BETA

פנס לנתניהו: הכרזת ירושלים יוצרת הזדמנות לישראלים ולפלסטינים

אחרי קבלת פנים חגיגית, נפגשו שני המנהיגים. "כבוד להיות בבירת ישראל - ירושלים", אמר פנס. נתניהו שיבח את ההכרזה האמריקנית והוסיף: "יחסינו מעולם לא היו טובים יותר"

סגן הנשיא האמריקני מייק פנס שהגיע אתמול לישראל התקבל היום (שני) בטקס קבלת פנים רשמי במשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו. פנס סקר משמר כבוד צבאי ושני ההמנונים נוגנו. לא נישאו נאומים בטקס. השניים נפגשו ודנו בין היתר באיראן ובסוריה ובסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

סגן הנשיא האמריקני אמר לנתניהו בתחילת פגישתם כי הוא מצפה לשוחח על האפשרויות לקידום תהליך השלום.

"זהו כבוד גדול עבורי, בשם נשיא ארה"ב, להיות בבירת ישראל, ירושלים, בעקבות ההצהרה ההיסטורית של הנשיא", אמר פנס והוסיף: "זו זכות גדולה עבורי לשוחח איתך על סוגיות שבהן יש לנו עניין משותף, ועל הדרכים לחזק את היחסים בין ארה"ב וישראל ולהתמודד עם אתגרים משותפים. עם זאת, אני גם מצפה לדון איתך ביתר פירוט על ההזדמנויות לשלום".

 

"בהכרזתו ההיסטורית ב-6 בדצמבר, הנשיא טראמפ היה משוכנע שבאמצעות הכרה בבירת ישראל, ירושלים, ניצור הזדמנות להתקדם במו"מ בתום לב בין ישראל והרשות הפלסטינית על סוגיות שאפשר לדון בהן, והנשיא מאמין בכל לבו שאפשר לפתור אותן. לכן אני ניצב כאן לצדך, כולי ציפייה לשוחח על האינטרס המשותף שלנו בביטחון ובשגשוג של ישראל וארה"ב, אבל אני גם מלא תקווה שאנו נמצאים בשחר של עידן חדש של דיונים מחודשים להשגת פתרון של שלום לסכסוך בן עשרות השנים באזור זה".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

אש מ-3 כיוונים, פגיעה בישראלי וסיכול הברחה: תקרית הירי בגבול

אבו מאזן יבקש מהאיחוד האירופי הכרה רשמית במדינה פלסטינית

מחשש שיריביהם ייגזרו קופון: ליברמן ודרעי מקצינים את השיח

 

בווידאו: נתניהו ופנס במשרד ראש הממשלה

 

 

נתניהו אמר בפתח הפגישה: "אדוני סגן הנשיא, הייתה לי הזכות במשך השנים לעמוד כאן ולקבל את פניהם של מאות מנהיגים ולקבל את פניהם בבירת ישראל, ירושלים. זאת הפעם הראשונה שאני כאן ובה שנינו יכולים לומר את שלוש המילים הללו – בירת ישראל, ירושלים". ראש הממשלה הודה לפנס ולנשיא טראמפ "על ההצהרה ההיסטורית הזאת שאני יודע שתמכת בה ודגלת בה. אני מצפה לדון איתך, כפי שהתחלנו, כיצד להמשיך ולחזק את הברית המופלאה בינינו, שמעולם לא הייתה חזקה יותר, וכיצד לקדם את השלום והביטחון באזורנו, שהוא יעדנו המשותף".

 

בשעה 14:00 יגיע פנס לטקס קבלת פנים בכנסת, וגם ינאם במליאה. סיעת "הרשימה המשותפת" תתכנס לקראת הנאום של פנס ותחליט כיצד למחות. ח״כים ברשימה דוחפים ליציאה הפגנתית בראשית הנאום. במקביל, בהוראת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ח"כים לא יורשו לבוא במגע או בדברים עם פנס, ולא ילחצו את ידו. ח"כ אורן חזן תקף את אדלשטיין על החלטתו וכתב בעמוד הטוויטר שלו: "ממלכתיות וכבוד לפנס- out! תמונה בלעדית ליו"ר - in! לראשונה בתולדות הכנסת ימנע אדלשטיין לחיצות ידיים של נבחרי העם עם אורח הכבוד. גם לכם מרגיש שמכרו את הממלכתיות בשביל מעט אבק כוכבים, אור זרקורים ובמה תקשורתית? מה יולי, אתה כ"כ מפחד שאני אקח לך את הבכורה שהבאת אפרטהייד על הח"כים?

 

  בנימין נתניהו ומייק פנס בפגישתם בירושלים
 

בנימין נתניהו ומייק פנס בפגישתם בירושלים (חיים צח, לע"מ)

 

 

בשעה 20:00 יגיעו פנס ורעייתו קארן למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור, שם תתקיים ארוחת ערב ובנוסף המנהיגים יישאו הצהרות. מחר יבקר פנס בכותל המערבי.

 

מהמשטרה נמסר כי הרחובות הבאים בירושלים ייחסמו לתנועה במהלך היום: פלומר, זבוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שד' המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון - הכנסת, ובלפור. נוסף על כך, לאורך כל הביקור, רחוב המלך דוד חסום לתנועה לשני הכיוונים.

 

ההכנות לטקס במשרד ראש הממשלה

 

 

ביקורו של סגן הנשיא האמריקני באזור נדחה שלוש פעמים, בצל ההכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל  שעוררה סערה בעולם הערבי. בעקבות  הכרזת הנשיא דונלד טראמפ על הכוונה להעביר את השגרירות לעיר, הפלסטינים הודיעו כי יחרימו את הביקור.

 

בימים האחרונים ביקר פנס במצרים ובירדן. במהלך ביקורו בקהיר, שמע סגן הנשיא מהנשיא א-סיסי ביקורת על "הכרזת ירושלים", עם זאת המצרים תומכים במדיניות הממשל האמריקני כלפי הפלסטינים, ומוכנים לקבלם כמתווכים במשא ומתן בין הצדדים. בעמאן לעומת זאת נאלץ פנס להתמודד עם ביקורת חריפה יותר מצד המלך עבדאללה, שתיאם את מסריו עם שליחיו של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

בנימין נתניהו ומייק פנס בטקס קבלת הפנים במשרד ראש הממשלה

בנימין נתניהו ומייק פנס בטקס קבלת הפנים במשרד ראש הממשלה( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, צפוי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבקש מהאיחוד האירופי להכיר רשמית במדינה פלסטינית, במהלך פגישה שיקיים עם שרי החוץ של האיחוד בבריסל, כך דיווחו כלי תקשורת ערביים. ממשלת סלובניה והחליטה לקדם מהלך של הכרה בפלסטין כמדינה, הממשלה הסלובנית העבירה את הנושא להצבעה בפרלמנט. 

 

הכנות בכנסת לקראת ביקורו של פנס

 הכנות לקראת ביקורו של מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב, בכנסת
הכנות לקראת ביקורו של מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב, בכנסת(דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון)
 
 הכנות לקראת ביקורו של מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב, בכנסת
הכנות לקראת ביקורו של מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב, בכנסת( דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון)