BETA

27.01.2018

20:30

הקרב על השבת באשדוד: כ-1,000 מפגינים נגד סגירת עסקים

מאות תושבי העיר יצאו שוב להפגין מול בניין העירייה וקראו לראש העיר להתפטר. ח"כ סבטלובה הגיעה להפגנה גם היא: "לא נאפשר לאף אחד לחלק ציונים ביהדות"

למעלה מ-1,000 מפגינים יצאו הערב (שבת) שוב להפגין נגד סגירת עסקים בשבת בעיר, מול בניין העירייה. המוחים קראו לראש העיר, יחיאל לסרי, להתפטר מתפקידו. 

 

בין השאר הרימו המפגינים שלטים עליהם נכתב: "גם כי אם אלך בגיא צלמוות לא אירע רע כי אשדוד עמדי" ו-"נלחמים בכפייה החרדית - אשדוד ציונית". גם היום, כמו בשבת שעברה, חולקו דוחות על ידי פקחים שאינם יהודים לבעלי עסקים בעיר. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ישראל לפולין: תקנו ההצעה - אף חוק לא ישנה את האמת ההיסטורית

המאבק נגד הגירוש עולה מדרגה: ראשי בובות כרותים ברשות ההגירה

פולין נגד לפיד: טענותיך מראות שחינוך השואה נחוץ - גם בישראל

 

ההפגנה באשדוד נגד סגירת עסקים בשבת
 

ח"כ סבטלובה בהפגנה באשדוד נגד סגירת עסקים בשבת(ללא קרדיט)

 

 

חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), הגיעה לתמוך במפגינים. "לא נאפשר לאף אחד לחלק ציונים ביהדות, ואיש לא יקבע לנו איך לבלות בשבת שלנו - שבת ישראלית", אמרה והוסיפה, "נגרום לממשלה הזאת להתעורר ולהבין כי לא נשלים עם חוק המרכולים ועם חוקים הזויים אחרים. כשם שאנו לא כופים את דרך חיינו על אחרים, לא נסכים לכפייה דתית".

 

גם בתל אביב ובפתח תקווה התקיימו הפגנות הערב ההפגנות השבועיות נגד השחיתות, והפעם ההפגנה התפצלה לשתיים, זאת בעקבות העימות בין ראשי המחאה השניים - אלדד יניב שהיה ברוטשילד ומני נפתלי, שהיה מול בית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. 

 

בתוך כך,  לאחר שבמוצאי שבת האחרונה הגיעו לאשדוד מעל ל-3,000 תושבים, יחד עם מספר חברי כנסת, להפגין נגד סגירת העסקים בעיר בסופי השבוע, ראש העיר יחיאל לסרי פרסם ביום רביעי פוסט בחשבון הפייסבוק שלו, שבו הוא מאשים את הפוליטקאים שלקחו חלק במחאה, ורומז לח"כ יאיר לפיד ולשר אביגדור ליברמן.

 

לדבריו, מדובר ב"נסיונות של גורמים פוליטיים, ברמה המקומית והארצית, לניצול ציני משסה ומפלג, של המצב לתועלתם הפוליטית". לסרי קרא לכל אותם גורמים "המנסים לקושש מנדטים על חשבון תושבי העיר", כלשונו, "לחפש להם זירות אחרות לפעולה", והוסיף, "העיר אשדוד ותושביה לא יהיו כלי משחק בידיכם. הניחו לנו לפעול בהידברות ובאחריות להשבת השקט לעירנו האהובה".

 

 ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי
 

ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי(פייסבוק )

 

 

לסרי אישר ואמר כי בעקבות החלטת בית המשפט, "היה עלינו לבצע אכיפה כוללת ושוויונית ברוח חוק העזר העירוני שבתוקף. ובמקביל, לשקוד על בניית מדיניות אכיפה אשר תתבסס על המצב החוקי והמשפטי הקיים, ותשקף את האיזונים הנדרשים בין כל המרכיבים העירוניים הנוגעים לצביונה של העיר, הנובעים מהחלוקה הדמוגרפית והגיאוגרפית של קבוצות האוכלוסייה השונות".

 

עוד כתב לסרי: "עירנו אשדוד הייתה ותמשיך להיות דוגמא ומופת לחיים ביחד של מגוון תושביה. אשדוד היא ביתם של חילוניים, חרדים, חובשי כיפה סרוגה ומסורתיים. של צעירים ומבוגרים, וותיקים ועולים מכל התפוצות. מאפיין זה, שהיה נכון גם לעניין אופיה של השבת, נשמר הודות למארג עדין של פשרות והסכמות שנרקמו בזהירות ובאחריות תחת מושג הסטטוס קוו, בין הקבוצות השונות באוכלוסיה".

 

עם זאת, לדבריו, "התפתחויות חדשות בחיי העיר בשנים האחרונות, הובילו להפרת האיזון הזה באופיה של השבת באשדוד, ואני נחוש להשיב את המצב על כנו ולהחזיר את העיר לשביל הזהב ולשקט הפנימי המאפיין אותה, תחת הפשרות וההסכמות שהיו מקובלות בעבר".

 

גם בהפגנה הקודמת קראו המפגינים קראו לראש העיר להתפטר, כיוון שלטענתם הוא מאפשר את הכפייה הדתית. הם הדגישו כי לא מדובר במחאה פוליטית, בעיקר בשל הבחירות הקרבות, אלא באמירה של כלל התושבים, דתיים וימניים, מכל קצוות הקשת הפוליטית. לאור אופי ההפגנה המארגנים אף הודיעו כי הם מתנגדים לנאומי פוליטיקאים, ובראשם לפיד. "לא מעט פוליטיקאים ביקשו לנאום", אמרו המארגנים, "ביקשנו מהם שיגיעו לכאן לתמוך, ללא נאומים".