BETA

21.01.2018

04:59

עודכן:

חסימות כבישים ואיסור הטסת רחפנים בי-ם: מבצע פנס יוצא לדרך

לקראת נחיתתו הערב של סגן נשיא ארה"ב, יתפרסו אלפי שוטרים ברחובות במסגרת מבצע "מגן כחול 2" וצפויים שיבושי תנועה. במהלך שהותו, יפגש פנס עם רה"מ והנשיא וינאם בכנסת

ביקור פנס במזרח התיכון: לאחר ביקורו במצרים וירדן,  סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ינחת היום (ראשון) בישראל בשעות הערב, וישהה לביקור שיארך כ-48 שעות. הידיעה אודות הגעתו השבוע פורסמה לראשונה בחדשות עשר. 

 

ביקורו של פנס מתקיים למרות השבתת הממשל בארצות הברית, זאת בעקבות חילוקי דעות בין הרפובליקנים לדמוקרטים אודות התקציב. "ביקורו באזור חיוני לביטחון הלאומי של ארה"ב וליחסיה עם המדינות השונות ולכן הוא יתקיים כמתוכנן", מסרה הדוברת של פנס.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בכל מקום שבו ירו - הוא היה: תחנות מחייו של אלוף במיל' רובין

מפגינים קראו לעבר מנדלבליט בזמן שהתפלל - חולץ על ידי מאבטח

מעל לשלושת אלפים הפגינו באשדוד נגד סגירת בתי עסק בשבת

 

"ידיד גדול של המדינה יגיע לישראל", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "נקבל את פניו בברכה. נדון במאמצי ממשל טראמפ לבלום את התוקפנות האיראנית ולקדם את השלום באזור. מי ששואף להשיג את המטרות האלה יודע שאין תחליף למנהיגותה של ארה"ב. אני רואה זאת כחרפה שח"כים מבקשים להחרים את הנאום. אנו כולנו נהיה כאן ונחלוק לסגן הנשיא את הכבוד הראוי לו".

 

 מייק פנס בביקורו במצרים
 

מייק פנס בביקורו במצרים רויטרס

 

 

לקראת הגעתו, אלפי שוטרים, לוחמי מג״ב ומתנדבים יתפרסו החל משעות אחה״צ על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולהכווין את התנועה במהלך הביקור, במבצע ששמו "מגן כחול 2". היערכות המשטרה החלה כבר לפני מספר שבועות, וכללה בין היתר: תכנון בהיבטי אבטחה, סדר ציבורי ותנועה. 

 

במהלך הביקור עצמו, החל משעות הערב היום ועד לערב יום שלישי, צפויים שיבושי תנועה וחסימות בצירים המובילים לירושלים ובתוך העיר עצמה. הערב צפוי להיסגר לתנועה ולסירוגין כביש 1 לכיוון מזרח, ממחלף גנות ועד למחלף סחרוב. כמו כן, תיחסם הגישה לכביש 1 מכביש 6 במחלף בן שמן, והתנועה תופנה לכביש 443. ביום שלישי בצהריים, לקראת סיום הביקור ועזיבתו של פנס, צפויים להיסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין אותם קטעים, בכיוונים ההפוכים. המשטרה ממליצה לציבור הנהגים להימנע מהגעה לאזורים אלו בשעות האמורות ולהשתמש בצירים חלופיים.

 

בתוך ירושלים, יחסם הערב לתנועה לשני הכיוונים רחוב המלך דוד, וצפוי להיפתח רק בשלישי, בסיום ביקורו של סגן נשיא ארה"ב. כמו כן, יחסמו לתנועה לפרקי זמן קצרים ולסירוגין לכל משך הביקור רחובות סחרוב, ויצמן, שז"ר, רמב"ן, כיכר פריז, וושינגטון וקרן היסוד. ביום שני יחסמו לאורך כל היום רחובות פלומר, ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שדרות המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז וצומת השעון – הכנסת-בלפור. ביום שלישי, משעות הבוקר ועד אחר הצהריים, יחסמו לתנועה הרחובות פלומר, ז׳בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, בזק, שמואל בייט, הרצל, ציר הזיכרון, דוד רמז, הכלביה, מעלה השלום, שער האשפות, דרך העופל, דרך חברון, הזז, בן צבי, שז"ר, ויצמן, בן גוריון וגינות סחרוב.

 

המשטרה מוסרת כי היא תוסיף ותעדכן במהלך הביקור השינויים הצפויים בהסדרי התנועה וממליצה להתעדכן באפליקציית WAZE בדבר החסימות והעומסים בכבישים. בנוסף, הדגישה המשטרה כי בכל מהלך הביקור חל איסור מוחלט להעלאת כל כלי טייס (לרבות רחפנים) למרחב האווירי של נתב״ג וירושלים.

 

במהלך ביקורו בישראל, שיימשך 48 שעות בלבד, צפוי פנס להיפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו,  ביום שני ב-10:00 בבוקר ומיד לאחר מכן ב-13:30 בצהריים יגיע לכנסת, שם הוא צפוי לנאום במליאה. בשעה 15:00 הוא ייפגש עם יושב ראש הנכסת, יולי אדלשטיין, ובערב יגיע לארוחת ערב בבית ראש הממשלה עם בני הזוג נתניהו.

 

ביום שלישי, ייפגש פנס ב-10:45 עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וכן עם רעייתו. בצהריים הוא יגיע למוזיאון "יד ושם", וישתתף בטקס שיכלול הנחת זר באהל "יזכור". מיד לאחר מכן יבקר בכותל המערבי, ומשם בשעות אחר הצהריים הוא צפוי להמריא בחזרה מנתב"ג.

 

 יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה
 

יחרים את נאום פנס בכנסת. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה חדשות עשר

 

 

אתמול הודיע יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, כי מפלגתו תחרים את נאומו של פנס במליאת הכנסת. "מדובר באדם מסוכן בעל חזון משיחי שכולל את חורבן האזור כולו שמגיע בשליחותו של אדם מסוכן אף יותר, פירומן פוליטי, גזען ומיזוגן שאסור שיהיה מתווה דרך באזורנו", כתב עודה בחשבון הטוויטר שלו.  גם בחמאס תקפו את ביקור פנס, כצפוי. "ביקור סגנו של טראמפ באזור לא מבורך ואין כל צידוק לאף אחד מאף דרג להיפגש עמו, במיוחד לאחר הצהרתו האחרונה בה הודיע כי ירושלים היא הבירה הנצחית של הישות הציונית", נמסר מארגון הטרור.

בחדשות עשר אף נחשף בעבר כי סגן נשיא ארה"ב רצה לשאת דברים ברחבת הכותל המערבי במהלך ביקורו במקום אולם רב הכותל הטיל וטו. פנס לא צפוי לבקר ברשות הפלסטינית או לפגוש בכירים פלסטינית במהלך שהותו, על רקע סירובם לפגוש אותו. פנס היה אמור להגיע לארץ באמצע החודש שעבר אולם דחה את ביקורו על רקע ההצבעות בסנאט האמריקני על רפורמת המיסים, וכן על רקע המשבר בין ארה"ב לרשות סביב הכרזת ירושלים.

 

אתמול נפגש פנס עם נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, במסגרת ביקורו באזור. במהלך הפגישה שוחחו השניים בין השאר על הסכסוך הישראלי פלסטיני, ועל הכרזת ירושלים של הנשיא, דונלד טראמפ, על רקע ההתנגדות המצרית החריפה.

 

שמעתי את מה שהיה לא-סיסי לומר בעניין הכרזת ירושלים ויש לנו בנושא הזה מחלוקת בין ידידים", אמר פנס בשיחה עם כתבים לפני המראתו לתחנה הבאה בעמאן בירת ירדן "הבהרתי כי הנשיא הדגיש שארה"ב מחויבת לסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים". עוד הוסיף: "ארה"ב מחויבת לנסות ולחדש את תהליך השלום".

 

בנוסף שוחחו השניים על הצורך להיאבק בטרור. "עלינו לחסל את הסרטן הזה, המתפשט בכל העולם", אמר א-סיסי לפנס. "אנחנו מאוחדים בדרישתנו לביטחון", ענה לו פנס, "אנו עומדים כתף על כתף עם מצרים בכל הקשור למלחמה בטרור, ומעריכים את עמידתה של מצרים ושלך הנשיא בכל הקשור במאבק בו".