31.01.2018

10:13

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה: ח"כ חזן יורחק לחצי שנה

בשל שורת התבטאויות נגד ח"כים אחרים, הוחלט כי חבר הכנסת לא ישתתף בדיונים במליאה ובוועדות למשך 6 חודשים. לראשונה בכנסת: הוחלט גם לשלול את שכרו לתקופה של שבוע

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (רביעי) כי בשל שורת אירועים והתבטאויות חריפות של חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד), הוא יורחק מדיונים במליאת הכנסת ובוועדות למשך חצי שנה. כמו כן, לראשונה בכנסת הוחלט לשלול את שכרו לתקופה של שבוע. 

 

בהודעת הוועדת נכתב כי התקבלו בתקופה האחרונה מספר קובלנות נגד ח"כ חזן, שהמשותף להן הוא "התבטאויות בשפה משתלחת, מבזה ופוגענית". עוד נכתב כי "אירועים והתבטאויות אלה, הזולגים לא אחת לשימוש בביטויים גזעניים, משפילים ומבזים, מדרדרים את הכנסת לשפל שלא נודע כמותו".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ישראל לסלובניה: להכרה בפלסטין יהיו השלכות שליליות על יחסינו

מסקנות התרסקות מסוק האפאצ'י: כשל בהתקנת מוט ההיגוי

י-ם: הורים ותלמידים שבתו במחאה נגד סגירת התיכון בשכונת רמות

 

ההחלטה הנוקשה הגיעה לאחר שלדברי חברי הוועדה ח"כ חזן "לא הפנים את הבעייתיות הרבה שבהתנהלותו, ואין כמעט יום שלא מתרחש בכנסת אירוע פרובוקטיבי שהוא עומד במרכזו".

 

 ח"כ אורן חזן
 

ח"כ אורן חזן דוברות הכנסת

 

 

בין השאר הוגשו תלונות נגדו מצד חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) שטענה כי חזן מטריד אותה "באופן שוטף" במקרים שונים. "חזן התחיל להעיר הערות קולניות ומעליבות ולהתערב בראיון עד שלא יכולתי להמשיך ולדבר", אמרה. חזן הופיע בפני הוועדה וביקש לדחות את כל תלונותיה. הוא טען בין היתר שהוא, "דיבר בנועם ולא בבריונות". 

 

כמו כן, הגישה נגדו קובלנה ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), שהתמקדה באמירתיו כלפיה: "לך לא הייתי נותן להיות דילרית. אני לא רוצה להגיד לך מה עוד לא הייתי נותן לך לעשות.אני אציע לה טופס עבודה, למרות שאני בטוח שאף אחד לא היה מסתכל עליך". בתגובה לתלונה מצד ח"כ בירן אמר חזן כי בירן כינתה אותו במספר מקרים "סרסור", והוא "לא מוכן להיות שק החבטות של הכנסת", כלשונו.

 

הבוקר, בטרם נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במליאה לרגל יום הולדת 69 שנים לכנסת, הוציא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את ח"כ חזן, לאחר שזה קרא לעברו להתנצל בפני ראש הממשלה על דברים שאמר אדלשטיין נגדו בעבר.

 

ח"כ חזן מסר בתגובה: "מדובר בפרס למחבלים אותו נותן אדלשטיין יו"ר הכנסת בשעה שבחר להעלים את הלוחם היחיד בטרוריסטים בכנסת: טיבי, זחלקה זועבי וחבריהם, זאת בתקווה שהציבור ישכח לו את הבושה שהעדיף אינטרס אישי שלו להיבחר בקולות הערבים לנשיאות על האינטרס הלאומי. מגוחך שזועבי שתקפה שוטרים בבית משפט וחיילים על סיפון המרמרה קיבלה הרחקה של 6 חודשים ולי גם לוקחים שכר דבר המעיד כי זו נקמה אישית". עוד הוא מסר כי "חמור עוד יותר שהח"כים הערבים, שפוצצו את ביקור סגן נשיא ארה"ב פנס ובגין כך התעמתתי אתם, מקבלים פרס ולא עונש - הציבור בישראל ישפוט את יו"ר הכנסת המבייש, האנוכי והציני ביותר מאז קום המדינה".

 

חנין זועבי
 

הגישה מספר קובלנות נגד ח"כ חזן. חנין זועבי ערוץ הכנסת

 

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), הגיבה על הרחקתו של ח"כ חזן ואמרה כי היא "מברכת את ועדת האתיקה על ההחלטה להדיח את ח"כ חזן לחצי שנה. סוף סוף אחרי עשרות תלונות, עשתה הוועדה צעד אמיץ והרחיקה אותו מהמליאה ומהוועדות. ח"כ חזן באופן קבוע מקלל, מסית, מעליב, משפיל ודורס ברגל גסה את הממלכתיות של הכנסת".

עוד היא הוסיפה כי "חברי כנסת רבים ובעיקר חברות כנסת יוכלו ללכת במסדרונות המשכן בשקט, ללא חשש מהטרדות והצקות. לצייר את ח"כ כליצן ולמחול לו על התבטאויות קשות פעם אחר פעם, היא הסתכלות עקומה על התנהלותו. אורן חזן צריך להיות מורחק מהכנסת, טוב עשתה ועדת האתיקה שבחרה להעניש אותו בעונש מקסימלי. אני מאוד מקווה שהציבור מבין שאדם כזה לא צריך לשבת בכנסת ישראל ויפה שעה אחת קודם".

 

בתוך כך, ועדת האתיקה של הכנסת הרחיקה אתמול את סתיו שפיר (המחנ"צ) לשבוע לאחר שקראה לח"כ מיקי זוהר (הליכוד) "מושחת" פעמים רבות במהלך דיון בוועדת הכספים. בהחלטתה פירטה הוועדה כי קריאה כללית בסגנון זה בהחלט מקובלת אולם הפעם היתה זו האשמה "ספציפית נגד חבר כנסת מסוים". עוד נמסר בהחלטה כי אכן זוהר הפר את כללי האתיקה כשהשתתף בדיון שעסק בעיר קרית גת, בו עלול להיות לו ניגוד אינטרסים, אך לא נקבע מעולם כי הוא מושחת.

 

בנוסף החליטה הוועדה להרחיק את ח"כ בירן שקראה לעבר ח"כ חזן "סרסור, אתה בושה לכנסת". ח"כ מוסי רז (מרצ) ננזף לאחר שקרא לעבר ח"כ יואב קיש (הליכוד) "אתה טרוריסט".