BETA

22.01.2018

22:48

עודכן:

המפסיד הגדול מביקור פנס בישראל: אבו מאזן • פרשנות

יו"ר הרשות הפלסטינית יכול למצוא אוזן קשבת והבנה רק באירופה, שכן מצרים וירדן הפנו את גבן והן פועלות במשותף עם ארה"ב וישראל. על המנהיג הפלסטיני לחזור למציאות

ביקור סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בישראל הותיר מפסיד גדול אחד: יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

אבו מאזן ניסה לערוך ביקור דיפלומטי אחר בזמן שפנס שהה בישראל אך לא הצליח לבקר במדינות ערב ובחר לטוס לאירופה. סיבה אפשרית לכך ניתן למצוא בין השורות של דברי פנס.

 

סגן הנשיא האמריקני הצהיר כי שוחח עם מלך ירדן עבדאללה ונשיא מצרים א-סיסי על העניין האיראני אך לא התייחס לסוגייה הפלסטינית ולא הצהיר כי דיבר עם ירדן על עמדתה בנוגע להעברת השגרירות האמריקנית או עם מצרים שהכריזה שבירת המדינה הפלסטינית היא רמאללה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בתום שלושה ימים: הסכמה על סיום ההשבתה בממשל האמריקני

אנס, רצח וניסה לבתר את הגופה: מאסר עולם נגזר על תושב באר שבע

נתניהו: ישראל תתמוך בטראמפ אם יחליט לפרוש מהסכם הגרעין

 

אבו מאזן במסיבת עיתונאים לפני פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל
 

אבו מאזן במסיבת עיתונאים לפני פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל( רויטרס)

 

 

למעשה, יש הפניית גב של האחיות הערביות מצרים וירדן לאבו מאזן ולכן יו"ר הרשות הפלסטינית טס לאירופה כי רק שם הוא יכול לקבל הבנה ואוזן קשבת. אירופה היא אולי המקום היחידי שיכול לקבל את עמדת הפלסטינים. על המנהיג הפלסטיני לחזור לקרקע המציאות ולהבין מה קרה בירושלים בעת ביקור פנס.

 

בתוך כך, אירוע שמשך את תשומת הלב בנאום פנס בכנסת היה מחאת חברי הרשימה המשותפת שהניפו כרזות שעליהן הופיע הכיתוב "ירושלים היא בירת פלסטין". חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה מבל"ד היה זה שהוביל את המחאה שגרמה לפינוי אגרסיבי מהמקום, השעיית הח"כים מדיוני הכנסת בשלב זה ולזימונם העתידי לוועדת האתיקה. בארגון חמאס שיבחו את הפעולה. בהודעה מטעם דובר חמאס נכתב: "ארגון חמאס משבח את העמדה המכובדת של חברי הכנסת הערבים במהלך נאום סגן נשיא ארה"ב ואת העובדה שהם דחו את הצהרותיו הגזעניות ואת הצהרת טראמפ בעניין ירושלים. חמאס משבח את עמדתם שמדגישה את זכות הפלסטינים (הבלעדית) על ירושלים".

 

מוקדם יותר היום, במקביל לנאום פנס, יו"ר הרשות אבו מאזן ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ערכו מסיבת עיתונאים. מוגריני הבהירה לאבו מאזן כי האיחוד תומך בהיותה של מזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית. נוסף לכך, מוגריני קראה למעורבים בתהליך השלום לנהוג ולדבר בחוכמה ובאחריות.

 

אבו מאזן אמר כי הוא מבקש ממדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית וכי הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום. "האיחוד האירופי הוא אחד מהשותפים הטבעיים שלנו והחשובים שלנו מבחינה כלכלית", אמר אבו מאזן. עוד הוסיף כי "אנחנו מעריכים את העמדות של האיחוד האירופי, אבל מבקשים מהמדינות החברות בו להכיר במדינה פלסטינית. הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום ויעודד את העם הפלסטיני".

 

 נתניהו ופנס
 

נתניהו ופנס דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון

 

 

ההתפתחויות בחזית האירופית נמשכות: לפני כשבוע התכנסה ממשלת סלובניה והחליטה לקדם מהלך של הכרה בפלסטין כמדינה. הממשלה הסלובנית העבירה את הנושא להצבעה בפרלמנט, שהוא הגוף המוסמך להכרה במדינות אחרות. ב-31 בינואר צפויה ועדת החוץ בפרלמנט הסלובני לקיים הצבעה ראשונה בנושא, ובהמשך פברואר תתקיים הצבעה במליאת הפרלמנט.

 

בד בבד, שר החוץ של לוקסמבורג קרא לפני מספר ימים לגיבוש קבוצה של מדינות אירופיות שיכירו בפלסטין, והוא מנסה לשכנע את צרפת להוביל את המהלך. שר החוץ של אירלנד, שביקר בישראל לאחרונה, עידכן את בני שיחו בירושלים כי אירלנד שוקלת ברצינות להכיר בפלסטין כמדינה. פקידים בכירים בירושלים צינו כי גם ממשלת בלגיה שוקלת הכרה בפלסטין. "עמדתנו היא שההכרה במדינה פלסטינית, שלא במסגרת הסכם, פוגעת בסיכוי להגיע לשלום ואף מרחיק אותו", אמר פקיד בכיר בירושלים לחדשות עשר.