BETA

24.01.2018

17:20

ראש העיר אשדוד על מחאת השבת: הפוליטיקאים מנצלים המצב לצרכיהם

על רקע ההפגנות בעיר נגד סגירת עסקים בשבת, מאשים ראש העירייה, יחיאל סרי, את הח"כים והשרים שהגיעו למקום, ורומז ללפיד וליברמן: "מקוששים מנדטים על חשבון התושבים"

בווידאו: מעל לשלושת אלפים הפגינו באשדוד נגד סגירת בתי עסק בשבת

 

הקרב על השבת: לאחר שבמוצאי שבת הגיעו לאשדוד מעל ל-3,000 תושבים, יחד עם מספר חברי כנסת, להפגין נגד סגירת העסקים בעיר בסופי השבוע, ראש העיר יחיאל לסרי פרסם היום (רביעי) פוסט בחשבון הפייסבוק שלו, שבו הוא מאשים את הפוליטקאים שלקחו חלק במחאה, ורומז לח"כ יאיר לפיד ולשר אביגדור ליברמן.

 

לדבריו, מדובר ב"נסיונות של גורמים פוליטיים, ברמה המקומית והארצית, לניצול ציני משסה ומפלג, של המצב לתועלתם הפוליטית". לסרי קרא לכל אותם גורמים "המנסים לקושש מנדטים על חשבון תושבי העיר", כלשונו, "לחפש להם זירות אחרות לפעולה", והוסיף, "העיר אשדוד ותושביה לא יהיו כלי משחק בידיכם. הניחו לנו לפעול בהידברות ובאחריות להשבת השקט לעירנו האהובה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווחים בתאילנד: דולב זוארץ הודה ושחזר את רצח מאור מלול

דרעי הבטיח שפליטים לא יגורשו, אך יותר מ-7,000 בקשות לא נבדקו

פרשת ילדי תימן: משה שחל מצטרף לדרישה להסרת החיסיון מהפרוטוקולים

 

 שר הביטחון אביגדור ליברמן באשדוד
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן באשדוד( ללא קרדיט)

 

 

לסרי אישר ואמר כי בעקבות החלטת בית המשפט, "היה עלינו לבצע אכיפה כוללת ושוויונית ברוח חוק העזר העירוני שבתוקף. ובמקביל, לשקוד על בניית מדיניות אכיפה אשר תתבסס על המצב החוקי והמשפטי הקיים, ותשקף את האיזונים הנדרשים בין כל המרכיבים העירוניים הנוגעים לצביונה של העיר, הנובעים מהחלוקה הדמוגרפית והגיאוגרפית של קבוצות האוכלוסייה השונות".

 

עוד כתב לסרי: "עירנו אשדוד הייתה ותמשיך להיות דוגמא ומופת לחיים ביחד של מגוון תושביה. אשדוד היא ביתם של חילוניים, חרדים, חובשי כיפה סרוגה ומסורתיים. של צעירים ומבוגרים, וותיקים ועולים מכל התפוצות. מאפיין זה, שהיה נכון גם לעניין אופיה של השבת, נשמר הודות למארג עדין של פשרות והסכמות שנרקמו בזהירות ובאחריות תחת מושג הסטטוס קוו, בין הקבוצות השונות באוכלוסיה".

 

עם זאת, לדבריו, "התפתחויות חדשות בחיי העיר בשנים האחרונות, הובילו להפרת האיזון הזה באופיה של השבת באשדוד, ואני נחוש להשיב את המצב על כנו ולהחזיר את העיר לשביל הזהב ולשקט הפנימי המאפיין אותה, תחת הפשרות וההסכמות שהיו מקובלות בעבר".

 

להפגנה במוצאי שבת הגיעו בין השאר גם יושב ראש "יש עתיד" יאיר לפיד וחבר הכנסת יואל  רזבוזוב, יחד עם פעילי המפלגה. "גם לי יש שבת וגם לי יש שולחן שבת אבל דרעי וגפני לא יבואו אלינו הביתה ויגידו לנו איך לעשות את השבת שלנו", אמר לפיד, "אנחנו לא נקבל כפייה חרדית, לא יגידו לנו איך לחיות לא יגידו לנו איזה יהודים אנחנו נהיה". 

 

 ההפגנה באשדוד נגד חוק המרכולים
 

ההפגנה באשדוד נגד חוק המרכולים ללא קרדיט

 

 

המפגינים קראו בין השאר לראש העיר להתפטר, כיוון שלטענתם הוא מאפשר את הכפייה הדתית. חלק מהמפגינים הגיעו בעקבות הכתבה של פרשנית חדשות עשר אמש, "אשדוד, סרט מלחמה", אודות מאבק התושבים על צביון השבת. 

 

המפגינים הדגישו  כי לא מדובר במחאה פוליטית, בעיקר בשל הבחירות הקרבות, אלא באמירה של כלל התושבים, דתיים וימניים, מכל קצוות הקשת הפוליטית. לאור אופי ההפגנה המארגנים אף הודיעו כי הם מתנגדים לנאומי פוליטיקאים, ובראשם לפיד. "לא מעט פוליטיקאים ביקשו לנאום", אמרו המארגנים, "ביקשנו מהם שיגיעו לכאן לתמוך, ללא נאומים".

 

מוקדם יותר בראשון הגיע גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, שטען בפני התושבים כי "מפלגתו עשתה כל שביכולתה על מנת למנוע מחוק המרכולים לעבור".  "אנחנו ימין ואנחנו לא נפיל ממשלת ימין", אמר שר הביטחון, "מי שמנסה להפיל את ממשלת הימין הן המפלגות החרדיות, שרוב בוחריהן לא משלמים מסים ולא משרתים בצבא. עד לאחרונה חיו באשדוד בהרמוניה ועכשיו העיר מפולגת עקב חוק המרכולים, אני מקווה שזה לא יהיה בערים אחרות, הפילוג הזה פוגע בחוסן הלאומי", הוסיף שר הביטחון. "מי שאומר שהחוק לא רלוונטי - טועה ומטעה".