BETA

22.01.2018

13:15

עודכן:

סגן נשיא ארה"ב בכנסת: "שגרירות ארה"ב בי-ם תיפתח עד סוף 2019"

פנס נאם מול הח"כים: "בחרנו בעובדות על פני בדיות". ח"כים ערבים הורחקו לאחר שהניפו שלט "י-ם בירת פלסטין". רה"מ: "הכרזת י-ם תוכר כאחת ההצהרות הבינ"ל החשובות"

סגן הנשיא האמריקני מייק פנס נאם במושב מיוחד של הכנסת וזכה לתשואות בעמידה מחברי הקואליציה פעמים רבות לאור דבריו.  עם תחילת נאומו נשאו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת שלטים שעליהם הכיתוב "ירושלים בירת פלסטין" והוצאו מייד מהמליאה.  "אני נרגש לעמוד מול הדמוקרטיה התוססת הזו. כבוד לי לפנות לכנסת. אני סגן הנשיא הראשון שעושה זאת. כאן, בירושלים, בירת מדינת ישראל", החל פנס בנאומו לאחר התקרית. 

 

"אני מגיע בברכת נשיא ארה"ב, שעשה יותר מכל ממשל קודם למען ישראל", אמר פנס, "הקשרים ביננו מעולם לא היו עמוקים יותר. אני כאן כדי להעביר מסר – אמריקה עומדת לצד ישראל. המטרות שלנו הן גם שלנו, הערכים שלנו הם ערכינו, הקרבות שלכם הם שלנו. אנו עומדים לצדכם כי אנו מאמינים בניצחון הטוב על הרע, כי זה מה שאמריקה תמיד עשתה וכך היה תמיד".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

אנס, רצח וניסה לבתר את הגופה: מאסר עולם נגזר על תושב באר שבע

אבו מאזן יבקש מהאיחוד האירופי הכרה רשמית במדינה פלסטינית

מחשש שיריביהם ייגזרו קופון: ליברמן ודרעי מקצינים את השיח

 

 

 

"במהלך ביקורו ההיסטורי בירושלים טראמפ אמר כי היחסים בינינו הם במרכז, ולאמריקנים תמיד הייתה אהדה לאזרחי ישראל", המשיך סגן הנשיא, "שירי עם ישראל היה ההמנון של המתיישבים הראשונים של ארה"ב. תמיד הפנינו לחוכמה של תורת היהודים. לאורך הדורות, נהיינו תומכים אמיתיים בכוונת העם היהודי לשוב לאדמת אבותיו. במשך 2000 שנים, יותר מכל עם אחר, החזקתם בהבטחה לשוב למדינתם. החזקתם בזה בזמנים הקשים ביותר. מחר, כשאעמוד עם אשתי ב'יד ושם', כדי לכבד את שישה מיליון נרצחי השואה אתפעם מהאמונה של העם שלכם, שרק 3 שנים אחרי שהלכתם בגיא צלמוות, קמתם מעפר כדי להקים את המדינה היהודית"

 

"באפריל הקרוב נציין את היום שהיהודים ענו על השאלה – האם עם יכול להיווצר בדקה, כאשר תחגגו 70 שנים. אני עומד עם העם היהודי כאן ומסביב לעולם. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

 

 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, נואם בכנסת

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, נואם בכנסת(דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון)

 

 

"לפני 70 שנה ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בישראל, אך העבודה טרם הסתיימה. בעוד ארה"ב הכירה בכם, ממשל אחד אחרי השני סירב להכיר בירושלים הבירה. טראמפ עשה היסטוריה בחודש שעבר. הוא קיים את הבטחתו בכך שהכיר בירושלים בירת ישראל. נתנו הוראה להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. שגרירות ארצות הברית בירושלים תיפתח לפני סוף השנה הבאה".

 

"ארצות הברית בחרה עובדות על פני בדיות בהכרה בירושלים. תחת טראמפ ארה"ב מחויבת להשיג שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים הנשיא קרא בהכרזתו לשמור על הסטטוס קוו באתרים הקדושים, והבהיר כי אנו לא נוקטים צד בכל הנוגע לסטטוס הסופי, כולל לריבונות ישראל בירושלים והגבולות. הנשיא הבהיר כי אם שני הצדדים יסכימו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות".

 

לאחר נאומו של פנס, נערכה ישיבת עבודה מצומצמת בה נכח יו"ר הכנסת אדלשטיין. יו"ר הכנסת הביע סיפוק מהיחסים הטובים עם וושינגטון וביקש ממסגן הנשיא לפעול להחזרת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול משבי החמאס ולקדם השקעות באזורי תעשייה שבהם עובדים יהודים וערבים יחד. מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, התייחס לנאומו של סגן הנשיא פנס: "השיח המשיחי של פנס הוא מתנה לקיצוניים והוכחה כי הממשל האמריקני הוא חלק מהבעיה ולא מהפתרון. המסר שלו לשאר העולם הוא ברור: הפרת החוק הבין-לאומי והחלטות או"ם יזכו אתכם בתגמול מארה"ב".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה מביע סיפוק על נאומו החם של סגן הנשיא מייק פנס ועל האמירות הברורות שנאמרו בו: על העמידה האיתנה נגד הסכם הגרעין, שסגן הנשיא הגדירו כ'אסון'; על עמדת ממשל טראמפ על העברת השגרירות; על התמיכה הבלתי מסויגת בצורכי הביטחון של ישראל והמאמצים לשלום, ועל הנכונות לעבודה משותפת מול האתגרים במזרח התיכון".

