BETA

30.01.2018

22:21

עודכן:

טראמפ בנאום "מצב האומה": לא נשלם לאויבי ארה״ב, רק לידידיה

נשיא ארה"ב התייחס בנאומו להכרה בירושלים בירת ישראל, וקרא לקצץ בסיוע למדינות שהצביעו באו"ם נגד החלטה זו. כמו כן, ביקש מהקונגרס לתקן "פגמים" בהסכם הגרעין עם איראן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קרא הלילה (רביעי) בנאום "מצב האומה" מול שני בתי הקונגרס לשתי המפלגות, הדמוקרטית והקפובליקנית, לשתף פעולה: "קורא לכולם לשים בצד את המחלוקת ולהיות מאוחדים, אנו צריכים לשרת את האנשים שבחרו בנו". כמו כן, התייחס בנאומו להחלטה להכיר בירושלים בירת ישראל, ואמר שיש לקצץ בסיוע של מדינות שהצביעו נגד החלטת ארה"ב.

 

טראמפ אמר כי מדינתו מעניקה סיוע של 20 מיליארד דולר למדינות אלה, ושההצבעה נגד החלטת ארצות הברית מראה כי הן אינן ידידות, וכי יש לקצץ בסיוע להן. "אני מבקש מהקונגרס שנעניק סיוע רק לידידינו ולא לאויבינו", אמר.

 

 טראמפ בנאום מצב האומה
 

טראמפ בנאום מצב האומה רויטרס

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תחזית מזג האוויר: חמים מהרגיל ומעונן חלקית עד בהיר

העובדות חושפות: כך עוקצים לקוחות חסרי אונים באלפי שקלים

תכנית בנק הפועלים נגד הטרדות מיניות: הכשרות לעובדים וקוד אתי

 

כמו כן, התייחס הנשיא להפגנות נגד המשטר באיראן. "כשהציבור קם נגד המשטר המושחת, לא עמדתי בשקט. אזרחי ארה"ב עומדים לצדם במאבקם לחופש", הדגיש טראמפ. על הסכם הגרעין עם איראן אמר כי הוא ״מבקש מהקונגרס לפעול לתיקון הפגמים בהסכם״.

 

הנשיא האמריקני תקף את קוריאה הצפונית וטען כי היא מהווה איום על מדינתו. "כשמתבוננים על דמותה המעוותת של ההנהגה הקוריאנית מבינים שהאיום הגרעיני על מדינתנו הוא ממשי", הסביר.

 

 טראמפ בנאום מצב האומה
 

טראמפ בנאום מצב האומה(רויטרס )

 

 

טראמפ הציג בפני הקונגרס תכנית הגירה בת ארבעה שלבים, לה הוא קרא "פשרה", בין שתי המפלגות, בה "אף אחד לא קיבל כל מה שרצה".

 

שלב ראשון – תכנית להתאזרחות של 1.8 מיליון מהגרים לא חוקיים שהובאו על ידי הוריהם בגיל צעיר, הקרויים "החולמים". "אלו שיוכיחו כי הם אזרחים טובים, בעלי השכלה ותורמים למדינה, יוכלו להפוך לאזרחים לאחר תקופת זמן של 12 שנה", אמר הנשיא. שלב שני – "הגנה מלאה על גבולנו, בניית חומה גדולה בגבול עם מקסיקו וגיוס כוח אדם לשם כך". שלב שלישי – "לא תהיה יותר לוטו ויזה, שנותן אשרת כניסה לאנשים באופן רנדומלי בלי בחינתם. הגיע הזמן לעבור להגירה על בסיס איכותם. אנו רוצים אנשים שיתרמו לחברה ושאוהבים את מדינתנו". שלב רביעי – "כיום מהגר יכול להביא עמו בני משפחה ללא הגבלה, בתכנית שלנו אנו נגביל זאת לבן או בת זוג וילדים בלבד".

 

"הרפורמה נחוצה לא רק למען הכלכלה, אלא למען הביטחון ועתיד אמריקה. תוכניתנו תביא את ההגירה לעבר המאה ה-21", סיכם הנשיא, וביקש מהקונגרס לאשר את התכנית.

 

הנשיא התגאה בשגשוג הכלכלי בארה"ב, ציין גם את הגאות בבורסה המקומית ודיבר באריכות על רפורמת המס שהנהיג.

 

נאומו המסורתי של הנשיא החל הלילה בשעה 04:00 (שעון ישראל), אל מול שני בתי הקונגרס. סגן הנשיא מייק פנס נכח גם הוא לצד שופטי בית המשפט העליון, ראשי הצבא האמריקני וחברי הקבינט – פרט לאחד שהחמיץ את האירוע מטעמים ביטחוניים.

 

לאחר הנאום יגיב לו ג'ו קנדי, דמוקרט שהביע בעבר מחאה חריפה נגד התבטאויות הנשיא בנוגע לדריסת המפגינים בשלרלוטסוויל, ונכדו של רוברט קנדי - שנרצח כשסומן כמחליפו של אחיו, הנשיא ג'ון קנדי. נאומו של קנדי הנכד עשוי לשמש עבורו מקפצה פוליטית, על רקע התבטאויות מפתיעות, שנויות במחלוקת או סתם מטופשות של הנשיא האמריקני.