BETA

01.02.2018

10:03

גורי הובא למנוחות; ריבלין ספד: המשורר הלאומי של כולנו

המשורר והסופר נקבר בתום מסע הלוויה. קודם לכן, ארונו הוצב בתיאטרון י-ם ואנשים רבים הגיעו לחלוק כבוד. הנשיא ריבלין נפרד: "שוררת כלוחם ולחמת כמשורר"

המשורר ולוחם הפלמ"ח חיים גורי הובא למנוחות היום (חמישי) בירושלים. קודם לכן, ארונו הוצב ברחבת תיאטרון ירושלים. הרב בני לאו הנחה את הטקס בתיאטרון ובסיומו הקריאו בנותיו של גורי את תפילת הקדיש.

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ספד לגורי מעל ארונו: "חיים יקר, גורי, יותר מיממה חלפה מאז היוודע דבר מותך וחסרונך נוכח כל כך, קיים כל כך, מוחשי. בוקר בלי המשורר הלאומי שלנו. כן, במלוא הפשטות והפאתוס, היית המשורר הלאומי שלנו. בן זמננו. לא בגלל הרצינות שבה התייחסת להיותך משורר. אלא משום חרדת הקודש שבה התייחסת לעם שלנו, לאומה שלנו, למדינת ישראל ולתפקידך בה. שוררת כלוחם, ולחמת כמשורר. גורי יקר, חיים, פרקים שלמים בתולדותיה של מדינת ישראל למדנו דרך העט שלך. גילמת בחייך פרקים שלמים של 'עמוד האש.' שואה ותקומה, מלחמה ושלום. החיים העבריים, הישראלים, היו עבורך תמיד פלא שאיננו מובן מאליו".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רצח עם במיאנמר: עדויות ל-5 קברי אחים של בני הרוהינגיה

חשד: נערים איימו על בן 60 בהרצליה - וגנבו ממנו 30 אלף שקלים

ממנהיגי האסלאם בצרפת נעצר בגין אונס

 

 ארונו של חיים גורי הוצב בתיאטרון ירושלים
 

ארונו של חיים גורי הוצב בתיאטרון ירושלים(ללא קרדיט)

 

 

בתו של גורי, יעל, ספדה לאביה ואמרה כי זה ביקש ממנה טרם מותו שתקרא את שירו של נתן אלתרמן, "קץ האב". לפני שהחלה להקריא את השיר ציינה כי הבקשה לשיר הספציפי הזה היא "כמעט בלתי אפשרית".

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שהגיעה לתיאטרון בו הוצב הארון ספדה גם היא לגורי: "באתי לנחם את המשפחה. אין ספק שזו אבידה גדולה מאוד לתרבות הישראלית. גורי היה משורר, סופר עיתונאי איש רוח לא חושבת שיש מ ישבו בחברה הישראלית שלא מכיר את שיריו, שירים שאיחדו את העם ביום הזיכרון. היה לוחם תש"ח שלחם וחלם על הארץ הטובה הזאת. השנה הזו אנו מצעידים ללוחמי תש"ח. זה יהיה עצוב שלא ייקח חלק. אנחנו נחשבו במשרד התרבות איך לשמר את כתביו ושיריו ואולי להעניק פרס על שמו".

 

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ספד גם הוא ואמר כי ירושלים "מרכינה את ראשה, בעת שאנו מלווים היו למנוחות את גורי, משורר בן דור תש"ח, לוחם למען שחרור ירושלים ויקיר העיר. פגשתי את גורי מספר פעמים בהזדמנויות שונות ותמיד התרשמתי מכובד הראש, מהמילים החודרות ולצד זאת מהנועם והצניעות שלו. בזמן שדיבר אפשר היה להרגיש הדרת כבוד. כל מי שהקשיב לו חש שהוא מביא את הדברים מעומק בלתי רגיל של מי שראה דבר או שניים בחייו. בשנת 2002 הוענק לגורי עיטור הכבוד יקיר ירושלים על תרומתו לשירה ולספרות העברית ולחיי התרבות בעיר. גורי היה יקר לירושלים וירושלים הייתה יקרה לו. נמשיך להילחם את מלחמותיך גורי, למען עתיד טוב יותר לירושלים ולמדינה כולה".

 

 

אתמול סיפרה בתו של גורי, שהלך לעולמו בגיל 94, חמוטל גורי, בתוכנית "אורלי וגיא" כי הוא הלך לעולמו בביתו מזה 55 שנה. "הוא נפטר במיטה שלו, בחדר שלו, מוקף בכולנו, באנשים שאהבו אותו יותר מכל, בשנתו ללא סבל. הוא היה צלול כמעט עד הרגע האחרון", אמרה. לדבריה, "הורי זכו ל-70 שנות אהבה שלא פסקה מלהיות סוערת עד הרגע האחרון. מעטים הם הזוכים לאהבה גדולה כזאת".

 

היא הוסיפה וסיפרה: "אבא שלי היה איש מאוד פוליטי אבל הוא ממש לא היה פוליטיקאי. הוא היה אדם עם יושרה מדהימה ולכן הוא היה איש של מוסר. הייתה לו אהבה עצומה לארץ הזאת. לפעמים כאבו לו דברים והייתה לו ביקורת. הוא היה איש ציבור, גם משורר, וכשאיש רוח הוא הרגיש אחריות לדבר ולתת קול".

 

 חיים גורי בפעילותו הציבורית האחרונה נגד קריאת שער הגיא על שמו של גנדי
 

חיים גורי בפעילותו הציבורית האחרונה נגד קריאת שער הגיא על שמו של גנדי( נאוה בת צור)

 

 

הסופר א.ב. יהושע, חברו של גורי, דיבר עליו גם הוא בתוכנית "אורלי וגיא" ואמר כי "מותו היה צפוי. הוא נפטר שבע ימים ומעשים". לדבריו, גורי הוא אחת מהדמויות הספרותיות המיוחדות במינן כיוון שהוא "חצה את כל הדורות, למרות שהוא משיוך באופן ספציפי לדור לוחמי מלחמת השחרור. הוא היה איש מאושר במהותו וזה הודות לנישואיו המופלאים. הזוג הזה עבד יחד מבחינת היכולת שלהם להקרין אל העולם ולהיות ביחד בדיאלוג עם העולם"