BETA

06.02.2018

08:42

סערת החוק הפולני: "הנשיא יחליט היום אם לאשר את ההצעה"

אנדז'יי דודה צפוי להודיע רשמית אם החוק מעורר המחלוקת, שעבר את אישור הסנאט, ייכנס לספר החוקים, כך מדווחים כלי תקשורת במדינה. אתמול בוטל ביקורו של בנט בפולין

בווידאו: טור דעה של עיתונאי יהודי-פולני: "אני יהודי - אך חושב שאסור לראות בפולין אשמה עיקרית בשואה"

 

סערת החוק הפולני: נשיא פולין, אנדז'יי דודה, צפוי היום להחליט סופית אם לאשר את הצעת החוק שעברה בסנאט בשבוע שעבר, ואוסרת על הזכרת קשר של העם הפולני עם פשעי הנאצים. אם אכן יחליט דודה לאשר את החוק, הרי שהוא ייכנס לספר החוקים הפולני, כך על פי ההליך המקובל במדינה.

 

בכירים במשרד החוץ מעריכים שהנשיא הפולני יחתום על החוק. לדבריהם עד כה אין לישראל כל אינדיקציה הפוכה. בפגישה שהתקיימה אמש בין שגרירת ישראל בוורשה אנה אזארי לבין שר החוץ הפולני לא השמיעו הפולנים כל רמז להתגמשות או לנכונות לשקול מחדש.

 

אמש הודיעה דוברת ממשלת פולין הודיעה כי ביטלה את ביקורו הצפוי של שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות דבריו על חלקם של הפולנים בשואה, בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי לקראת נסיעתו. הביקור של בנט תוכנן ליום רביעי הקרוב, ובמסגרתו הוא אמור שר החינוך להיפגש עם סגן ראש הממשלה הפולני ולשאת נאום בפני סטודנטים.

 

"מטרתי בנסיעה היא לעמוד על אדמת פולין ולהציב את האמת, שאף חוק לא יוכל לשנות: רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה, או הסגירו יהודים לידי הגרמנים", אמר בנט לחברי סיעתו, "המסר לפולנים חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד". 

 

 השר נפתלי בנט בביקורו בפולין
 

"העבר אינו ניתן לשכתוב". בנט בפולין (ארכיון). קרדיט: דוברות שר החינוך

 

 

"אכן מחנות ההשמדה היו מחנות גרמנים על אדמת פולין והגרמנים הם שיזמו, תכננו והפעילו אותם ואסור לשחרר את גרמניה מאחריותה", הוסיף בנט בישיבת סיעתו, "ואכן המדינה הפולנית נכבשה באכזריות וכ-2 מיליון פולנים נהרגו במהלך שנות המלחמה. וזה גם נכון שהיו אלפי פולנים חסידי אומות שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים - אך הם היו המיעוט. רוב העם הפולני בחר להצטרף לרצח יהודים, או לסייע בכך. אני נוסע לומר את האמת במקום בו התרחשה האמת".

 

בנט הגיב להודעת פולין על ביטול ביקורו במדינה: "ממשלת פולין ביטלה את ביקורי מפני שהזכרתי את פשעי אנשיה.  לכבוד הוא לי. דם יהודי פולין זועק מן האדמה ואף חוק לא ישתיק זאת. נעניתי לדיאלוג המבוסס על אמת. ממשלת פולין בחרה לחמוק מאמת זו".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס לביטול ביקור בנט בפולין: "החוק הפולני בידיים של ראש ממשלת פולין. הניסיון להאשים את ממשלת ישראל גם בחקיקה הזו, הוא עלוב ולא משכנע. הפולנים היו שותפים לרצח יהודים בשואה. שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה".

 

 נשיא פולין אנדז'יי דודה
 

נשיא פולין, אנדז'יי דודה( רויטרס)

 

 

ביקורו של בנט בפולין נקבע בעקבות החוק הפולני, שעבר בשבוע שעבר בסנאט במדינה, האוסר להאשים את פולין ואזרחיה בפשעי השואה. החוק מאפשר לגזור עונש מאסר על מי שישתמש במונחים כמו "מחנות השמדה פולניים". הוא עורר סערה בישראל, ויצר קונצנזוס נדיר, כשמכל קצוות הקשת הפוליטית הביעו התנגדות אליו.

 

ביום שבת האחרון, התייחס לחוק שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, כשאמר כי רק גרמניה היא האחראית לפשעי השואה. "המעשים נעשו רק על ידי מדינתנו, ולא על ידי אף אחד אחר", מסר. כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מארגן את מסע הנוער לאושוויץ ולמיידנק במשך 15 שנה כמנהיג הקבוצה. המחנות האלה היו גרמנים - אין ספק! השימוש במונח 'מחנה המוות הפולני' שגוי".