BETA

06.02.2018

00:33

נשיא פולין אישר את "חוק השואה" והעבירו להחלטת בית המשפט

דודה הודיע כי החוק, שאוסר על הזכרת קשר של העם הפולני עם פשעי הנאצים, יעבור לאישורו של ביהמ"ש לחוקה במדינה, שיכול גם לפסול אותו. משרד החוץ: "עמדתנו עדיין בתוקף"

בווידאו: טור דעה של עיתונאי יהודי-פולני: "אני יהודי - אך חושב שאסור לראות בפולין אשמה עיקרית בשואה"

 

סערת החוק הפולני: נשיא פולין, אנדז'יי דודה, אישר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים כי בכוותנו לחתום על הצעת החוק שעברה בסנאט בשבוע שעבר, האוסרת על הזכרת קשר של העם הפולני עם פשעי הנאצים. בעקבות החלטתו של דודה, שהיה המחסום האחרון בפני אישורה של הצעת החוק מעוררת המחלוקת, החוק צפוי להיכנס לספר החוקים הפולני, כך על פי ההליך המקובל במדינה.

 

"מכיוון שיש צורך להגן על שמה הטוב של פולין והפולנים - יש לנו גם את הזכות לרגישות שלנו ולאמת ההיסטורית, ויש לנו את הזכות להערכה בכנות שמבוססת על עובדות, אמר דודה. "מטעמים אלה, כנשיא הרפובליקה של פולין, עשיתי את ההחלטה הבאה, לאחר שניתחתי את המצב ולאחר שניתחתי את ההוראות המדוברות. אז, גבירותיי ורבותי, החלטתי לחתום על הצעת חוק זו".

 

כמו כן, דודה התייחס במסיבת העיתונאים לעברה של פולין ובמעורבותה בשואה. "המדינה הפולנית, שלא הייתה קיימת אז, והמוסדות הפולניים לא נטלו חלק בתעשיית ההשמדה הגרמנית. מוסדות פולניים לא שיתפו פעולה עם גרמנים. במדינות רבות היו ממשלות שתמכו בנאצים, והיו ממשלות בובות שמונו על ידי גרמניה הנאצית. לא קרה מצב כזה בפולין, פולין נאבקה נגד גרמניה".

 

 הפרלמנט הפולני
 

הנשיא אישר את החוק לאחר שעבר בסנאט של הפרלמנט הפולני (חדשות עשר)

 

 

על אף שהחוק עורר תרעומת בישראל ובמדינות אחרות בעולם, הנשיא נשמע כמי שמעוניין בהרגעת הרוחות. "כבר נשמעו בישראל, בארצות הברית ובמקומות אחרים קולות שטוענים כי הצעת החוק עלולה להוביל לשלילת ועיוות האמת ההיסטורית, וכן להאשים שאומרים את האמת בזיוף ההיסטוריה", אמר דודה. "אני רוצה להבהיר זאת בקול רם וברור - לפי האמונה שלי, מצב כזה אינו יכול להיגרם מהחוק, ובמיוחד בחלקו הראשון, שקובע בבירור כי אדם המשמיע דעות מסוימות בפומבי נגד העובדות, יוענש באחריות פלילית. אולם", הוסיף הנשיא, "מאחר שספקות כאלה כבר הושמעו, אני אישית כנשיא מוכן להודות כי יש לבטא את הספקות האלה. שכן, לדעתי, ראוי לכבד את זכרם ורגשותיהם של אלה שאיבדו את משפחותיהם, וכן לכבד את הניצולים".

 

בנוסף, דודה הבהיר כי הוא יעביר את החוק לבית המשפט לחוקה בפולין. "בגלל הרגישות שהזכרתי, שהיא חשובה לי מאוד, החלטתי להגיש את החוק לבדיקת בית המשפט החוקתי. ראשית, כדי לראות אם הוא מגביל את חופש הדעה, ובראש וראשונה את חופש הביטוי, ואז לבדוק אם הוא תואם את עקרונות הדמוקרטיה והצדק החברתי".

 

למרות הצהרות דודה, אין משמעותן כי החוק אכן מאושר סופית. כמו כן, הודעתו במסיבת העיתונאים נחשבת כמתונה יחסית, זאת כיוון שיכול היה לחתום סופית על החוק, אך העדיף להעביר אותו לערכאות משפטיות. בית המשפט לחוקה במדינה יכול לרכך ואף לפסול את החוק, בטענה כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי הפולני.

 

 

 

כתבות נוספות בחדשות עשר:

עקוב אחריי: לידיעת משפחת נתניהו - מתי הקלטת סתר חוקית?

