BETA

28.01.2018

22:48

נתניהו שוחח עם ר"מ פולין: "סיכמו לפתוח בדיאלוג על החוק"

ראש הממשלה ניהל שיחת טלפון עם מתאוש מורביצקי, בה החליטו השניים לדון בחוק הנוגע לענישה כלפי מי שיאשים את פולין בפשעי השואה, כדי לנסות להגיע להבנות

סערת החוק הפולני: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה.

 

כזכור, אתמול אמר מורבייצקי כי "אושוויץ הוא הלקח המר ביותר שנותר מהדרך שבה אידאולוגיה מרושעת מסוגלת ליצור גיהינום עלי אדמות. יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים לשמור על זיכרון לקח זה עבור כל אלו הנרצחו בידי הגרמנים הנאצים". מורבייצקי הוסיף כי "אושוויץ-בירקנאו זה לא שם בפולנית. ו'העבודה משחררת' זה לא ביטוי פולני".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סוף שבוע עקוב מדם במקסיקו: לפחות 25 אנשים נרצחו

5 החייאות בשעתיים: כך נראה לילה בחדרי המיון בישראל

חייל ביחידה מסווגת נעצר בפשיטה משטרתית כשברשותו סמים קשים

 

מלשכת נשיא פולין, אנדז'יי דודה, נמסר היום כי החוק הקובע עונש מאסר למי שיאשים את אזרחי המדינה בפשעי השואה עדיין נמצא בהליכי חקיקה והוא לא הושלם. הנשיא יבחן אותו עם סיום ההליך לפני שיחתום עליו. מנגד, נטען בהודעה כי הנשיא דוחה את רוב הביקורת על החוק, מבלי להזכיר את ישראל. לדבריו, אם אלו המבקרים את החוק דואגים לאמת ההיסטורית, אז הצעת החוק אינה סותרת זאת. עוד הוסיפו בלשכת הנשיא כי חבל שהביקורת הגיעה דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

 

 ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי,
 

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, רויטרס

 

 

שר החוץ הפולני, יאצק צ'אפוטוביץ, התייחס גם הוא הבוקר להצעת החוק, בראיון ברשת טלוויזיה מקומית. "פולין לא מעוניינת לאסור על מחקר מדעי על תקופת השואה או על אומנות העוסקת בנושא. החוק נועד כדי להגן מטענות שווא לפיהן מחנות ההשמדה נבנו על ידי הפולנים. אני סבור שמייחסים לפולנים פשעים שהם לא ביצעו", אמר השר.

 

"שורדי השואה ראויים לכבוד וכך אנו מכירים בהם. הם ברובם אזרחים פולנים שהיגרו לאחר השואה. עם זאת, במדינות אחרות, כמה עיתונאים, למטרות פוליטיות, מעבירים את האשמה של הנאצים לפולנים. זה דבר שאין בו צדק", הוסיף השר, "מובן כי החוק לא משמש לחסימת הדיון, אלא מונע את גל הומאת הדיבה המכוונת שמכוונת כלפי פולין, נגד האומה הפולנית".

 

הבוקר הגיע סגן השגריר הפולני בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ, ובצאתו אמר: "החוק בשום פנים ואופן לא נועד לטייח את ההיסטוריה, אלא נועד להגן עליה ועל האמת על השואה, ולמנוע את סילופה". משרד החוץ מסר לאחר הפגישה: "בפני סגן השגריר הובעה התנגדותה של ישראל לנוסח החוק. החקיקה לא תסייע להמשך חשיפתה של האמת ההיסטורית ועלולה לפגוע בחופש המחקר, כמו גם למנוע דיון במסר ההיסטורי ובמורשת מלחמת העולם השנייה. אנו מצפים כי ממשלת פולין תשנה את נוסח החוק לפני אימוצו הסופי ותנהל דיאלוג עם ישראל בנושא".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בישיבת הממשלה ואמר: "אין לנו שום סובלנות לסילוף האמת, לשכתוב ההיסטוריה ולהכחת השואה. אמש הבעתי את התנגדותי התקיפה לחוק שעבר בפולין ביחס לשואה שפקדה את עמנו. החוק צפוי לעבור עד אימוצו הסופי והבעתי את עמדתנו הברורה שחייבים לשנות אותו. לא נקבל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה. שגרירתנו בוורשה שוחחה עם ראש ממשלה פולין, ובמהלך השבוע היא תקיים מגעים בנושא עם כל הנהגת פולין, לרבות רה"מ והנשיא".