BETA

06.02.2018

20:18

המחבל מאריאל לא אותר בפעילות צה"ל בשכם; "פלסטיני נהרג"

כוחות גדולים כיתרו את ביתו של המחבל שרצח את הרב איתמר בן גל, כך לפי דיווחים פלסטיניים. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי אדם אחד נהרג ו-3 נפצעו בעימותים עם צה"ל

פעילות צה"ל בשכם: כוחות גדולים של צה"ל פעלו אמש (שלישי) בשכם, אך לא הצליחו לאתר את המחבל שביצע את הפיגוע בצומת אריאל. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי פלסטיני אחד נהרג ועוד שלושה נפצעו בעימותים שהתפתחו בין כוחות צה"ל לכ-500 מפירי סדר - שיידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה ומטענים ואף ביצעו ירי חי לעבר הכוח. 

 

כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות וביצעו ירי חי לאוויר לפיזור ההתקהלות. במבצע נעצרו שבעה חשודים אשר הועברו לחקירת שב"כ. מצה"ל נמסר כי טענת משרד הבריאות על הרוג ופצועים בעימותים מול כוחות צה"ל נבדקת. 

 

על פי הדיווחים הפלסטיניים, המצוד אחר רוצח הרב איתמר בן גל הוביל לביתו של האב. זאת למרות שהוא נחקר אמש בשב"כ, ושוחרר לאחר שנמצא כי אינו יודע היכן מסתתר בנו. בכל זאת העריכו במערכת הביטחון כי המחבל, עבד אל-כרים עאדל עאסי, נמלט לשכם שבה התגורר לסירוגין והוא ומסתתר בה, אצל מכריו או קרוביו משפחתו.

 

הכוחות התרכזו בחלק חדש יחסית של העיר שכם, בצידה הצפוני. הרשות הפלסטינית קיבלה התראה על כניסת הכוח, ומנגנוני הביטחון פינו את עמדות השמירה, כך על פי הדיווחים הפלסטיניים. 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד לרצח בדרום: בן 17 נדקר למוות במהלך קטטה ליד קריית גת

יום קטלני בדרכים: תוך מספר שעות - 3 הרוגים ב-3 תאונות שונות

הרב מהצפון שהורשע בעבירות מין ב-8 נשים ירצה 7.5 שנות מאסר
 

בווידאו: העימותים בשכם, הערב:

 

מהרגע שהתבררה זהותו של המחבל החלו בשב"כ ובמשטרה להתחקות אחר מסלול חייו, בניסיון להבין מה גרם לו לבצע פיגוע קטלני. מאז אתמול, כשהתבררה גם אזרחותו הישראלית של המחבל, תושאלו עשרות ישראלים, חלקם בני משפחתו מנצרת ומחיפה, וכן מטפלים שניסו לעזור לו.

 

ב-19 שנות חייו הוא חי על הקו שבין נצרת, חיפה, תל אביב ושכם. עבד אלאסי נולד בשכם לאבא מהעיר ולאמא תושבת נצרת. הוא נשאר בחזקת האב לאחר שהתגרשו, כשהיה בן שנתיים. הוא הגיע לרחובות חיפה בן 14.5, גר ברחובות ואדי ניסנאס וחליסה וקיבל טיפול ברשויות הרווחה של העירייה. לתל אביב היגיע בגיל 17 ועבד בעבודות מזדמנות. בחלק מהזמן שהה בבית השאנטי, כשהוא ממשיך לבקר את אביו שבשכם.

 

לפני שלוש שנים ביקר את משפחתו בנצרת למשך כמה שעות, כשהיה בן 16. הוא לא שמר על קשר עם בני משפחתו, אך לאחר הביקור העלה לפייסבוק פוסט לזכרו של הסב. הניתוק מהאם ומשפחתה משך אותו בחזרה לשכם, העיר שבה נולד.

 

על פי הערכת גורמים בשב"כ ובמשטרה, הוא עבר שם שטיפת מוח נגד ישראל. הוא פירסם פוסטים בפייסבוק המעידים על עמדותיו, בהם תמיכה בעהד תמימי – הנערה הפלסטינית שהואשמה בתקיפת חייל. "הם כולם הקריבו ואנחנו יושבים ומשתכרים", כתב. בתמונת הרקע בחשבון הרשת החברתית שלו נשק M-16 ורימונים, הדמויחות שהוא מעריץ על פי החשבון הם מייק טייסון וסדאם חוסיין.

 

 המחבל שרצח את איתמר בן גל בפיגוע באריאל
 

המחבל שרצח את איתמר בן גל בפיגוע באריאל (ללא קרדיט)

 

 

מוקדם יותר אתמול, אמו של המחבל, אזרחית ישראלית תושבת חיפה, קראה לבנה להסגיר את עצמו. "מעשים כאלו אינם מקובלים עלי", אמרה בשיחה עם חדשות עשר. "כל מה שעשה זה רק הרס לו את החיים", אמרה, "אין לו זכות ליטול חיי אדם". 

 

היא סיפרה על עברו הבעייתי, ואמרה שלא הייתה עמו כמעט בקשר מאז שהיה תינוק. בנוסף סיפרה כי לפני שלוש שנים פגשה אותו פעם אחת דרך פקידת הסעד, על מנת להוכיח שמדובר בבנה. "נחקרתי אתמול במשטרה", הוסיפה, "עדכנו אותי שהוא עומד מאחורי הרצח של איתמר בן גל". 

 

המחבל התגורר בעבר ב"בית השאנטי" בתל אביב והיה מטופל על ידי רשויות הרווחה. הלית לוי, רכזת "בית השאנטי", אמרה לחדשות עשר: "היינו המומים לשמוע". עוד הוסיפה לוי כי "הוא בחר לעזוב לאחר שאסרנו עליו להמשיך לנסוע לבקר את משפחתו בשכם". לוי הוסיפה שהמחבל הגיע לבית השאנטי כיוון שהוא "בן למשפחה חצויה ונטול עורף משפחתי". עוד ציינה שכשהגיע למקום "נבדקה תעודת הזהות הכחולה שלו ונמצאה תקינה".

 

 איתמר בן גל שנרצח בפיגוע בתמונה עם אשתו מרים
 

איתמר בן גל שנרצח בפיגוע עם אשתו מרים (ללא קרדיט)

 

 

הרב איתמר בן גל נרצח שלשום בפיגוע דקירה באריאל, היום הוא הובא למנוחות ביישוב בו התגורר, הר ברכה. בן גל, ששימש כמחנך במקצועו בישיבה בישובו וכן בישיבת בני עקיבא גבעת שמואל, הותיר אחריו אישה, מרים, וארבעה ילדים, בני שנה עד שבע. 

 

דניאל בן גל, אביו של הנרצח, הספיד את בנו: "מי יתן מותי תחתיך. מתנה יקרה קיבלנו לפני 30 שנה, מתנה שאנחנו נפרדים ממנה היום כל כך בצער. אין לנו מושג איך ממשיכים מכאן בלעדיך, בלי החיוך שלך ופניך הקורנים תמיד. מערכת החינוך בישראל איבדה מחנך גדול ומסור ואנו נשארנו יתומים ממנו". 

 

"הסר דאגה מליבך נמשיך ללוות את ילדיך המתוקים עד אשר יזכו לבנות את ביתם בישראל", הוסיף האב, "אנחנו רוצים להודות ללצוותים הרפואיים שעשו כל אשר לאל ידם להושיע אותך, ולכוחות הביטחון העושים מאמץ לתפוס את הרוצחים. תנוח בשלום על משכבך בן שלנו".