BETA

01.02.2018

12:43

משרד החוץ על אישור החוק הפולני: "שום חוק לא ישנה את העובדות"

"מתנגדים לניסיון לפגוע באמת ההיסטורית", נמסר ממשרד החוץ בתגובה לאישור החוק לפיו אסור להאשים את המדינה בפשעי השואה. פקיד ישראלי בכיר: "החזרת השגרירה היא אופציה"

משרד החוץ הודיע היום (חמישי) כי מדינת ישראל מתנגדת להחלטת הסנאט הפולני לאשר את הצעת החוק הקובעת עד שלוש שנות מאסר למי שיאשים את המדינה או את אזרחיה בפשעים שבוצעו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. 

 

"ישראל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע באמת ההיסטורית. שום חוק לא ישנה את העובדות", מסרו ממשרד החוץ. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר: "החזרת השגרירה בוורשה לאות מחאה על החלטת הסנאט הפולני היא אופציה אבל עדיין לא התקבלה החלטה.

 

"אנחנו מאוכזבים בצורה עמוקה מכך שהחוק עבר במהלך הלילה", אמר הפקיד, "לאור העובדה שמערכת היחסים בין המדינות חשובה לשני הצדדים. העברת החוק מנוגדת לרוח השיחה בין שני ראשי הממשלה, שהתקיימה ביום ראשון האחרון".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מניע גזעני: תושב ביתר עילית מואשם שניסה לדרוס פועל ערבי

חברו המובטל של האדם: כלב קיבל מכתב לפיו הוא זכאי לדמי אבטלה

אימה בגבהים: נוסעי רכבת הרים היו תלויים הפוכים במשך 3 דקות

 

משרד החוץ הפולני טעם לאחר אישור החוק, כי הוא מקווה שהיחסים בין בין המדינה לארצות הברית לא יישתנו בעקבות החוק. "אנחנו מאמינים כי החוק לא יפגע בשותפות האסטרטגית בין פולין לארה"ב", כך בהודעת משרד החוץ. 

 

 הפרלמנט הפולני
 

הפרלמנט הפולני( חדשות עשר)

 

 

ח"כ יאיר לפיד שלח מכתב לשגריר האיחוד האירופי בישראל וקרא לגנות בתקיפות את החוק הפולני: "הגיע הזמן שהאיחוד והמדינות החברות בו יצאו בקול חד וברור ויגנו את החוק הזה. לא נשכח ולא נסלח. לא נקבל את ניסיונות שכתוב ההיסטוריה, לא נקבל ניסיונות להתחמק מלקיחת אחריות, וכך גם עליכם לנהוג. האיחוד האירופי מתיימר להיות יותר מרק ארגון כלכלי וטוען שהוא גוף שמייצג ערכים משותפים. חלק מהערכים הללו חייבים לכלול התנגדות לכל ניסיון לכתוב מחדש את הפרק האפל בהיסטוריה האירופית".

 

במערכת הפוליטית זעמו הבוקר על אישור החוק. השר ישראל כץ קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להורות באופן מיידי על החזרת שגרירת ישראל בפולין להתייעצות בישראל. ״החוק שחוקקו הפולנים הוא חמור ומהווה הסרת אחריות והתכחשות לחלקה של פולין בשואת ביהודים. במאזן בין השיקול המדיני לשיקול המוסרי חייבת להיות הכרעה ברורה- הנצחת זכרם של קורבנות השואה על פני כל שיקול אחר״.

 

 הפרלמנט הפולני
 

הפרלמנט הפולני(חדשות עשר)

 

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר בתגובה לאישור ההצעה כי "חוק שחוקק הסנאט מביא לפולין את ההישג המפוקפק של היותה המדינה הראשונה שמעגנת באופן בזוי בחקיקה הכחשת שואה ובמקום להכיר בפשעי העבר שגם לפולין ולמשתפי פעולה אחרים היה חלק בהם, מנסים לשכתב את האמת וההיסטוריה". עוד הוא הוסיף כי "שום חוק לא יוכל לעמוד בפני העדויות המצמררות ושרידי המחנות וההיסטוריה היא שתשפוט את פולין מעכשיו פעמיים - גם על שותפות בפשעים עצמם וגם על ניסיון ממסדי להכחישם. נמשיך לקדם במרץ את החקיקה שסותרת את החוק הפולני ומעניקה הגנה משפטית לכל ניצול שואה שמספר את עדותו או איש חינוך שעוסק בהנחלת הזיכרון".

