BETA

24.01.2018

23:05

נשיא רואנדה לרה"מ: אקבל רק תהליך שעומד בדרישות הדין הבינ"ל

נתניהו נפגש עם קגאמה בצל המחאה נגד גירוש מבקשי המקלט לאפריקה. לאחר שקיים סדרת פגישות בדאבוס, רה"מ ינאם היום בפני באי הפורום הכלכלי וייפגש עם נשיא ארה"ב טראמפ

נשיא רואנדה, פול קגאמה, התייחס אתמול (רביעי) למחאה סביב גירוש מבקשי המקלט מישראל לאפריקה ואמר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעת פגישתם בדאבוס שבשוויץ, כי יקבל רק תהליך שעומד בדרישות הדין הבין-לאומי. זאת לאחר שסגן שרת החוץ של רואנדה אמר שמדינתו מסרבת ותסרב לקבל כל מי שמגורש אליה בכפייה.

 

נתניהו קיים לאורך כל היום סדרת פגישות עם מנהיגי העולם בפורום הכלכלי העולמי, ומחר ייפגש בשעות אחר הצהריים עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לראשונה מאז ההכרזה על ירושלים בירת ישראל. כמו כן, היום ינאם נתניהו בפני באי ובאות הכנס.

 

לדברי נתניהו, השניים לא צפויים לדון על מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים, זאת מאחר ו"ההחלטה בעניין כבר התקבלה", כלשונו. עם זאת, אמר שהוא מצפה להשיג מהפגישה איתו "מה שתמיד אנחנו רוצים להשיג - קידמה, ביטחון, שגשוג ושלום". מלבד נשיא ארה"ב ייפגש נתניהו עם ראש ממשלת קרואטיה בשעות הצהריים ועם ראש ממשלת הולנד בערב.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סערה בשישי: למרות הציפיות - לא צפוי להיערם שלג בירושלים

בזכות הוואטסאפ: עשרה גורי כלבים נטושים נמצאו בצפון רמת הגולן

מכללת הגליל המערבי ביטלה אירוע הזדהות עם מבקשי המקלט


רמת האבטחה בכנס השנה חסרת תקדים והסיבה לכך היא השתתפות טראמפ, נשיא ארה"ב הראשון שמשתתף בו מאז ימי ביל קלינטון.  

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים רויטרס

 

 

במרכז לוח הזמנים של רה"מ עמדה הפגישה עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. על סדר היום - רצונן של ארה"ב וישראל לפתוח את הסכם הגרעין עם איראן, יוזמה שגרמניה היא ממובילות ההתנגדות לה. "היתה פגישה חשובה דיברנו על הסכם הגרעין עם איראן. אמרתי שלהערכתי האופציה היחידה הקיימת כרגע היא להכניס תיקונים אמיתיים ולא רומנטיים שימנעו את ההתגרענות של איראן שהיא כרגע מובטחת על פי ההסכם כפי שהוא. ביטאתי את הערכתי למחויבות האמיתית של הקנצלרית לביטחונה של ישראל", אמר נתניהו בתום הפגישה.

 

"הקנצלרית חזרה על מחויבותה ואמרה שהיא מבינה את הדאגות שלנו ביחס להסכם הגרעין. היא לא בהכרח מסכימה עם הדרך שאנחנו רוצים לטפל בזה על כך יהיו דיונים בינם לבין עצמם, האירופים, וגם ארה"ב, אבל היא מבינה שהדבר הזה נוגע לדאגה שלנו לדברים שיכולים לאיים על עצם קיומנו והיא הוכיחה את המחויבות בעבר", הוסיף.

 

בפתח פגישתו של רה"מ עם נשיא צרפת, נשאל עמנואל מקרון האם יכיר במדינה פלסטינית, שהשיב: ״לא אקבל כל החלטה כתגובה להחלטה אחרת. אני מעוניין ללוות ולסייע לתהליך השלום. הפילוסופיה שלנו מאוד ברורה: הכרה בשתי מדינות כשירושלים תהיה הבירה של שני הצדדים, וגבולות מוכרים בהתאם לכללים הבינלאומיים״.

 

במהלך הפגישה, נתניהו ומקרון דיברו באריכות על הסוגייה האיראנית ורה"מ טען כי אין אפשרות להשאיר את הסכם הגרעין כפי שהוא, כיוון שתוך כמה שנים ההסכם יביא להתגרענות איראן בארסנל פצצות גרעין. עוד הוא הבהיר את מחויבתה של ישראל למנוע התגרענות זו והביע את דעתו שיש צורך לטפל בכשלי ההסכם.

 

מוקדם יותר נפגש נתניהו עם ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל ונשיא שוויץ אלן ברסט. גם איתם שוחח נתניהו על הסכם הגרעין עם איראן וקרא לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת הנשיא טראמפ בנושא. ראש הממשלה אמר כי הוא לא יאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה וכי ישראל פועלת למנוע זאת. בד בבד, אמר נתניהו כי לא יתפשר על צרכי הביטחון של ישראל בכל הסדר עתידי עם הפלסטינים. נוסף לכך, הזמין רה"מ את המנהיגים לביקור בארץ.

 

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון בדאבוס
 

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון בדאבוס לע"מ, עמוס בן גרשום