BETA

26.01.2018

02:04

"ניו יורק טיימס": טראמפ הורה לפטר את התובע מולר - אך חזר בו

הנשיא דרש ביוני לפטר את התובע המיוחד, האמון על חקירת הקשר הרוסי לקמפיין הבחירות ב-2016, והתחרט לאחר שהיועץ המשפטי לבית הלבן איים להתפטר מתפקידו. טראמפ הכחיש

בווידאו - טראמפ לא חושש ממולר: "מצפה לשיחה עם החוקר המיוחד"

 

ממשיך להסתבך: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה לפטר בחודש יוני האחרון את התובע המיוחד, רוברט מולר, שאחראי על חקירת המעורבות הרוסית בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות. כך חשף היום (שישי) עיתון ה"ניו יורק טיימס". טראמפ הכחיש את הדיווח וכינה אותו "פייק ניוז".

 

על פי ארבעה גורמים המעורים בנושא, טראמפ חזר בו רק לאחר שהיועץ המשפטי לבית הלבן איים כי במידה ואכן יפטר את מולר, הוא יתפטר מתפקידו. התובע המיוחד גילה על כך לאחר שראיין עובדים בבית הלבן כיום ובעבר ושאל אותם אם הנשיא ניסה לשבש בשלב כלשהו את החקירה. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תחקיר: הטרדות מיניות נגד מארחות בריטיות בארוחה של גברים בלבד

לאחר ששכח שהם נשואים - חולה אלצהיימר התחתן עם אהובתו בשנית

חשד לרצח בטירה: גבר כבן 40 נורה למוות

 

התובע המיוחד רוברט מולר
 

טראמפ ניסה לפטר אותו. התובע המיוחד רוברט מולר רויטרס

 

 

לפי הדיווח, לאחר שפורסם כי מולר חוקר אם נעשה שיבוש חקירה, טראמפ טען כי לחוקר ישנם ניגודי עניינים שבגינם לא יוכל להמשיך לבצע את התפקיד. תחילה טען כי למולר, שהיה אז ראש ה-FBI, היה חוב למועדון גולף שטראמפ הוא בעליו, ובעקבותיו הופסקה חברותו במועדון. שנית, הוא ציין כי מולר עבד במשרד עורכי דין שייצג בעבר את חתנו, ג'ארד קושנר. לבסוף טען טראמפ כי התובע המיוחד התכוון לשוב לתפקידו כמפקד ה-FBI יממה לפני שמונה לתפקידו הנוכחי.

 

בתוך כך, טראמפ התייחס אתמול לחקירת המעורבות הרוסית, למעורבות לכאורה של הקמפיין שלו וכן לעדותו הצפויה בפרשה. בשיחה עם כתבים, הנשיא האמריקני דבק בעמדתו כי לא עשה דבר פסול. כשנשאל טראמפ האם הוא מצפה לשיחה עם החוקר המיוחד שמונה לחקור את הפרשה, רוברט מולר, השיב "אני מצפה לכך למעשה". תגובתו של טראמפ מגיעה אחרי חודשים של השערות ורמיזות בנוגע לשאלה האם יסכים להעיד בפרשה. 

 

"הנה הסיפור, רק שתבינו", הוסיף טראמפ בשיחתו עם הכתבים. הנשיא האמריקני אף התייחס לעומק לחשדות בנוגע לקשירת קשר, טיוח והפרעות להליך המשפטי בפרשה: "לא הייתה קנוניה כלשהי. לא היה שיבוש הליכים כלשהו".

 

בתחילת החודש דווח כי טראמפ צפוי למסור עדות לראשונה על חלקו בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016, וניסה להימנע בשל כך ממפגש עם החוקר המיוחד מולר.

 

על פי דיווח של רשת NBC, הצוות המשפטי של טראמפ הציע לו מספר אפשרויות עבור הפורמט שבו מולר יראיין אותו. בין השאר הוצע כי הנשיא יגיש תשובות כתובות לשאלות, זאת במקום לנהל ישיבה רשמית עם החוקר המיוחד. כך נודע לרשת משלושה גורמים המקורבים לפרשה.

 

 נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בדרכו לוועידה הכלכלית בדאבוס
 

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בדרכו לוועידה הכלכלית בדאבוס רויטרס

 

 

עוד דווח כי הצוות המשפטי של טראמפ ביקש הבהרה לגבי האופן שבו מולר יראיין את הנשיא, הסטנדרט המשפטי בו הנשיא יכול להתראיין, המיקום האפשרי של הריאיון, וכן את נושאי הריאיון עצמם והזמן שהוא אמור להימשך. עם זאת, הצוות המשפטי הנשיא מחפש להגיע לפשרות פוטנציאליות שימנעו לחלוטין את קיומו של הריאיון, כך טענו שניים מהגורמים ל-NBC.

 

כזכור, הבקשה לחקירת הנשיא הגיעה בעקבות כתב האישום שהוגש נגד פול מנפורט, מנהל קמפיין הנשיאות של טראמפ לשעבר, בגין הלבנת הון. טרם ידוע אם החוקר המיוחד יבקש לראיין את הנשיא באופן ישיר, אולם מקורות שעבדו במשרד המשפטים הטילו ספק רציני באפשרות שמולר יוותר על ההזדמנות לראיין את טראמפ ישירות. "התובעים רוצים לראות ולשמוע אנשים באופן אישי", טען צ'אק רוזנברג, לשעבר ראש מנהל אכיפת הסמים ועורך דין בפרקליטות האמריקנית, בריאיון לרשת.