BETA

02.02.2018

15:02

האמן בועז ארד נמצא מת - לאחר שפורסם כי קיים יחסים עם תלמידות

ארד, ששימש בעבר כמורה בתיכון תלמה ילין, ככל הנראה שם קץ לחייו. ביממה האחרונה התפרסמו בענייניו ידיעות על מערכות יחסים עם תלמידות בתיכון

האומן בועז ארד נמצא הבוקר (שישי) ללא רוח חיים בביתו בתל אביב, יממה אחרי שפורסם תחקיר על מערכות יחסים שקיים לפני שנים עם תלמידות, כאשר שימש מורה בבית הספר תלמה ילין בגבעתיים. ההערכה היא כי ארד שם קץ לחייו.

 

אתמול פורסמה באתר "מאקו" עדותה של ג', תלמידה לשעבר של ארד בתלמה ילין, שטענה כי כשהייתה בת 16 התחיל ביניהם רומן שנמשך ארבע שנים. "הגעתי לבית שלו והוא ביקש לצייר אותי. הסכמתי מיד. אחרי זמן מה אמרתי לו שאני רוצה שיצייר אותי בעירום, והוא הסכים אבל לא היה מסוגל לצייר. הוא אמר לי שהוא לא יכול, לא עומד בזה, ניגש אליי והתחלנו להתנשק. שכבנו. הוא היה הראשון שלי", כך בעדות שפורסמה.


בתחקיר שפורסם ב"מאקו" אף פנו לתגובתו של ארד. בתחילה אישר כי ניהל מערכות יחסים עם תלמידות שסיימו את לימודיהן. בהמשך ציין כי ניהל קשרים חבריים עם תלמידים ותלמידות, "אבל מעולם לא נחצה איתם גבול". לאחר מכן טען שבמקרה אחד, התפתחה מערכת יחסים רומנטית עם תלמידה, אך זו לא כללה יחסי מין. 

 

 תלמה ילין
 

תיכון תלמה ילין (חדשות עשר)

 

 

בהמשך תגובתו לתחקיר ביטא ארד נטיות אובדניות ואף המשטרה עורבה בעניין. "אני לא אוכל להסתכל לאמא שלי בפנים אם תפרסמו את העדויות", אמר, "אני לא במצב שאני יכול להגן על עצמי כי את לא חושפת בפניי את שמותיהן של אותן נשים. נשאר לי לדפוק כדור בראש".  לאחר מכן הוסיף: "יש לי מעט חברים, אין לי משפחה, אני משתדל לעשות טוב לסטודנטים שלי, לעשות אמנות. אם את לוקחת את זה ממני אני לא ממשיך ללמד, לא מציג. אין לי טעם לחיות".

 

עקב ההערות האובדניות החוזרות של ארד, במערכת "מאקו" פנו למשטרה, וביקשו לוודא כי אינו פוגע בעצמו. לטענתם, "שוטרים שהגיעו לביתו שמעו ממנו שהוא בסדר ואף דיווחו לנו גם בבוקר למחרת שלא נשקפת סכנה לחייו".

 

ממגזין מאקו נמסר בתגובה: "הבשורה על מותו של בועז ארד כואבת. זוהי טרגדיה ואנו מביעים את צערנו למשפחתו.

שורה של עדויות על מערכות יחסים אינטימיות הגיעו למגזין ונבדקו בזהירות ובאופן מקיף. דבריו של ארד הובאו במלואם בכתבה. הסיפורים המגיעים לגופי התקשורת וכן לרשתות החברתיות מעלים סוגיות מוסריות מורכבות ואנו נדרשים אליהן מידי יום. ההחלטה לפרסם את התחקיר התקבלה בלב כבד אך שלם".

 

 מנחם נבנהויז
 

מנחם נבנהויז(חדשות עשר )

 

 

מ"הפקולטה לאמנויות – המדרשה" נמסר: "המומים וכואבים עם לכתו בטרם עת של בועז ארד, אמן חשוב, מרצה מוערך ואוצר מקורי. בועז ארד היה מרצה לווידאו בפקולטה וכיהן כמנהלה האמנותי וכאוצר ראשי של "גלריית המדרשה – הירקון 19" בעשר השנים האחרונות. כאוצר נתן במה לאמנים צעירים בראשית דרכם המקצועית. ארד הוא בעל הישגיים אמנותיים רבים הכוללים תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות רבות במוזאונים וגלריות נחשבות בארץ ובעולם. הוא זכה בפרסים רבים ואצר תערוכות חשובות. עבודותיו נמצאות באוספים מוזיאליים רבים. לכתו של בועז ארד הוא אבדה נוראה לפקולטה לאמנויות המדרשה ולעולם האמנות הישראלי. המדרשה שולחת תנחומים למשפחה".

 

לפני שבועיים פורסם כי כמעט 20 תלמידים שלמדו בתלמה ילין טוענים כי מנחם נבנהויז, לשעבר מורה בכיר למוזיקה במוסד ששימש גם כמנצח ראשי למוזיקה קלאסית, הטריד אותם מינית וביצע מעשים מגונים, מעשי סדום ואינוס.

 

משרד החינוך פתח בבדיקה של כ-10 עדויות, רובן של תלמידים בבית הספר וכמה מהן של נערים שלמדו אצל המורה במסגרות אחרות. תלמידי בית הספר זומנו לתדרוך אצל המנהל.  תלונה על התנהלות נבנהויז הגיעה להנהלת "תלמה ילין" כבר לפני חמש שנים אך חיים דייטשמן, לשעבר מנהל ביה"ס, סיפר שלא הצליח לשכנע את אחד המתלוננים להגיש תלונה במשטרה ולכן העביר את הטיפול לרשויות. המשטרה סגרה את התיק בשל התיישנות. לאחר שנבנהויז עזב את המוסד, משרד החינוך סגר את בדיקתו שלו. כיום נבנהויז עובד עם תלמידים בטכניון ובמכללת וושינגטון.

 

זמן קצר לאחר הפרסום מנחם נבנהויז הוצא לחופשה כפויה מעבודתו בטכניון לתקופה בלתי מוגבלת, בלי שנקבע תאריך לחזרתו לעבודה, וכן מונה לו מחליף במחלקה שבה עבד ובתזמורת המוסד האקדמי. בנוסף לכך, הנהלת הטכניון הודיעה על בדיקה מקיפה על מנת לברר האם נבנהויז ביצע הטרדות או תקיפות מיניות בתקופת עבודתו שם.