 

גם ציפי לבני, יו״ר התנועה במחנה הציוני, הגיבה ואמרה כי מדובר ב"התנהלות בלתי נסבלת ויריקה בפרצופה של ישראל פעמיים - גם במדינת העם היהודי וגם בראש הממשלה שהצהיר שהגיע לסיכומים עם הפולנים (במידה ואכן היו כאלה). ישראל צריכה להגיב בתקיפות, להעלות מיידית ופומבית על סדר היום את תיעוד פשעי הפולנים במהלך השואה ולהעביר מסר ברור: שלא ניתן להשכיח את העבר".

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הגיב אף הוא: "שום חוק פולני לא ישנה את ההיסטוריה. נזכור ולא נשכח . No Polish law can make history change. We'll never forget", כתב ח"כ לפיד בטוויטר. חברת הכנסת קארין אלהרר כתבה בטוויטר: "לא נשכח ולא נסלח".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "החוק אולי יאסור לייחס לפולנים אחריות לפשעי השואה, אבל הוא לעולם לא ימחק את החרפהשום חוק לא ישנה את האמת ההיסטורית. עם שמתכחש לעברו אין לו עתיד!".

 

רכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), תקף בחשבון הטוויטר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על אישור החוק ואמר כי "נתניהו הוא כזה עילוי מדיני, טס ברחבי העולם, מצטלם נהדר, נואם מצוין ובסוף כל זה הוא לא מצליח למנוע את חקיקת החוק הפולני ואת ההצבעות נגד ישראל באו"ם. הוא כזה עילוי מדיני שהוא גם לא צריך שר חוץ".

 

שער מחנה ההשמדה אושוויץ
 

שער מחנה ההשמדה אושוויץ( רויטרס)

 

 

כאמור, הפרלמנט הפולני אישר את הצעת החוק - 57 סנאטורים הצביעו בעד ההצעה, 23 התנגדו ושניים נמנעו. כעת, נותרה רק חתימתו של נשיא פולין אנדז'יי דודה על הצעת החוק כדי שזאת תיכנס לספר החוקים של המדינה.

 

הדיון על הצעת החוק בבית העליון של הפרלמנט התקיים בניגוד לסיכום שהושג בין ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי לפני ארבעה ימים. בשיחת טלפון בין השניים סוכם על פתיחה במו"מ מיידי בין צוותים משתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה.

 

סטניסלב קרצ'בסקי, דובר הסנאט הפולני, אמר הלילה: "הייתה לנו פגישה של הנהגת המפלגה, בה שוחחנו במשך זמן רב על העניין הזה. אנחנו מאוד מופתעים ועצובים שהמאבק שלנו למען האמת ולמען הכבוד של העם הפולני נתפס ומפורש באופן לא נכון".

 

ההצעה, כזכור, אושרה ביום שישי האחרון בבית התחתון של הפרלמנט, בצעד שעורר סערה בישראל וגינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית. נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "אין לנו שום סובלנות לסילוף האמת, לשכתוב ההיסטוריה ולהכחשת השואה". כמו כן, סגן השגריר הפולני בישראל הגיע לשיחת הבהרה במשרד החוץ.

 

מוקדם יותר הלילה, הגיבה ארצות הברית לראשונה להצעת החוק, כשקראה לפולין לשקול אותה מחדש. "אנו מודאגים מההשלכות על יחסי פולין עם ארה"ב וישראל אם הצעת החוק תאושר", אמרה דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר נאוארט.