מקלט הוכרו במעמד זה, אחוז מזערי לעומת שאר העולם: "החלטות הממשלה בעלות היגיון"

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא דברים התייחס היום (חמישי) למבצע גירוש מבקשי המקלט מישראל. בכנס ראשי הנציגויות הישראליות באסיה, אפריקה ובאמריקה הלטינית, אמר ריבלין כי "אניי עמנו קודמים לעניי עם אחר", לאחר שנשאל על הנושא על ידי אחד השגרירים.

 

"אנחנו יודעים כבני אנוש וכעם בעל מוסר להושיט יד לפליטים", אמר, החובה לפליטים היא חובה מוסרית ממדרגה ראשונה שכן אם אנחנו רוצים להיות אור לגויים אנחנו צריכים לתת את ליבנו אליה". מתוך כ-14 אלף בקשות מקלט שהגישו מהגרים מאפריקה לרשות האוכלוסין וההגירה, רק 11 קיבלו מעמד של פליט. זאת בעוד בשאר מדינות העולם אושרו בקשותיהם של עשרות רבות של אחוזים מיוצאי סודן וכ-90% מיוצאי אריתריאה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

למרות תוכנית הפיטורים: מניית טבע ממשיכה להתרסק

מקורות בחיזבאללה: ייתכן שעבודות ישראל על הגדר - הכנה לעימות

בשל עבודות תשתית: שיבושים בסוף השבוע בכביש 6 וברכבת ישראל

 

 הנשיא ריבלין בשיחה עם שגרירי ישראל בעולם
 

הנשיא ריבלין בשיחה עם שגרירי ישראל בעולם (מארק ניימן / לע"מ)

 

 

הנשיא סקר את הבעייתיות של ההגירה של אוכלוסיות חדשות לישראל לאורך השנים, וטען כי העובדה שהרשויות לא פעלו לבירור מי מהם פליט ומי אינו, פוגעת באוכלוסייה המקומית. "עוד בימים הראשונים שבהם התחלנו לקלוט אנשים רבים שהגיעו לארץ חשבתי שאנחנו צריכים לבוא ולברור ולברר מי מהם פליט ומי מהם לא", אמר, "זה הביא לגלים רבים של אנשים אשר ביקשו מקום בארץ, חלקם מתוך כך שנודע להם שבישראל מקבלים את האנשים ולא מגרשים אותם". 

 

"הדברים יצרו באמת בעיה מול חסרי ישע בתוך מדינתנו ואזרחינו ומערכת שמכבידה על חברות מאוד מסוימות בתוך מדינת ישראל", הוסיף ריבלין, "שאליהן התנקזו כל אותם פליטים כמו דרום תל אביב, כמו אילת, כמו מקומות נוספים בארץ. אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה, לאחוז את השור בקרניו ולהבין – עניי עמינו קודמים לעניי עם אחר, ויחד עם זה יש לנו את חובת המוסר היהודי לדאוג לכל פליט".

 

 מיצג נגד הגירוש ברכבת השלום
 

מיצג נגד הגירוש ברכבת השלום (יוסף ישראל)

 

 

בתחילת השבוע החל המבצע לגירוש מבקשי מקלט מאפריקה למדינה שלישית, כאשר רשות האוכלוסין וההגירה החלה למסור הודעות לגברים רווקים, ללא ילדים, שהגיעו לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. "נמצא כי הנך נופל בגדר האוכלוסיה המיועדת להרחקה למדינות השלישיות ויהיה עליך לצאת מישראל בתוך 60 ימים בכפוף לשימוע", נכתב בהודעה.

 

אתמול הפגינו מאות מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה בישראל במחאה על החלטת הגירוש. במרכז המחאה - השאלה: לאיזה מקום ולאילו תנאים הם נשלחים בניגוד לרצונם? בשנים האחרונות יצאו מישראל כ-4,000 מבקשי מקלט לרואנדה, כעת נותרו בה שבעה פליטים שרשומים בנציבות האו"ם לפליטים.

 

 רחוב ברואנדה
 

רחוב ברואנדה (חדשות עשר)

 

 

בחדשות עשר הובא אתמול תיעוד מיוחד מרואנדה, שבו הוצגו מבקשי מקלט שהסכימו לעזוב את ישראל למדינה. אלואה, בעל בית קפה בעיר הבירה קיגאלי, סיפר ששניים ממבקשי המקלט שהגיעו מישראל דרי רחוב ושהשאר מתפרנסים בקושי: "אני בקשר איתם כבר שנתיים, רואה איך הם מתנהגים ואיך הם סובלים".

 

גויטום (30) הוא מבקש מקלט מאריתריאה. בישראל הוא גר ברחוב לוינסקי בדרום תל אביב ועבד בניקיון. לפני 4 שנים עמדו בפניו אפשרויות להיעצר או לקבל מענק ולעזוב לרואנדה – האופציה בה בחר. "כשהגעתי לקחו את המסמכים שלי", הוא מספר, "הבטיחו לנו שכשנגיע לרואנדה נזכה לזכויות מלאות, הגענו, שרדנו 3 שנים בלי אף מסמך. זה לא היה אמיתי, זה היה רק משחק. הכל היה שקר".