BETA

24.01.2018

08:56

גירוש מבקשי המקלט: נתניהו ייפגש עם נשיא רואנדה בדאבוס

ראש הממשלה ייפגש עם קגאמה בכנס הכלכלי בשוויץ, לאחר שרואנדה הכחישה כי קיים הסכם לקליטת המגורשים. ישראל תשלם 5,000 דולר עבור כל מבקש מקלט שיועבר לרואנדה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש עם נשיא רואנה, פול קגאמה, בשולי הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שוויץ. הפגישה על רקע מבצע גירוש מבקשי המקלט מישראל, שצפוי להתחיל בשבועות הקרובים, והכחשותיה של רואנדה על כך שחתמה עם ישראל על הסכם לקליטתם. סוגיית גירוש מבקשי המקלט צפויה להיות אחת המרכזיות בפגישה.

 

אתמול פרסמה רואנדה הודעה רשמית שבה הכחישה כי חתמה על הסכם עם ישראל בנושא. "בהתייחס לדיווחים בכלי התקשורת, רואנדה מבקשת להודיע כי מעולם לא חתמה על שום הסכם סודי עם ישראל בנוגע למעבר מהגרים אפריקנים למדינה", כך בהודעה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נפצעה קשה בעיראק ותהפוך לסנאטורית הראשונה שתלד במהלך כהונתה

הרכב השני איבד שליטה: אורי בת ה-12 ואחיה רואי בן ה-8 נהרגו

התחזית: הסערה מתקרבת - הגשם יתחזק, הטמפרטורות ירדו

 

 

 ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה( חיים צח)

 

 

בחודש ספטמבר נפגשו נתניהו וקגאמה בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, שם חתמו על גרסה מעודכנת של ההסכם בין המדינות לגירוש מבקשי המקלט. לפני כמה שבועות נחשף בחדשות עשר כי במסגרת ההבנות בין המדינות תשלם ישראל לרואנדה 5,000 דולר עבור כל מבקש מקלט שיועבר לשטחה.

 

בעבר הודיע נתניהו, לאחר שנועד בניירובי עם נשיא רואנדה, כי ישראל תפתח שגרירות בבירת רואנדה. "אנו פותחים שגרירות חדשה בקיגאלי הבירה, וזאת כחלק מהרחבת הנוכחות של ישראל באפריקה והעמקת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות אפריקה", אמר רה"מ במהלך הפגישה. עוד נדונה האפשרות לפתיחת קו תעופה ישיר בין שתי המדינות.

 

לפני כשבועיים הכחיש סגן שרת החוץ של שרואנדה, וכן בכירים נוספים במדינה ובאוגנדה, על קיום ההסכם. לעומת זאת, שרת החוץ של רואנדה, לואיס מושיקיוואבו, אמרה בראיון לתקשורת המקומית, לפני כמה שבועות, כי ארצה הסכימה לקלוט 10,000 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן שנמצאים כיום בישראל. 

 

  הפגנת פליטים בשגרירות רואנדה בהרצליה
 

הפגנת פליטים בשגרירות רואנדה בהרצליה( ללא קרדיט)

 

 

בשבועות האחרונים מרכזים ארגונים אזרחיים בישראל מאמץ למאבק נגד הגירוש. לפני יומיים הפגינו מאות מבקשי מקלט, מלווים בפעילים נגד הגירוש, מול בית הנשיא בירושלים ומול שגרירות רואנדה בישראל, בהרצליה. במקביל מתארגנים אנשים רבים להסתיר מבקשי מקלט המיועדים לגירוש בבתיהם.

 

ורוניקה כהן, ניצולת מחנה ההשמדה אושוויץ, מגייסת ניצולים וניצולות נוספים שיפתחו את ביתם בפני מבקשי המקלט. "כשאנחנו מגיעים למצב שהחוק עד כדי כך לא צודק - אז יש חוק יותר גבוה מהחוק של המדינה", אמרה כהן לחדשות עשר. "עלינו לפעול לעצור את הפשע הזה בנחרצות. שזה פשוט לא יבוא", הוסיפה כהן.

 

בין המתנגדים למתווה הגירוש נמצאים גם שלושה טייסי אל על, שהצהירו ברשתות החברתיות כי יסרבו להטיס את מבקשי המקלט למדינות שבהן נשקפת סכנה לחייהם. מונים הרון, מבקש מקלט מסודן המועמד לגירוש, אמר: "זה מאוד מחזק ונותן המון כוח שאתה מרגיש שאתה לא לבד ושיש מישהו שמרגיש את הכאב שלך. זה לא רק העניין הפיזי שמישהו מוכן לקבל אותך לביתו. אלא שהוא גם מבין שאתה עובר זמן מאוד קשה".

 

הרבה סוזן סילברמן, שפועלת למניעת גירוש מבקשי מקלט, אמרה לחדשות עשר: "נוצרה רשת של אלפי ישראלים שאומרים 'לא במשמרת שלי, לא במדינה שלי. ואם הממשלה תצטרך לשלוח חיילים ושוטרים לבתי אזרחים - אז לא תהיה להם ברירה".