BETA

09.02.2012

00:19

עודכן:

תככים באגף הפיקוח על הגז: שוחד, חשיפת סוכנים סמויים ונערת ליווי

במשך יותר משנתיים בכירים באגף הפיקוח על הגז במשרד התשתיות ובראשם העומד בראשו מושעים או מוגבלים בגלל חקירות פליליות ומשמעתיות שמתנהלות נגדם. מתחקיר חדשות 10 עולה שאת החשדות החמורים ביותר המשטרה כלל לא בדקה - היועצת המשפטית של האגף תכננה יחד עם בעל חברת גז כיצד להדיח את ראש האגף בין השאר באמצעות נערת ליווי. היא גם הוקלטה חושפת בפניו סוכן סמוי שהשתיל האגף

מה בסך הכל רצינו? גז בישול שיבער בבטחה בכיריים שלנו? במקום זה, קיבלנו תככים ונערות ליווי באגף הפיקוח על הגז במשרד התשתיות. נכון, תאונות שמקורן בפיצוץ בלוני גז יכולות לקרות תמיד אלא שאגף הפיקוח במשרד התשתיות מוגבל זה שנתיים לרגל חקירות פנימיות.

 

בכירים רבים באגף שאוכף עבירות בטיחות ואחראי על מתן רשיונות לספקי הגז, לרבות העומד בראשו, מושעים או מוגבלים עקב חקירות וכתבי אישום. הבכירים הם ראש האגף, נתן קרמרסקי, שהושעה עקב הליכים פליליים נגדו שבאחרונה הומרו להליכים משמעתיים, מנהל החקירות של האגף, אלברט עמר, שמושעה תחת אישום פלילי. 

 

תחתיהם מוגבלים בחקירות ובפיקוח המהנדס הראשי ארז ודבקר, אחראי תחום דלק דב שריר, מנהל מרחב מרכז אפרים צעידי, מנהל מרחב ירושלים ודרום שמעון בן שלמה, מפקח אזור דרום קורנל טמבורו, פקחית וחוקרת רויטל סימונה והמפקחת שרי צור.

"חייבים לעשות הכל כדי להפיל אותו"

החקירה הפלילית החלה כשלפני כשנתיים אבי פרל, בעל חברת הגז "ש.א.מ מרכז הגז", התלונן ביחידה הכלכלית של משטרת ישראל על כך שבכירי האגף קיבלו ממנו במשך תקופה ארוכה טובות הנאה תמורת שקט תעשייתי. פרל קיבל מעמד של עד מדינה ונגד בכירי האגף הוגשו כתבי אישום. פרל טען שהזמין את קרמרסקי למסעדות ונתן לו מתנות אך זה טען ששילם על כל הארוחות. כך או כך, הקשר בין השניים עולה על שרטון לאחר שפרל נתפס מעביר גז במיכלים של חברות אחרות - שיטה להוזלה ולטשטוש עבירות בטיחות.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

מבזקי חדשות בטלפון שלכם: סמסו "חדשות" ל-1397 » 

 

קרמרסקי הבהיר לפרל שהוא שוקל שלא לחדש לו את רשיון אספקת הגז וכאן נכנסת לתמונה אולגה רזניקוב-גבאי, מי ששימשה עד לפני כמה שנים כיועצת המשפטית של האגף ופיתחה קשר קרוב עם אבי פרל. "הבן אדם הזה צריך לצאת מהמערכת כמה שיותר מהר", נשמע אבי אומר בשיחה עם רזניקוב-גבאי. במשך תקופה ארוכה השניים מתכננים כיצד להעיף את קרמרסקי מתפקידו תוך שהיא מציעה להתחבר איתו ולהיכנס כך ל"סוד העניינים".

 

"אם יש לך את היכולת והאמצעים, תקליט אותו. הוא צריך אותך כי הוא יודע מה ההשפעה שלך במשק הגז", אמרה לו אולגה. בהמשך השיחה אמרה אולגה: "אנחנו חייבים לעשות הכל על מנת להפיל אותו". התוכנית שהשניים רקמו היא מתן טובת הנאה מינית וארגון מפגש עם נערת ליווי. פרל ואולגה הוקלטו בשיחות שונות עם נערת הליווי כשהם משוחחים על נתן. לטענת קרמרסקי, אין כל פסול בתיווך של פרל בינו לבין נערת הליווי.

 

בשיחה אחרת בין אולגה לפרל היא חושפת שהאגף השתיל סוכן סמוי בחברת הגז, דבר שנמצא בתחום סמכות האגף. "יש מישהו אצלך במשרד שמשתנקר למשרד התשתיות", היא אומרת. בכך היא חושפת מקור מודיעיני בפני החשוד ואף מייעצת לו כיצד לבדוק מיהו אותו סוכן.

 

יש לציין כי המשטרה כלל לא חקרה את אולגה באזהרה אלא רק גבתה ממנה עדות. כתב האישום שהוגש נגד קמרסקי הצטמצם ככל שעורכי דינו חשפו עוד ועוד הקלטות במסגרת המגעים להסדר טיעון. נראה שהמשטרה החטיאה את המטרה. פרל עדיין מספק גז, אולגה קודמה לתפקיד היועצת המשפטית של יחידת הסמך "נתיב", קרמרסקי מושעה יותר משנתיים ובכירים אחרים מושעים בחקירות ובפיקוח מבלי שאיש מחליף אותם בתפקידם.

תגובות

אבי פרל מסר בתגובה שפעל על מנת להוציא את האמת לאור וכדי שאדם שפועל ממניעים זרים לא יכהן בתפקיד ציבורי. עוד מסר כי בינו ובין אולגה שררו יחסי ידידות שהביאו אותה להזהירו מפני אותה "חפרפרת". אולגה רזניקוב-גבאי סירבה להגיב ומסרה שאת כל מה שיש לה לומר אמרה בעדותה במשטרה.

 

ממשרד התשתיות נמסר כי הטענות על בעיות אכיפה ותפקוד של האגף הפיקוח והבטיחות אינן נכונות. בהתייחס לקשר בין אולגה רזניקוב-גבאי לאבי פרל וחשיפת הסוכן נמסר: "למשרד לא ידוע דבר בנושא, והוא מוחה בתוקף כנגד הניסיון להכפיש את אגף הפיקוח. יצוין כי שניהם לא עובדים במשרד כבר למעלה משנתיים. תגובת משטרת ישראל עדיין לא התקבלה עד לשעה זו.

 

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר כי מדובר בתיק שחל עליו חיסיון ולכן לא יוכלו להגיב. עם זאת, יצוין שאולגה רזניקוב-גבאי קודמה עוד לפני פתיחת החקירה בתיק ושהפרקליטות בודקת ביסודיות את המקרה.

 

השתתפה בהכנת התחקיר: דנאל אל-פלג