BETA

24.01.2018

20:33

עודכן:

השגריר דרמר לרה"מ: הפרסומים על הגירוש לאפריקה גורמים נזק

שליח ישראל לארה"ב ביקש מרה"מ ומהשרים לצאת למסע הסברתי בתקשורת העולמית כדי לשמור על תדמית המדינה. לדבריו, חלק מהביקורת על המהלך מבוססת "דיסאינפורמציה"

שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר התריע בשיחות שקיים בימים האחרונים בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם כמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני מפני נזק תדמיתי שנגרם לישראל בארה"ב ובמערב בכלל כתוצאה מהפרסומים בתקשורת הבינלאומית לגבי מבצע גירוש מבקשי המקלט האריתריאים והסודאנים מישראל לרואנדה ואוגנדה. 

 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי דרמר לא הביע התנגדות לעצם מבצע הגירוש והוא תומך בו, אולם הבהיר כי חלק גדול מהביקורת במערב, במיוחד בדיווחים בתקשורת בארה"ב, מבוססת על "דיסאינפורמציה" כהגדרתו לגבי מדיניות ממשלת ישראל כלפי מבקשי המקלט.

 

 שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר
 

שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד לתקיפה ומעשה מגונה בבת 70: שני תושבי ברטעה נעצרו

ראש העיר אשדוד על מחאת השבת: הפוליטיקאים מנצלים המצב לצרכיהם

תעלומת ילדי תימן: התאחדה עם בני משפחתה הביולוגיים

 

דרמר אמר לנתניהו ולשרים כי כדי למנוע נזק תדמיתי כתוצאה מהביקורת הזו על הממשלה לפרסם ולהפיץ מקסימום מידע אפשרי לגבי המדיניות ולגבי ההסכמים עם המדינות השלישיות שהסכימו לקלוט את מבקשי המקלט

 

חלק משמעותי מהביקורת בארה"ב על מבצע הגירוש מגיע מארגונים יהודים - השניים הבולטים שבהם הינם הליגה נגד השמצה – הארגון היהודי המרכזי למלחמה באנטישמיות – וארגון HIAS – ארגון יהודי שעוסק בסיוע לפליטים ברחבי העולם

 

העיסוק התקשורתי בישראל ובמערב במבצע גירוש מבקשי המקלט גורם לעוד ועוד בכירים רואנדים לפרסם הודעות בנוסח הולך ומחריף לגבי ההסכם שלכאורה נחתם עם ישראל בחודש ספטמבר. סגן שר החוץ של רואנדה אוליביה נאדונגירה כתב בחשבון הטוויטר שלו היום: "שיהיה ברור - רואנדה לא תסכים לעולם לקבל אף מהגר אפריקני בניגוד לרצונו. מדיניות הדלת הפתוחה שלנו נוגעת אך ורק לגבי אלה שבאים לרואנדה מרצונם ללא כל סוג של כפיה. כל מניפולציה של גברים, נשים או ילדים במצוקה הינה דבר דוחה".

 

נתניהו ומרקל בפגישה בועידת דאבוס
 

נתניהו ומרקל בפגישה בועידת דאבוס(עמוס בן גרשום/ לע"מ )

 

 

בתוך כך, נפגש נתניהו בוועידת דאבוס עם מספר מנהיגים, ביניהם הקנצלרית הגרמנית אנגלה מרקל, איתה שוחח על נושא הסכם הגרעין האיראני. "אמרתי שלהערכתי האופציה היחידה היא להכניס תיקונים אמיתיים שימנעו את ההתגרענות של איראן. הקנצלרית אמרה שהיא מבינה את דאגותינו ביחס להסכם הגרעין, גם אם היא לא בהכרח מסכימה עם הדרך בה אנו נוקטים", אמר ראש הממשלה. נתניהו נפגש גם עם נשיא רואנדה, פול קגאמה. השניים דנו, בין היתר, בסוגיית מבקשי המהקלט וקגאמה הדגיש כי יקבל רק תהליך שעומד בדרישות הדין הבין-לאומי.

 

מחר ינאם נתניהו מול באי הכנס וייפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. כשנשאל אם השניים מתכוונים לדון בנושא העברת השגרירות, ענה: "אני חושב שהנושא הזה כבר נפתר".

 

בד בבד, מפגינים רבים מוחים נגד המפגש בין מנהיגי העולם לבין העשירים הקובעים את המדיניות הכלכלית וכנגד יחסי הון-שלטון. רמת האבטחה חסרת תקדים והסיבה העיקרית לכך היא השתתפותו של טראמפ, הנשיא האמריקני הראשון שמשתתף בוועידה מאז הנשיא ביל קלינטון.