תם המצוד: חוסל ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח

הורים מנתניה נעצרו בחשד להתעללות בבנם בן ה-3 חודשים

 

אנדזיי דודה, נשיא פולין
 

"יש צורך להגן על שמה הטוב של פולין והפולנים". אנדז'יי דודה, נשיא פולין (רויטרס)

 

 

בתוך כך, פורסם מכתב פתוח של היסטוריונים בכירים התוקף את החוק, ואת השימוש בכלים משפטיים בנוגע לדיון היסטורי. "אנו תוהים על הקישור לגבי האישור המיוחד לאקדמאים לדון בנושא, ותוהים לגבי מצבם של עיתונאים ומורים לאחר אישור החוק. מי שישתמש במושג 'מחנה פולני', מעולם לא התכוון לכך שמדובר במחנה השמדה שהקימו הפולנים בעצמם, אלא פשוט לכך שנמצא בשטח פולין". עוד כתבו החוקרים, "הפולנים מנסים להפוך עצמם באמצעות החוק הזה, לעם היחיד נטול האשמה באירופה, בנוגע לפשעי השואה".

 

משרד החוץ מסר בתגובה לאישור החוק: "הבענו את עמדתנו בעבר והיא עדיין בתוקף. ישראל ממשיכה לפעול מול הרשויות בפולין ומביעה בפניהן את ההסתייגויות הישראליות בהצעת החוק הפולני. ישראל רשמה לפניה את העובדה שנשיא פולין הפנה את החוק לבית הדין החוקתי להבהרות בנושא, ומקווה שבפרק הזמן עד להכרעת המשפט אפשר יהיה להסכים על הכנסת שינויים ותיקונים בחוק. לישראל ולפולין אחריות משותפת לחקור ולשמר את ההיסטוריה של השואה".

 

עוד לפני שהנשיא הצהיר על כוונתו לאשר את החוק, הודיעה אמש דוברת ממשלת פולין כי ביטלה את ביקורו הצפוי של שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות דבריו על חלקם של הפולנים בשואה, בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי לקראת נסיעתו. הביקור של בנט תוכנן למחר, ובמסגרתו היה אמור שר החינוך להיפגש עם סגן ראש הממשלה הפולני ולשאת נאום בפני סטודנטים.

 

"מטרתי בנסיעה היא לעמוד על אדמת פולין ולהציב את האמת, שאף חוק לא יוכל לשנות: רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה, או הסגירו יהודים לידי הגרמנים", אמר בנט לחברי סיעתו, "המסר לפולנים חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד". 

 

ביקורו של בנט בפולין נקבע בעקבות החוק הפולני, שמאפשר לגזור עונש מאסר על מי שישתמש במונחים כמו "מחנות השמדה פולניים". הוא עורר סערה בישראל, ויצר קונצנזוס נדיר, כשמכל קצוות הקשת הפוליטית הביעו התנגדות אליו.

 

 השר נפתלי בנט בביקורו בפולין
 

שר החינוך נפתלי בנט בביקורו בפולין (דוברות שר החינוך)

 

 

ביום שבת האחרון, התייחס לחוק שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, כשאמר כי רק גרמניה היא האחראית לפשעי השואה. "המעשים נעשו רק על ידי מדינתנו, ולא על ידי אף אחד אחר", מסר. כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מארגן את מסע הנוער לאושוויץ ולמיידנק במשך 15 שנה כמנהיג הקבוצה. המחנות האלה היו גרמנים - אין ספק! השימוש במונח 'מחנה המוות הפולני' שגוי".

 

מוסד "יד ושם" מסר בתגובה לאישור הצעת החוק: "מצער מאוד שנשיא פולין בחר לאשר היום את החוק הבעייתי; זאת למרות שבמהלך הדיונים על החוק בשנה וחצי האחרונות חזר והתריע יד ושם על הכשלים בניסוחו. כשלים אשר עלולים לגרום לעיוות האמת ההיסטורית בשל ההגבלות שהוא מציב על התבטאויות שונות בנוגע לשותפות של חלקים מהאוכלוסייה הפולנית – במישרין ובעקיפין – לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה".

 

עוד נמסר מטעם "יד ושם": "אין ספק שהמושג "מחנות השמדה פולניים" הוא טעות. מחנות ההשמדה הוקמו בפולין הכבושה על ידי גרמניה הנאצית במטרה לרצוח את בני העם היהודי במסגרת תכנית 'הפתרון הסופי'. אולם, החוק שאושר היום על ידי נשיא פולין מתייחס לאלמנטים נוספים שמעמידים בסכנה את האפשרות לקיים דיון חופשי בחלקם של פולנים – יחידים וקבוצות – ברדיפה וברצח יהודים בתקופת השואה. אנו חוששים כי לחוק יהיו השלכות על חקר השואה, הוראתה וזכרה. 'יד ושם' יעקוב אחר תהליכי יישום החוק והחלטות בית המשפט החוקתי של פולין וילמד את המציאות החדשה שתיווצר בעקבותיהם".