BETA

07.02.2018

05:30

דיווחים בסוריה: ישראל תקפה ליד דמשק; "מערכות ההגנה הגיבו"

לפי כלי תקשורת סורים רשמיים, מערכות ההגנה האווירית השיבו באש בתגובה ל"תוקפנות הישראלית החדשה" באזור הכפרי שליד הבירה הסורית. לא ידוע על נפגעים

לפי כלי תקשורת רשמיים בסוריה וסוכנות הידיעות הסורית, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (רביעי) מטרה בפרבריה הצפוניים של דמשק.

 

בסוריה טוענים כי כוחות קרקע ומערכות הגנה אווירית השיבו באש לעבר המטוסים הישראלים לאחר התקיפה. על פי הדיווחים התקיפה היתה במתקן ג'אמאריה, מתקן מחקר שהותקף על פי דיווחים זרים גם לפני כחודשיים. לא ברור עדיין האם היו נפגעים בתקיפה, אך יש לציין כי מדובר במתקן מאוייש, בו שוהים בדרך כלל מומחים איראניים ואחרים שמסייעים לסורים בפיתוח ושיפור טילים וכלי נשק אחרים. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פיגוע דקירה בכרמי צור - מאבטח נפצע קל; המחבל חוסל

פנס: לא שולל מפגש עם נציגי קוריאה הצפונית באולימפיאדת החורף

צפו: SpaceX שיגרה לחלל את רקטת הענק העוצמתית בעולם

 

מתקן בסוריה שהותקף על פי דיווחים ע"י חיל האוויר הישראלי
 

המתקן בסוריה שהותקף על פי דיווחים ע"י חיל האוויר הישראלי(ללא קרדיט)

 

 

בישראל לא מתייחסים לדיווחים ולא מגיבים, אך יש לציין כי אם אכן הייתה תקיפה כזאת, נשיא סוריה, בשאר אל אסד, ינצל אותה כדי לצייר עצמו כקורבן ולהציג עצמו כמי שמנהל מלחמה נגד ישראל, בייחוד לאור האשמות שצבאו השתמש בנשק כימי נגד אוכלוסיה אזרחית וגם ינסה למנף את התקיפה הזאת כדי לייצר הישגים ולקדם את האינטרסים שלו מול רוסיה ונשיאה, ולדימיר פוטין.

 

לפני כחודש דווח כי חיל האוויר הישראלי תקף מתקן צבאי בעיר אל-קוטיפה ליד דמשק, מקום שכבר הותקף בעבר מספר פעמים בשנים האחרונות בתקיפות שיוחסו לצה"ל. ככל הנראה היעד היה מחסן של אמצעי לחימה, שמוחכר לארגון חיזבאללה. בהודעת הצבא הסורי נכתב אז כי התקיפה כללה שיגור 3 טילים מסוג קרקע-קרקע באזור הגולן. "ההגנה האווירית שלנו יירטה אותם", כך לדבריהם. ישראל לא התייחסה לפרסומים. 

 

לאחר התקיפה, גורמי בין ערביים העריכו כי משטרו של אסד יבקש מרוסיה, פעם נוספת, לאבטח את מתקניו הרגישים במערכות הגנה מתקדמות.

 

המתקן בסוריה שהותקף על פי דיווחים ע"י חיל האוויר הישראלי
 

המתקן בסוריה שהותקף על פי דיווחים ע"י חיל האוויר הישראלי(טוויטר)

 

בתוך כך, חברי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו אתמול ברמת הגולן, במסגרת העמקת ידע לשרים על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר נתניהו לאחר הסיור. השרים השקיפו על הסביבה מהר אביטל וקיבלו סקירה מפי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק. לאחרונה טענו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט כי איראן מקימה מפעלי טילים בלבנון, שישמשו את חיזבאללה לתקיפת ישראל. 

 

בשבוע שעבר דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון, כי ביקורה של המשלחת הרוסית הביטחונית בארץ לפני כשבועיים נועד לשכנע את ישראל שלא להנחית מהלומה צבאית על מפעלי נשק איראניים ומתקנים של חיזבאללה בסוריה ולבנון. דבר הגעת המשלחת פורסם לראשונה בחדשות עשר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש ביום חמישי עם ניקולאי פטרושב, ראש המועצה הביטחונית של רוסיה. השניים דנו בתרחישים ביטחוניים הקשורים למזרח התיכון, בהם התחזקות איראן בסוריה, והתחמשותה של חיזבאללה בטילים רבים. נוסף לפטרושב, כוללת המשלחת גם את סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב, סגן השר לביטחון פנים, סגן שר המשפטים, גנרלים ובכירים בצבא ובמערכת המודיעין הרוסית.