29.01.2018

18:52

תחקיר מיוחד: סימני השאלה מעל "חושף השחיתויות" בראשל"צ

פרשת השחיתות בראשל"צ: אסף דעבול, יו"ר האופוזיציה בעירייה ששימש גם כמתווך נדל"ן, קיבל כספים מחברות וישב בדיונים בעניינן. דעבול: "מעולם לא עמדתי בניגוד עניינים"

חבר מועצת עיריית ראשון לציון אסף דעבול, שמגדיר את עצמו כ"חושף שחיתויות", קיבל כספים מחברות שונות בהיותו מתווך נדל"ן וישב בדיונים בעניינן בוועדה לתכנון ולבנייה, כך עולה הערב (שני) מתחקיר חדשות עשר. החברות התמודדו במכרזים שונים וקידמו פרויקטים בעיר. דעבול שטען כי אינו מתעסק בנדל"ן בעיר אמר כי שגה.

 

באחד המקרים, העבירה חברת "מאיה תור בע"מ" 63,800 שקלים לחשבונו של דעבול בין השנים 2010-2012. מספר שנים מאוחר יותר התמודדה החברה במכרז בעיר. דעבול השתתף בוועדה מבלי עדכן את הנוכחים על הקשר בינו לבין החברה.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

צבי יחזקאלי לומד להתפלל במסגד

נתניהו במוסקבה: צריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

 

 אסף דעבול הושעה מהוועדה לתכנון ובנייה
 

אסף דעבול ( חדשות עשר)

 

 

עו"ד מלכיאל בלס, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר כי "האחריות להימנע ממצב של ניגוד עניינים היא של חבר המועצה. אם הוא יהיה בו זה עלול אפילו להגיע לכדי עבירה פלילית במקרים מסוימים". עוד הוסיף כי "בחוק עצמו אין הסדר לגבי משך הזמן שחולף מאז שאדם קיבל כסף מלקוח ועד המועד שבו הוא יכול לדון בעניין שנוגע לאותו אדם".

 

בימים אלה מושעה דעבול מתפקיד חבר ועדת התכנון והבנייה בעיר. הצעד החריג הזה ננקט אחרי הפרסום בחדשות עשר על כך שדעבול היה מעורב בעסקת נדל"ן בעיר. בנוסף, המידע שסיפק איש העסקים משה יוסף על ניסיונותיו של דעבול לסחוט יזמים וקבלנים בעיר בתמורה להטבות נבדק בימים אלה ע"י המשטרה. מוקדם יותר היום, ראש העייריה דב צור הורשה לחזור לתפקידו תחת מגבלות.

 

 דב צור, ראש עיריית ראשל"צ
 

דב צור, ראש עיריית ראשל"צ (חדשות עשר)

 

 

מאסף דעבול נמסר בתגובה כי "בכל המקרים נותקו הקשרים ביני לבין הגופים האמורים בין 3 ל-10 שנים לפני הישיבות שבהן השתתפתי, כך שעמדתי מעל ומעבר בהנחיות ובניגוד לתשובותיי בריאיון. במקרה של 'מאיה תור בע"מ' ההצעות מובאות ע"י הקואליציה שאיני חבר בה ושלה יש רוב אוטומטי. ועדת המכרזים מאמצת את המלצות הגופים המקצועיים בלי שיהיה לי מה לומר בעניין".

 

עוד הוסיף דעבול כי "עסקאות התיווך היו חד-פעמיות במסגרת עבודתי כמתווך. במכירת תחנת הדלק מעולם לא הפעלתי לחצים או איומים כלשהם. עסקה זו הייתה פרטית לחלוטין ולא הייתה קשורה לתפקידי כנבחר ציבור. אינני מתווך בעסקאות בראשון לציון הדורשות אישורים של ועדת התכנון והבנייה וגם העסקה שבעקבותיה הושעתי לא יצאה לפועל ולא הייתה קשורה לוועדת התכנון והבנייה".

 

מעיריית ראשון לציון נמסר כי "הדברים נמצאים בבדיקתה של היועצת המשפטית לעירייה שתפעל לבירורם. כעיקרון חבר מועצה אינו יכול לעסוק בתיווך עסקאות למכירת נכסים בשטח העיר, כי הדבר עלול להעמיד אותו בניגוד עניינים תדיר עם חברותו בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה".