BETA

25.01.2018

10:13

מאסר למבצעי הפיגוע בו נהרג אלכסנדר: "פגיעה קשה בערך חיי אדם"

לאחר שהנאשם המרכזי נידון בעבר ל-18 שנות מאסר, בית המשפט המחוזי בי-ם גזר עונשי מאסר כבדים של 15-9 שנה על שלושה נאשמים נוספים שהורשעו בהריגתו של אלכסנדר לבלוביץ'

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (חמישי) את דינם של שלושה נאשמים שהרגו בפיגוע בערב ראש השנה לפני כשנתיים וחצי את איש החינוך הירושלמי, אלכסנדר לבלוביץ', בשכונת ארמון הנציב בירושלים. על השלושה, מוחמד אבו כף, אלוליד אטרש ועלי עיסא, נגזרו 15-9 שנות מאסר בפועל. על הנאשם המרכזי בפרשה נגזרו בנובמבר 2016, במסגרת הסדר טיעון, 18 שנות מאסר.

 

על מוחמד אבו כף נגזר העונש החמור ביותר מבין שלושת הנאשמים – 15 שנות מאסר. 13 שנות מאסר וחצי בפועל נגזרו על אלוליד אטרש ותשע שנות מאסר בפועל על עלי איסא. נוסף על כך, הורה בית המשפט לשלושת המורשעים להעביר פיצויים על סך כולל של 125 אלף שקלים לילדיו של לבלוביץ'.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שגריר קטאר ברוסיה: מקיימים שיחות עם מוסקבה לרכישת טילי S-400

טראמפ ביקש מארדואן לצמצם את הפעילות בעפרין, הטורקים מכחישים

האם טקס שקוריאה הצפונית מתכננת מסכן את האיחוד באולימפיאדה?

 

 מוחמד אבו כף
 

15 שנות מאסר על הריגת אלכסנדר לבלוביץ'. מוחמד אבו כף תקשורת שב"כ

 

 

בגזר הדין, כתב השופט רפי כרמל: "הנאשמים חברו יחדיו ליידות אבנים לעבר כלי רכב בהם נוסעים יהודים. מעשיהם לא פסקו עד להתרסקות מכוניתו של המנוח בעקבות פגיעה בעץ לאחר פגיעה בעמוד חשמל בעקבות סטייה מהכביש". שופט בית המשפט המחוזי בירושלים התייחס גם לשיתוף הפעולה בין המורשעים ולפגיעתם הקשה בערך חיי אדם: "מעשי הנאשמים פגעו בערך חיי אדם ושלום הציבור ובטחונו. הפגיעה הנה פגיעה קשה, בוטה, מתוכננת ובצוותא".

 

משפחתו של אלכסנדר לבלוביץ' התייחסה לגזר הדין, זמן קצר לאחר שניתן: "שנתיים וחצי של סבל הגיעו לקצן. אבא, הבטחנו וקיימנו שלא נשב ולא נשקוט עד שהצדק ייצא לאור. אנו בוחרים לראות את חצי הכוס המלאה ולמרות סעיף האישום שעמד על הריגה ולא על רצח, אנו מברכים את כבוד השופט רפי כרמל שהחליט לתת לרוצחים הנתעבים עונשים כבדים ביחס למה שהחוק הישראלי מאפשר. אנו מקווים שפסק דין זה יהווה תקדים משמעותי במנגנון הענישה של בתי המשפט ויחריף עוד יותר את העונשים ביחס למיידי האבנים. אבן היא כלי רצח, יש לזכור זאת ולעגן זאת בחוק הישראלי".

 

 עבד דאווית, הנאשם המרכזי בהריגתו של אלכסנדר לבלוביץ'
 

עבד דאווית, הנאשם המרכזי שהורשע לפני כשנה בהריגתו של אלכסנדר לבלוביץ'( תקשורת שב"כ)

 

גם בפרקליטות מחוז ירושלים התייחסו לגזר הדין של השופט כרמל. עו"ד ליזו אבקסיס-וולפוס אמרה: "בית המשפט העביר בגזר הדין מסר ברור. לפיו, כל מי שמתכנן או לוקח חלק בתכנון פיגוע על רקע לאומני כלפי אזרחי מדינת ישראל, בין אם מדובר במיידה אבנים עצמו, התצפיתן או בכל מי ששותף במעגל הפנימי ומאפשר את ביצוע העבירה - קטין או בגיר- ייענש בחומרה רבה. הפרקליטות מחזקת את ידי המשפחה ונמשיך לפעול למיצוי הדין עם כל מי שמיידה אבנים, מנסה לפגוע בחפים מפשע ומסכן חיי אדם ממניעים אידיאולוגיים לאומניים".

 

הנאשם המרכזי בתיק, עבד דוויאת, הורשע כאמור לפני למעלה משנה, במסגרת הסדר טיעון בהריגתו של לבלוביץ'. על דוויאת נגזרו, כחלק מהסדר הטיעון – שפורסם לראשונה בחדשות עשר - 18 שנות מאסר. חודש לפני כן, הורשע אדם נוסף, המשתתף החמישי באירוע, אף הוא במסגרת הסדר טיעון, בסיוע להריגה. בתמורה להקלה בעונשו – תשע שנות מאסר בפועל – הוא התבקש להעיד נגד חבריו למעשה.

 

אלכסנדר לבלוביץ' היה ההרוג הראשון של "אינתיפאדת היחידים" שפרצה בשנת 2015. איש החינוך הירושלמי נהרג כתוצאה מאבנים שהושלכו לעברו בשכונת ארמון הנציב בירושלים. בתחילה לא היה ברור מהי הסיבה שגרמה למוות, אך מאוחר יותר הודיעו במערכת הביטחון כי המורשעים בפרשה, תושבי צור באהר, הודו כי תכננו לבצע פיגוע.