 

 יולי אדלשטיין וסגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס בכנסת
 

יולי אדלשטיין וסגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס בכנסת( דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון)

 

לפני נאומו, חתם פנס בספר האורחים. במהלך טקס קבלת הפנים במשכן נאמו ראש הממשלה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנ"צ).  "אתה סגן הנשיא הראשון שמדבר בכנסת בירושלים" אמר נתניהו בפתח נאומו, "לאף סגן נשיא אמריקני לא הייתה כזו מחויבות לישראל. כמושל חסמת בצו המחמיר ביותר את ה-BDS. כסגן נשיא עמדת כתף אל כתף עם הנשיא טראמפ כדי לחזק את הברית עם ישראל".

 

אנו מכירים בכך ששלום דורש פשרות, אך ארה"ב לא תתפשר על הביטחון של מדינת ישראל. כל הסכם שלום צריך להבטיח את היכול של ישראל להגן על עצמה בעצמה. אני עומד כאן היום בעיר ששמה משמעו שלום. ביקרתי במצרים ובירדן ודיברתי עם מנהיגיהם על האומץ של קודמיהם בקיום שלום. דנתי עם המנהיגים האלה ועם ראש הממשלה שלכם בצורך לקיים עידן חדש. אבשנה שעברה בסעודיה טראמפ פנה למנהיגים. הוא קרא להם לעבוד יחד ולנצח את הטרור והקיצוניות.

 

"סגן הנשיא", המשיך נתניהו, "אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בממשלות העולם שהכיר בירושלים בירת ישראל. ההחלטה ההיסטורית הזו תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות הבינ"ל המכוננות. ישראל היא דמוקרטיה תוססת. לא חסרים כאן ויכוחים, כמו שבוודאי תראה כאן בקרוב, הח"כים עושים זאת בלהט. אבל בעניין ירושלים אני מאמין שאני מדבר כמעט בשם כולנו, כשאני מביע את הכרת התודה העמוקה לטראמפ ולך".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס( רויטרס)


"הנשיא האמריקני הדגול לינקולן כינה את חידוש הנוכחות היהודית 'חלום נאצל'. מרק טווין ביקר כאן לפני 150 שנה ודיבר על השיממון הנורא בהיעדר היהודים", המשיך ראש הממשלה, "הציונים האמריקנים ציירו בדמיונם מדינה ריבונית יהודית שתפריח את השממה. כל זה מבהיר למה אהדת העם האמריקני למדינתו הייתה כה עמוקה מהקמתה. מטרומן ועד טראמפ הברית בינינו הולכת ומתהדקת. אנחנו חולקים אתכם ערכים נעלים של חופש וחירות וקדמה. אנו מאמינים בעתיד חברות חופשיות ויצרניות, יש ביננו שותפות  הדוקה", הוסיף נתניהו.

 

"אין זה מקרה שבארה"ב יש 11 ערים שנקראות ירושלים. כולן קיבלו השראה מהעיר הזו שעל הגבעה – ירושלים, ישראל", סיכם נתניהו, "יש לנו גורל משותף אדוני סגן הנשיא הברית הקרובה בין ארה"ב לישראל עמוקה מתמיד. הקשרים הביטחוניים, הכלכליים, מעולם לא היו חזקים יותר. שיתוף הפעולה המוידעיני בהרבה מאוד תחומים מעולם לא היה פורה יותר, והתמיכה הדיפלומטית מעולם לא הייתה חד משמעית יותר. 

 

"שתי המדינות שלנו מתמודדות עם משטר הקנאות באיראן. אנו נבלום את איראן ולא ניתן לה להתחמש בנשק גרעיני. זו מדיניות ישראל ומדיניות ארה"ב. אנו פועלים יחד כדי להשיג שלום אמת עם שכנינו, כולל הפלסטינים. שלום מתחיל בהכרה בנוכחות של העם היהודי בארצו. ישראל תמיד הייתה מחויבת לשלום אמת, ואני נכון תמיד לשתף פעולה עם טראמפ כדי להשיגו. 

 

"הקהילה הנוצרית פורחת בישראל, ובמזרח התיכון – רק בישראל", אמר ראש הממשלה, "אנו מחזקים את קשרינו עם מדינות בעלום, אך אין תחליף ולא יהיה תחליף לברית המיוחדת בין ישראל לארה"ב, ואין תחליף לארה"ב כגורם המוביל בחיפוש אחר שלום".

