BETA

06.02.2018

16:47

חברי הקבינט סיירו בגבול הצפון: "לא מציע לאיש לנסות אותנו"

השרים קיבלו סקירה מפי הרמטכ"ל, כשברקע האיומים שנשמעים משני צדי הגבול. רה"מ: "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש". כץ: "במקרה של עימות, לבנון כולה תיהרס"

חברי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו היום (שלישי) ברמת הגולן, במסגרת העמקת ידע לשרים על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר נתניהו לאחר הסיור. 

 

השרים השקיפו על הסביבה מהר אביטל וקיבלו סקירה מפי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק. לאחרונה טענו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט כי איראן מקימה מפעלי טילים בלבנון, שישמשו את חיזבאללה לתקיפת ישראל. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הרב מהצפון שהורשע בעבירות מין ב-8 נשים ירצה 7.5 שנות מאסר

בת 16 נעצרה בחשד לתכנון פיגוע; אמה נעצרה כשהפריעה לשוטרים

בן 70 נהרג בתאונת דרכים סמוך לקרית גת; בן 60 נפצע קשה

 

השר לענייני מודיעין ישראל כץ אמר לאחר הסיור: "בתום הדיון אני משוכנע יותר מתמיד כי נסראללה יעשה טעות חמורה ביותר אם ימשיך במדיניותו התוקפנית מול ישראל, כשליח של משטר האייתולות באיראן. צה"ל ערוך היטב למשימות ובמקרה של עימות, חיזבאללה יוכה מכה ניצחת ולבנון כולה תיהרס ותשוב שנים רבות לאחור".

 

"ארגון הטרור חיזבאללה מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק ומתעצם ביכולותיו הצבאיות"', אמר בשבוע שעבר הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, "מול האיומים האלו צה"ל פועל יום וליל להבטיח את המוכנות ואת ההרתעה. אנו נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט".

 

  רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן (קובי גדעון, לע"מ)

 

 

מוקדם יותר היום נפגשו מנהיגי לבנון - הנשיא מישל עאון, רה"מ סעד אל-חרירי ויושב ראש הפרלמנט נביה ברי, ודנו בנושאים שנויים במחלוקת בין ישראל ללבנון. פגישתם נערכה על רקע ויכוחים בין לבנון לישראל, בין השאר לגביי שטח קידוח נפט המכונה "בלוק 9", הנמצא על גבול המים הטריטוריאליים בין המדינות. 

 

השלושה סיכמו בין השאר כי "צעדי ישראל הן הפרת החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם". הם התייחסו גם להקמת גדר הגבול על ידי ישראל והוסיפו כי מדובר בצעד "שיפר את היציבות באזור".

 

איומי חיזבאללה נגד אפשרות של קידוחי נפט ישראליים באזור שנוי במחלוקת
 

איומי חיזבאללה נגד אפשרות של קידוחי נפט ישראליים באזור שנוי במחלוקת (ללא קרדיט)

 

 

ביום שבת דיווח העיתון "א-שרק אל אווסט" הרואה אור בלונדון, כי ביקורה של המשלחת הרוסית הביטחונית בארץ לפני מספר ימים נועד לשכנע את ישראל שלא להנחית מהלומה צבאית על מפעלי נשק איראניים ומתקנים של חיזבאללה בסוריה ולבנון. דבר הגעת המשלחת פורסם לראשונה בחדשות עשר.

 

במוקד הגעת המשלחת הרוסית הייתה פגישתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביום חמישי עם ניקולאי פטרושב, ראש המועצה הביטחונית של רוסיה. השניים דנו בתרחישים ביטחוניים הקשורים למזרח התיכון, בהם התחזקות איראן בסוריה, והתחמשותה של חיזבאללה בטילים רבים. נוסף לפטרושב, כוללת המשלחת גם את סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב, סגן השר לביטחון פנים, סגן שר המשפטים, גנרלים ובכירים בצבא ובמערכת המודיעין הרוסית.

 

מהצד הישראלי השתתפו בשיחות היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן שבת, וכן בכירי המטה לביטחון לאומי, בכירים ממשרד הביטחון, מצה"ל וממערכת המודיעין, מנכ"ל משרד המודיעין, נציגי המשרד לביטחון פנים והמשטרה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שייצג את משרד המשפטים, שגריר ישראל במוסקבה ובכירי משרד החוץ.

 

לפני כשבועיים נפגש נתניהו עם נשיא רוסיה בקרמלין. בפגישה שבה השתתפו גם ראש אמ"ן ושר ההגנה הרוסי, אמר נתניהו לפוטין כי ישראל תפעל בכוחות עצמה אם הקהילה הבינלאומית לא תפעל לעצור את התבססות איראן בסוריה ואת הקמת מפעלי הטילים המדויקים על אדמת לבנון. "אמרתי לפוטין שהאיום של נשק מדויק מלבנון נגד ישראל הוא איום חמור שישראל לא תקבל אותו - אם נצטרך לפעול נפעל", אמר ראש הממשלה נתניהו לאחר הפגישה.