BETA

05.02.2018

02:03

לא רק בישראל: משבר הפליטים הגדול מאז מלחמת העולם ה-2

בעשורים האחרונים פחתו המלחמות בין מדינות, אבל סכסוכים פנימיים גרמו ל-17 מיליון פליטים. עוד כמעט 50 מיליון נעקרו מבתיהם אך נשארו במדינה. המצב החמור ביותר, בסוריה

אתמול (ראשון) החלה רשות ההגירה בחלוקת צווי גירוש למבקשי מקלט בישראל. אך למעשה העולם כולו מתמודד כיום עם משבר הפליטים וההגירה הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

 

נכון להיום חיים יותר מ-65 מיליון אנשים שנאלצו לעזוב את בתיהם בגלל מלחמה, רעב או מחלות. אך יותר משני שלי מהם לא עזבו את תחומי מדינתם- למעשה הם עקורים. מתוכם 17 מיליון הם פליטים שהיגרו בכפייה למדינה אחרת, מספר שנשאר קבוע מאז שנת 1992. מתוכם יותר מחמישה מיליון הם פלסטינים, מספרם של הפליטים האלה הוכפל מאז 1990 בשל ריבוי טבעי.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: עשרות פצועים בתקיפה כימית על המורדים בסוריה

עדכונים חיים מסופרבול 52: פילדלפיה מובילה על ניו אינגלנד

תיעוד מנצרת: כך נראה שוד רכב מלא בסיגריות לאור יום

 

מאז שנות ה-90 נראתה ירידה דחה בכמות המלחמות בין מדינות, אך המלחמות בתוך המדינות הפכו לקיצוניות יותר. כיום, ההתפרקות של מדינות וקהילות בגלל אותם סכסוכים אלימים היא הגורם המרכזי לתופעת הפליטות הרחבה. השכנה מצפון, סוריה, במצב הקשה ביותר. כ-65% מהאוכלוסייה במדינה עזבה את ביתה. רוב העקורים נשארו בתחומי המדינה ועוד כארבעה מיליון מצאו מקלט במזרח התיכון ובטורקיה. רק כמיליון הגיעו לאירופה.

 

 עקורים מהעיר א רקה בסוריה במחנה פליטים
 

עקורים מהעיר א-רקה בסוריה, במחנה פליטים (רויטרס)

 

 

כאמור, בישראל, רשות האוכלוסין וההגירה החלה למסור הודעות גירוש למבקשי המקלט מאריתראה וסודאן שאינם מוחזקים במתקן חולות. ההודעות יימסרו בשלב זה לגברים רווקים ללא ילדים שיבואו לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. הן מותירות 60 ימים למבקשי המקלט לארוז את חפציהם ולעלות על המטוסים למדינה השלישית. 

 

"נמצא כי הנך נופל בגדר האוכלוסיה המיועדת להרחקה למדינות השלישות ויהיה עליך לצאת מישראל בתוך 60 ימים בכפוף לשימוע", נכתב בהודעה. "המדינה אליה באפשרותך לצאת היא מדינה אשר בעשרות האחרון התפתחה מאוד וקולטת לתחומה אלפי תושבים חוזרים ומהגרים ממדינות אפריקה השונות. בשנים האחרונות היא מציגה נתוני צמיחה כלכלית מהגבוהות באפריקה. במדינה זו ישנה יציבות שלטונית אשר תורמת להתפתחויות בתחומים רבים ובין היתר, בתחום החינוך, הרפואה והתשתיות".

 

 חלוקת הצווים במהלך מבצע גירוש מבקשי המקלט
 

חלוקת הצווים במהלך מבצע גירוש מבקשי המקלט (ללא קרדיט)

 

 

עוד נכתב כי המגורשים יוכלו לעבוד במדינה הקולטת וכי מובטח שלא יורחקו למדינת מוצאם. יש לציין שיותר מ-7,000 בקשות עדיין לא נבחנו על ידי רשות ההגירה, נכון ליולי 2017. שר הפנים אריה דרעי כבר הודיע כי פליטים לא יגורשו, אך רק 11 מבקשי מקלט קיבלו מעמד רשמי של פליטים, מתוך כמעט 40 אלף שהגיעו מאריתריאה וסודאן

 

כאמור, לפני המגורשים כמה ברירות: לצאת מרצון עד סוף מארס ולקבל מענק של 3,500 דולר מהמדינה, או להיכלא בכלא סהרונים. ייתכן שגם יוחלט לגרש בכוח סרבנים, שיועברו לרואנדה. רשות האוכלוסין וההגירה תיגברה את כוחותיה ב-140 עובדים חדשים על מנת לזרז את ההליכים, אך את בקשות המקלט ניתן היה להגיש רק עד סוף 2017. נכון לעכשיו נשים וילדים עד גיל 18 אינם מיועדים לגירוש, אך ייתכן שבשלב הבא גם זה ישתנה.

 

חבילת הגירוש שתוענק למבקשי המקליט ע"פ האתר של רשות האוכלוסין וההגירה תכלול כרטיסי טיסה, סיוע בהנפקת מסמכי נסיעה בעת הצורך, מתן מענק של 3,500 דולר ל לאוכלוסיות רלוונטיות, סיוע במיצוי זכויותיהם הכספיות ע"פ חוק ממעסיקיהם בארץ, והגנה מפני מעצר עד לטיסה.