 

 חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס
 

חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס( ערוץ הכנסת)

 

 

ראשון הנואמים היה יו"ר הכנסת שאמר: "לאתגרים ישנים צריך להציע פתרונות חדשים; וזו טעות להניח שחזרה על נוסחאות העבר תביא לתוצאות שונות בעתיד.  יש לה את הכוח לפורר את השקר שאומר שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המפתח להשגת השלום במזרח התיכון כולו זה שקר כובש לבבות! הוא הרי מציע תשובה פשוטה מאד למציאות מסובכת מאד השקר הזה הצליח לעוור מנהיגים מכל העולם מלראות את האויב האמיתי של היציבות והשגשוג האזוריים הוא המשטר האסלמי הקיצוני באיראן שרודה באזרחיו, הצית מלחמה בתימן, מממן את הטבח בסוריה ותומך בארגוני הטרור ברצועת עזה".

 

עוד התייחס אדלשטיין לרשות הפלסטינית ולמשא ומתן בינה לבין ישראל. "מי שמשלם עשרות-מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים, שנתפסו ונכלאו – הוא אחראי להמשך העימות. מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה, במטרה להרוג, לחטוף ולפצוע – הוא מחרחר המלחמה. מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו-מאזן, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם – הוא סרבן השלום! את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה, כאן תשמע את ברכת 'בנה ביתך'".

 

צפו: נאום אדלשטיין בכנסת 

 

 

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר במליאה כי הנשיא טראמפ התייחס פעמים רבות לחשיבות השלום בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. בהודעתו על ירושלים הוא הדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע את היקף גבולות הריבונות הישראלית בירושלים,שכן אלו יקבעו בסופו של יום בהסכם הקבע בין הישראלים לפלסטינים. "לצערי הסכם כזה הוא עוד חזון רחוק", אמר הרצוג "אנו נמצאים באחת התקופות המורכבות והמסובכות ביותר ביחסי שני העמים. מבוי סתום חמור שיש צורך להתגבר עליו, לפתוח אותו ולנסות בכל דרך ליצור אופק מחודש של תקווה. אנו מקווים שלא תתייאשו וכי הנשיא, אתה וממשלכם תמשיכו לנסות ולפעול בכל דרך כדי להתניע תהליך מדיני מחודש בינינו לבין הפלסטינאים. עלינו לנוע לכיוון שתי המדינות, כיוון שמדינה אחת תהווה איום גדול על עצם התפיסה של מדינת הלאום היחידה של העם היהודי".

 

מוקדם יותר נערכה לפנס קבלת פנים רשמית במשרד ראש הממשלה. פנס סקר משמר כבוד צבאי ושני ההמנונים נוגנו. לא נישאו נאומים בטקס. סגן הנשיא האמריקני אמר לנתניהו בתחילת פגישתם כי הוא מצפה לשוחח על האפשרויות לקידום תהליך השלום.

 

"זהו כבוד גדול עבורי, בשם נשיא ארה"ב, להיות בבירת ישראל, ירושלים, בעקבות ההצהרה ההיסטורית של הנשיא", אמר פנס והוסיף: "זו זכות גדולה עבורי לשוחח איתך על סוגיות שבהן יש לנו עניין משותף, ועל הדרכים לחזק את היחסים בין ארה"ב וישראל ולהתמודד עם אתגרים משותפים. עם זאת, אני גם מצפה לדון איתך ביתר פירוט על ההזדמנויות לשלום".

 

נתניהו אמר בפתח הפגישה: "אדוני סגן הנשיא, הייתה לי הזכות במשך השנים לעמוד כאן ולקבל את פניהם של מאות מנהיגים ולקבל את פניהם בבירת ישראל, ירושלים. זאת הפעם הראשונה שאני כאן ובה שנינו יכולים לומר את שלוש המילים הללו – בירת ישראל, ירושלים". ראש הממשלה הודה לפנס ולנשיא טראמפ "על ההצהרה ההיסטורית הזאת שאני יודע שתמכת בה ודגלת בה. אני מצפה לדון איתך, כפי שהתחלנו, כיצד להמשיך ולחזק את הברית המופלאה בינינו, שמעולם לא הייתה חזקה יותר, וכיצד לקדם את השלום והביטחון באזורנו, שהוא יעדנו המשותף".

 

בשעה 20:00 יגיעו פנס ורעייתו קארן למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור, שם תתקיים ארוחת ערב ובנוסף המנהיגים יישאו הצהרות. מחר יבקר פנס בכותל המערבי.

 

מהמשטרה נמסר כי הרחובות הבאים בירושלים ייחסמו לתנועה במהלך היום: פלומר, זבוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שד' המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון - הכנסת, ובלפור. נוסף על כך, לאורך כל הביקור, רחוב המלך דוד חסום לתנועה לשני הכיוונים.