BETA

29.01.2018

12:32

לפיד על הדיאלוג עם פולין: "על זכר הנספים לא מנהלים מו"מ"

יו"ר יש עתיד יצא בפתח ישיבת סיעתו נגד החלטת ראש הממשלה לדון עם מקבילו הפולני על נוסח החוק שקובע מאסר למי שיאשים את אזרחי פולין בפשעי השואה

סערת החוק הפולני: יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, יצא היום (שני) בפתח סיעתו נגד החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדון עם מקבילו הפולני בנוסח החוק שקובע מאסר למי שיאשים את אזרחי פולין בפשעי השואה, כפי שפורסם אתמול.

"על זכר הנספים לא מנהלים משא ומתן. החוק הזה צריך פשוט להיקבר באדמת פולין, הרוויה בדם יהודים. במקום לנהל משא ומתן מדינת ישראל צריכה לומר לממשלת פולין דבר אחד: אם החוק הזה יעבור, תיאלצו לתבוע אותנו", אמר לפיד.

 

"רוב מוחלט של מחנות ההשמדה היו בפולין, ולא במקרה. אזרחים פולנים סייעו למכונה הנאצית. הם הלשינו על יהודים, מסרו יהודים, הרגו יהודים. אנטישמיות בפולין היתה תמיד, והימים האחרונים הוכיחו שהיא לא נעלמה מן העולם. שיסבירו את החוק הזה ליהודי ידוובינה, שנסגרו באסם בידי שכניהם הפולנים ונשרפו בעודם בחיים. שיסבירו את זה ליהודי קיילצה, שעברו את כל אימי השואה, שניצלו, ואז אחרי המלחמה נטבחו בידי שכניהם הפולנים. אנטישמיות בפולין הייתה תמיד, והימים האחרונים הוכיחו שהיא לא נעלמה מן העולם", הוסיף.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

תיעוד: חגגו חתונה בשגב שלום בנסיעה פרועה וירי באוויר

בצל סערת מבקשי המקלט: סכסוך עבודה ברשות האוכלוסין וההגירה

 

 יאיר לפיד
 

יאיר לפיד(אבישר שאר ישוב )

 

 

"היו גם אזרחים פולנים טובים, אנשים פשוטים ברובם, שנהגו אחרת. 6,706 חסידי אומות עולם פולנים רשומים ביד ושם. אנשים שסיכנו את חייהם כדי להציל את שכניהם היהודים. במקום לזכור אותם, במקום לזכור את המופת המוסרי שלהם, ממשלת פולין מנסה לשכתב את ההיסטוריה. אנחנו לא ניתן לזה לקרות. אנחנו לא ניתן לשכוח. לא את הנאצים, ולא את מי ששיתף איתם פעולה. על אדמת טרבלינקה עמדתי עם התלמידים שלי וסביבנו היו פזורים סלעים. 17 אלף סלעים, ועל כל אחד מהם שם של קהילה יהודית שנכחדה".

 

עוד הוסיף ח"כ לפיד: "סבתו של אבא שלי, סבתא הרמינה, נשלחה כל הדרך מיוגוסלביה לאושוויץ שם נספתה. למה היא עשתה את הדרך הארוכה הזו? למה העדיפו הגרמנים לנהל את תעשיית המוות שלהם דווקא בפולין? מפני שהייתה להם עזרה. מפני שהיו פולנים שסייעו להם, והיו פולנים רבים עוד יותר ששתקו".

 

מצעד החיים באושוויץ
 

מצעד החיים באושוויץ(רויטרס )

 

 

ביום שבת, התפתח עימות בין ח"כ לפיד ושגרירות פולין בישראל בעקבות החוק. "אני מגנה נחרצות את הצעת החוק שמנסה להכחיש את חלקה של פולין בפשעי השואה", כתב לפיד באנגלית בחשבון הטוויטר שלו. "השואה נהגתה בגרמניה, אבל מאות אלפי יהודים נרצחו מבלי לפגוש חייל גרמני", הוסיף. "היו מחנות השמדה פולנים - ושום חוק לא ישנה זאת".

 

שגרירות פולין הגיבה בטוויטר לציוץ של לפיד, והפנתה אותו להצהרה שתתן לפי כחצי שנה ארגון "כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה", לטענתם הארגון המפורסם ביותר שמקדם את חינוך השואה, בה נכתב כי הביטוי "מחנות השמדה פולנים" הוא "בלתי נסבל". בציוץ המשך, כתבו בשגרירות פולין: "טענותיך הבלתי נסבלות מראות עד כמה נחוץ באופן בהול חינוך השואה, אפילו כאן בישראל". בציוץ שלישי, הגנו בשגרירות פולין על הצעת החוק וכתבו כי "מטרתה היא לא 'לטייח' את העבר, אלא להגן על האמת מפני השמצות". 

 

 

לפיד השיב לציוצים אלו: "אני בן של ניצול שואה. סבתי נרצחה בפולין ע"י גרמנים ופולנים. אני לא צריך חינוך שואה ממכם. אנחנו חיים באופן יומיומי עם ההשלכות של השואה בזיכרונו הקולקטיבי. השגרירות שלכם צריכה לפרסם התנצלות מיידית".

 

מלשכת נשיא פולין, אנדז'יי דודה, נמסר אתמול כי החוק הקובע עונש מאסר למי שיאשים את אזרחי המדינה בפשעי השואה עדיין נמצא בהליכי חקיקה והוא לא הושלם. הנשיא יבחן אותו עם סיום ההליך לפני שיחתום עליו. מנגד, נטען בהודעה כי הנשיא דוחה את רוב הביקורת על החוק, מבלי להזכיר את ישראל. לדבריו, אם אלו המבקרים את החוק דואגים לאמת ההיסטורית, אז הצעת החוק אינה סותרת זאת. עוד הוסיפו בלשכת הנשיא כי חבל שהביקורת הגיעה דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה.