BETA

23.01.2018

10:48

עודכן:

ריבלין לפנס: "ההכרה בירושלים - מתנה ליום ההולדת ה-70 למדינה"

לאחר הנאום הנלהב בכנסת והמהומה שהסתיימה בהוצאת חברי הכנסת הערבים, סגן נשיא ארה"ב ביקר את נשיא המדינה בירושלים: "ההכרה בי-ם תקדם בצורה משמעותית מו"מ עתידי"

ביום ה-3 והאחרון לביקורו, הגיע הבוקר (שלישי) סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, לבית הנשיא שבירושלים, שם נפגש עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין. 

 

"אתה חבר יקר מאוד לעם היהודי ולמדינת ישראל. אני רוצה להודות לך על נאומך החזק והחם אתמול בכנסת, ועל המילים המיוחדות שהשתמשת בהן במקדש הדמוקרטיה שלנו – הכנסת בירושלים, בירת ישראל", אמר ריבלין לפנס בתחילת המפגש בין השניים.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח פלסטיני: נעצר אחיו של מפקד החוליה שרצחה את הרב שבח

דיווח: ראש ה-FBI איים להתפטר בעקבות הלחץ לפטר את סגנו

דיווח: באירופה יסרבו לבקשת אבו מאזן להכיר במדינה פלסטינית

 

עוד פנה ריבלין לפנס ואמר: "לנו יש מילה אחת לתאר אותך – אתה מענטש, בן אדם. אנחנו מאוד גאים לארח אותך. משפחתי היא דור שביעי בירושלים, הגענו לפני 210 שנה. חיינו עם הקהילה הערבית בהרמוניה. לצערנו הם סירבו להכיר במדינת ישראל ואנחנו מאוד גאים בהחלטת נשיא ארה"ב להכיר בירושלים בירת ישראל. מורי, מנחם בגין, היה אומר שהדבר המובן מאליו נאמר ואנחנו רואים בכך מתנה אמיתית ליום ההולדת ה-70 למדינה".

 

 סגן השיא האמריקני פנס והנשיא ריבלין
 

סגן השיא האמריקני פנס והנשיא ריבלין( רויטרס)

 

 

בתגובה לדברי ריבלין, אמר פנס: "זה מאוד משמעותי עבורי להיות איתך פה בירושלים. אני רוצה להודות לך באופן אישי על כך שנכחת בנאום. זה היה לי כבוד גדול אתמול להיות סגן נשיא ארה"ב הראשון שנואם בכנסת. ההחלטה של טראמפ להכיר בירושלים בירת ישראל היא הסימן הברור ביותר למדיניות שלנו. יש לנו מחויבות לשלום. ההחלטה להכיר בירושלים תהווה בסיס להתקדמות בצורה משמעותית במו"מ עתידי".

 

לבסוף אמר פנס: "אנחנו עומדים כתף אל כתף איתכם בקרב נגד טרור אסלאמי והאיומים שמגיעים מאיראן. הגיע הזמן לשינוי בכל מה שקשור להסכם הגרעין עם איראן והוא לא יוארך. אם בעלות הברית לא יצטרפו אלינו בנושא איראן, אנחנו נפעל בעצמנו. נשמור על ביטחון ישראל ועל האינטרסים שלנו ביחד. אנחנו מודים על האומץ שלכם ושל הצבא שלכם".

 

לאחר פגישתו עם ריבלין יגיע פנס למוזיאון "יד ושם" וידליק נר באוהל יזכור, זאת לפני שיגיע לאחת מגולות הכותרת של הביקור: סיור ולתפילה בכותל המערבי. בשעות הערב ימריא בחזרה לארה"ב, כשהוא חותם ביקור של שתי יממות וחצי.

 

 פגישתם של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס עם הנשיא ראובן ריבלין
 

פגישתם של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס עם הנשיא ראובן ריבלין( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, במחאה על הביקור ועל החלטת נשיא ארה"ב להכיר בירושלים בירת ישראל, הוחלט על שביתה כללית היום בכל רחבי הגדה. גם בעזה מתקיימת שביתת מסחר כללית במחאה על המצב הכלכלי.

 

המשטרה ממשיכה בפעילות והיערכות מבצעית מוגברת בשל הביקור, במסגרת מבצע "מגן כחול 2". לקראת השעה 11:00 בבוקר, ובשעות שלאחר מכן, צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין ובהדרגה צירים רבים בירושלים: פלומר, ז׳בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, בזק, שמואל בייט, הרצל, ציר הזיכרון, דוד רמז, הכלביה, מעלה השלום, שער האשפות, דרך העופל, דרך חברון, הזז, בן צבי, שז"ר, ויצמן, בן גוריון, גינות סחרוב. רחוב דוד המלך יוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור. המשטרה ממליצה לציבור המתנייד בעיר להשתמש בתחבורה הציבורית וברכבת הקלה.

 

לקראת סיום הביקור ועזיבתו של פנס, החל משעות הצהריים, ייסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין כביש 1 לכיוון מערב, במקטע שבין מחלף סחרוב ועד למחלף גנות. כמו כן תחסם הגישה לכלי רכב מכביש 1 לכביש 6 במחלף בן שמן. בשל עומסי התנועה הצפויים בצירים המובילים לכביש 1, ועל אף שמדובר בסגירה לפרק זמן קצר יחסית, מומלץ לציבור הנהגים להימנע מהגעה לאזורים אלו בשעות הערב המוקדמות, ולהשתמש בצירים חלופיים. התנועה בכביש 443 תתאפשר במהלך כל היום.

 

 נתניהו ופנס
 

נתניהו ופנס דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון

 

 

בנאומו אתמול בכנסת, זכה סגן הנשיא האמריקני לתשואות בעמידה מחברי הקואליציה פעמים רבות, שהגיעו לשיא כשהבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים עד סוף 2019. "לפני 70 שנה ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בישראל, אך העבודה טרם הסתיימה", אמר פנס, "טראמפ עשה היסטוריה בחודש שעבר, הוא קיים את הבטחתו בכך שהכיר בירושלים בירת ישראל. נתנו הוראה להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, היא תיפתח לפני סוף השנה הבאה".

 

עם תחילת נאומו נשאו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת שלטים שעליהם הכיתוב "ירושלים בירת פלסטין". הם הוצאו מיד מהמליאה על ידי הסדרנים ולקול מחיאות כפיים של חברי כנסת רבים. למרות זאת, פנס בחר לציין את המאפיינים הדמוקרטיים של המדינה. "אני נרגש לעמוד מול הדמוקרטיה התוססת הזו. כבוד לי לפנות לכנסת. אני סגן הנשיא הראשון שעושה זאת. כאן, בירושלים, בירת מדינת ישראל", כך פנס בנאומו לאחר התקרית.

 

סגן הנשיא האמריקני התייחס גם לייחס של הממשל הנוכחי לאיראן ולהסכם הגרעין בינה לבין המעצמות. "שתי המדינות שלנו מתמודדות עם משטר הקנאות באיראן. אנו נבלום את איראן ולא ניתן לה להתחמש בנשק גרעיני", אמר, "זו מדיניות ישראל ומדיניות ארה"ב". בנוגע למצב בין ישראל והפלסטינים אמר: "תחת טראמפ ארה"ב מחויבת להשיג שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים. הנשיא קרא בהכרזתו לשמור על הסטטוס קוו באתרים הקדושים, והבהיר כי אנו לא נוקטים צד בכל הנוגע לסטטוס הסופי, כולל לריבונות ישראל בירושלים והגבולות. הנשיא הבהיר כי אם שני הצדדים יסכימו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות".