BETA

21.01.2018

02:33

עודכן:

שנה לנשיאות: הפגנות נשים נגד טראמפ ב-300 ערים בארה"ב

בתום שנה לכהונתו, יצאו בשנית לצעדה המונית יותר ממיליון נשים ברחבי המדינה למחות נגד הנשיא האמריקני, כשברקע קמפיין "Me Too" ופרסומים על קשריו עם שחקניות פורנו

ממש כמו לפני שנה, ביום הנשיאות לכהונתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, גם אמש (שבת) יצאו יותר ממיליון נשים לרחובות ב-300 ערים בארה"ב כדי למחות ולדרוש שינוי.

 

המחאה השנה מקבלת רוח גבית מתנועת "Me Too" נגד ההטרדות המיניות, כשברקע הפרסום האחרון על המפגש המיני בין טראמפ לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. ההפגנות הללו הן לא רק של נשים, גם של גברים השתתפו ומחו נגד ממשל טראמפ.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מפגינים קראו לעבר מנדלבליט בזמן שהתפלל - חולץ על ידי מאבטח

בכל מקום שבו ירו - הוא היה: תחנות מחייו של אלוף במיל' רובין

מעל לשלושת אלפים הפגינו באשדוד נגד סגירת בתי עסק בשבת

 

 צעדת נשים בוושינגטון נגד טראמפ
 

צעדת נשים בוושינגטון נגד טראמפ רויטרס

 

 

הת'ר טוסי, אחת מהצועדות בוושינגטון, שם יצאו לרחובות בשנה שעברה מאות אלפי נשים בכובעים ורודים, אמרה ל-CNN כי היא לא רצתה להישאר בשוליים של ההפגנה הזאת ולהתעלם. "לפני שהגיע טראמפ לא הייתה לי שום בעיה לשבת ולצפות בפעולות הממשלה, מבלי להתערב. הפעם אני לא יכולה לא לעשות דבר", אמרה, והוסיפה, "זה קריטי שנעשה משהו כי זה פשוט מגוחך מה קורה במדינה שלנו, מה אנשים חושבים עלינו ברחבי העולם והפגיעה שנעשית בזכויות אדם בסיסיות ובחוקה שעליה מבוססת הדמוקרטיה שלנו".

 

טראמפ עצמו התייחס למחאה וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי זהו "יום מושלם לכל הנשים לצעוד. מזג אוויר יפהפה בכל רחבי המדינה הנהדרת שלנו", כתב. "צאו החוצה עכשיו כדי לחגוג את ההצלחה ההיסטורית שלנו ואבני הדרך חסרי התקדים שקבענו בתחום הכלכלה והבריאות בשנה האחרונה", הוסיף וציין כי בשנה האחרונה אחוז אבטלת הנשים במדינה הוא הנמוך ביותר מזה 18 שנה. 

 

 

 השחקנית סקרלט ג'והנסון בצעדת הנשים בוושינגטון נגד טראמפ
 

השחקנית סקרלט ג'והנסון בצעדת הנשים בוושינגטון נגד טראמפ רויטרס

 

 

אחת מההפגנות הגדולות ביותר הייתה בלוס אנג'לס, שם נכחו גם מפורסמים רבים. גם בצעדה הגדולה בוושינגטון ניתן היה להבחין במספר שמות מוכרים, כמו השחקנית סקרלט ג'והנסון והזמרת מדונה, שאף הופיעה במקום. אחת מהצועדות בלוס אנג'לס, שנכחה גם בצעדה הקודמת לפני שנה, הגיעה עם בנותיה, תאומות בנות 9, ואמרה ל-CNN: "אני חושבת שהנשים מועצמות יותר השנה. אני לא מאמינה שיש לנו את הנשיא שיש לנו. לא עשינו עבודה טובה. אנחנו צריכים לעשות את השינוי".

 

רק אתמול דיווח האתר האמריקני "דיילי ביסט" כי שחקנית הפורנו ג'סיקה דרייק, שהאשימה את טראמפ בהתנהגות מינית שאינה הולמת, חתומה על הסכם סודיות שמונע ממנה לדבר על הנושא. על פי הדיווח, הסכמי סודיות שכאלה נחתמים לעתים קרובות במסגרת פשרה, זאת על מנת להשתיק את המתלוננים.

 

עוד בחודש אוקטובר 2016, דרייק האשימה את טראמפ, שהתמודד אז לנשיאות, בהתנהגות שאינה הולמת, ובכך נהייתה לאישה ה-11 שהתלוננה על איש העסקים בהקשר מיני. שחקנית הפורנו טענה כי הנשיא התחיל איתה בשנת 2006, בעת שהשניים נפגשו בטורניר גולף.

 

 הזמרת מדונה בהופעה בצעדת הנשים בוושינגטון נגד טראמפ
 

הזמרת מדונה בהופעה בצעדת הנשים בוושינגטון נגד טראמפ רויטרס

 

 

הדיווח האחרון מגיע בעקבות הפרסום שלשום של העיתון "וול סטריט ג'ורנל", כי עורך דינו של טראמפ, מייקל כהן, שילם 130 אלף דולרים לשחקנית פורנו עמה נפגש הנשיא ב-2006, על מנת שזו לא תחשוף את דבר פגישתם.

 

על פי הדיווח, שהתקבל ממקורות המעורים בפרטים, התשלום הועבר לשחקנית סטפני קליפורד, הפועלת תחת שם הבמה סטורמי דניאלס, כחודש לפני הבחירות. עוד דווח כי השניים קיימו מפגש בעל אופי מיני, כשנה לאחר שטראמפ היה נשוי למלאניה, אשתו הנוכחית.

 

 צעדת נשים המונית בוושינגטון נגד טראמפ
 

צעדת נשים המונית בוושינגטון נגד טראמפ רויטרס

 

 

במקביל למחאה נגדו, טראמפ נתקל בקשיים פוליטיים משמעותיים, ונכשל בניסיון להשיג עסקה בקונגרס שתמנע את השבתת הממשל. הוא מאשים את הדמוקרטים בהשבתה, שאם לא ימצא לה פתרון בימים הקרובים תגרום לשיתוק הולך וגובר של הממשל ולפגיעה בעשרות אלפי עובדים שלא יקבלו משכורות.

 

כאמור, הממשל האמריקני הושבת אתמול, לאחר שהצעת חוק התקציב לא עברה בסנאט לפני פרק הזמן שהוקצב מראש. בעקבות הכישלון במגעים, חלק מעובדי הממשל ייצאו לחופשה ללא תשלום. 

 

רוב חברי הסנאט הדמוקרטים סירבו לתמוך בתקציב, אלא אם כן ממשל טראמפ יחדש את תמיכתו בתוכנית DACA ויחזור בו מכוונתו לגרש כ-700 אלף מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו לארצות הברית בילדותם, אך בצד הרפובליקני סירבו לכך. יש לציין כי למרות הרוב הרפובליקני בסנאט (51 חברים מתוך 100), במפלגתו של טראמפ היו זקוקים לתשעה חברי סנאט דמוקרטים שיתמכו בהצעת התקציב שכן נדרשים 60 קולות לאישור. מדובר בפעם הראשונה מזה חמש שנים שהמפלגות היריבות לא מגיעות להסכמה ומביאות לשיתוק פדרלי.

 

דונלד טראמפ
 

זוכה לביקורת רבה ביום השנה לכהונתו. דונלד טראמפ רויטרס

 

 

בבית הלבן הגיבו: "נפתח מחדש את המשא ומתן על רפורמת ההגירה כשהדמוקרטים יתחילו לשלם לכוחות הביטחון וההצלה האמריקנים". עוד נמסר: "לא נפתח במשא ומתן בזמן שבמפלגה הדמוקרטית מחזיקים את האזרחים האמריקנים בני ערובה". כמה שעות לפני תום המועד הסופי, התייחס נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, למתיחות בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי הדמוקרטים מעוניינים בהשבתת הממשל על מנת להפחית מהישגי הקיצוצים במסים ולרשום לעצמם רווח פוליטי.

 

משמעות ההשבתה, שנה בדיוק מיום השבעתו של טראמפ, הינה סמלית בלבד שכן רוב העובדים ברשויות הממשל השונות מוגדרים כעובדים חיוניים וימשיכו לספק שירותים. כך למשל, עובדי שירות התחבורה, מערכת המשפט והביטחון ימשיכו להגיע לעבודתם. עם זאת, במערכת הבריאות, למעלה ממחצית מכוח העובדים לא יעבדו. עם זאת, תכניות חיוניות שלא זקוקות לאישור הקונגרס ימשיכו לתפקד.