BETA

20.01.2018

08:45

עודכן:

סגן נשיא ארה"ב פנס המריא לביקור במזרח התיכון

כפי שנחשף לראשונה בחדשות עשר, סגנו של טראמפ עושה דרכו לביקור באזור. פנס צפוי להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו אך לא לבקר ברשות הפלסטינית

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, המריא הלילה (שבת) לביקור במזרח התיכון. זאת למרות השבתת הממשל בארה"ב בעקבות משבר התקציב. הדוברת של פנס מסרה כי ביקורו באזור חיוני לביטחון הלאומי של ארה"ב וליחסיה עם המדינות השונות ולכן הוא יתקיים כמתוכנן. פנס יבקר תחילה במצרים, שם ייפגש עם הנשיא עבד אל-פתאח סיסי. לאחר מכן יגיע לירדן, ייפגש עם המלך עבדאללה ובתום ביקורו בממלכה ההאשמית ינחת בישראל. ביקורו של פנס פורסם לראשונה בחדשות עשר.

 

לוח הזמנים של פנס בישראל נראה גדוש: הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ונשיא המדינה ראובן ריבלין. נוסף לכך הוא ינאם בכנסת ויבקר ביד ושם ובכותל המערבי. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, כתב היום בטוויטר כי חברי סיעתו יחרימו את נאום פנס במליאה. "מדובר באדם מסוכן בעל חזון משיחי שכולל את חורבן האזור כולו שמגיע בשליחותו של אדם מסוכן אף יותר,  פירומן פוליטי, גזען ומיזוגן שאסור שיהיה מתווה דרך באזורנו".

 

בחדשות עשר נחשף בעבר כי סגן נשיא ארה"ב רצה לשאת דברים ברחבת הכותל המערבי במהלך ביקורו במקום אולם רב הכותל הטיל וטו. פנס לא צפוי לבקר ברשות הפלסטינית או לפגוש בכירים פלסטינית במהלך שהותו, על רקע סירובם לפגוש אותו. פנס היה אמור להגיע לארץ באמצע החודש שעבר אולם דחה את ביקורו על רקע ההצבעות בסנאט האמריקני על רפורמת המיסים, וכן על רקע המשבר בין ארה"ב לרשות סביב הכרזת ירושלים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביום השנה לכהונת טראמפ: הממשל האמריקני הושבת

בגיל 74 - הלך לעולמו אלוף במיל' דורון רובין

בשוך סערת הבזק: עלייה בטמפרטורות - שבת מושלמת לטיולים בטבע

 

מייק פנס
 

מייק פנס( רויטרס)

 

 

בתוך כך, אתמול נחשף בחדשות עשר מסמך שחיבר מזכיר הוועד הפועל של אש"ף וראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, שבו תיאור המידע שבידי הפלסטינים לגבי תכנית השלום המתגבשת של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. בכירים בבית הלבן מסרו כי המידע שבידי הפלסטינים שגוי.

 

הדוח בן 92 העמודים נכתב כהכנה לכינוס המועצה המרכזית הפלסטינית שהתקיים ברמאללה בתחילת השבוע, ובמהלכו נשא יו"ר הרשות הפלסטינית את נאום "יחרב ביתך" שלו נגד טראמפ. עריקאת הגיש את הדוח לאבו מאזן מספר ימים קודם לכן, ונקודות רבות בדוח הפכו לפסקאות בנאומו של אבו מאזן.

 

בין היתר, טוען עריקאת כי תכנית השלום של טראמפ היא חלק מהאסטרטגיה של הממשל האמריקני בתהליך השלום שאותה הוא הגדיר בשם "כפיית התכתיבים". עריקאת כתב כי הגישה האמריקנית היא שכל מי שרוצה שלום צריך להסכים לתכתיבים של הבית הלבן, ומי שלא מסכים לא רוצה שלום והוא טרוריסט שיש להילחם בו. בנושא ירושלים עריקאת כתב כי ממשל טראמפ סבור שבירת פלסטין צריכה להיות בפרברי ירושלים של קווי 1967. עוד הוסיף כי במסגרת התכנית ישראל תתחייב להבטחת חופש הפולחן במקומות הקדושים לבני כל הדתות ושמירה על הסטטוס-קוו.

 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני
 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני רויטרס

 

 

בנושא הגבולות כתב עריקאת כי תכנית טראמפ תכלול סיפוח של 10% משטחי הגדה המערבית לישראל. כאשר שאר השטח - 90% מהגדה יהיה המדינה הפלסטינית. עריקאת טוען בדוח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מטראמפ כי 15 אחוז משטח הגדה יסופח לישראל אך טראמפ דחה את הבקשה. עריקאת טוען עוד במסמך שטראמפ יודיע על הסכמתו לסיפוח ישראלי בתוך חודשיים-שלושה לכל היותר - כלומר לקראת חודש אפריל. לפי עריקאת, קו הגבול הסופי בין ישראל למדינה הפלסטינית, ייקבע במו"מ בין הצדדים. עריקאת הוסיף כי לפי המידע שבידיו תכנית טראמפ תכלול הגדרת לוח זמנים מוסכם בין שני הצדדים לסיום המו"מ. מנגד, הוא ציין כי התכנית לא תקבע לוח זמנים לנסיגה הישראלית מהגדה ותגדיר כי זו תתבצע באופן הדרגתי בהתאם לביצועים הביטחוניים של הפלסטינים.

 

לפי הדוח של עריקאת תכנית טראמפ תקבע כי לישראל תהיה אחריות וסמכות ביטחונית עליונה על כל הנעשה במדינה הפלסטינית העתידית. עריקאת טען כי לפי המידע שבידיו המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת מנשק, עם כוח משטרה חזק. יחד עם זאת ישראל תשמור בידיה את "האחריות הביטחונית הכוללת" למקרי חירום. בנושא הפליטים טען עריקאת כי תכנית טראמפ תקבע כי יהיה צריך למצוא פתרון צודק לסוגית הפליטים במדינה הפלסטינית, ללא זכות שיבה לישראל. עריקאת טען בדוח שבכל הנוגע להכרה בישראל כמדינה יהודית תכנית טראמפ קובעת כי מדינות העולם יכירו בישראל כבית הלאומי של העם היהודי ובמדינת פלסטין כבית הלאומי של העם הפלסטיני. הוא לא מציין שהפלסטינים יידרשו להכיר בעצמם בישראל כמדינה יהודית.

 

בסיכום הדוח, עריקאת ממליץ לאבו מאזן לא לתת כל הזדמנות לתכנית טראמפ ואפילו לא לשקול אותה. "אין לנו למה לחכות לתכנית האמריקאית שלמעשה תשאיר את הסטטוס קוו על כנו ותיתן לגיטימציה אמריקאית להתנחלויות ותכונן אוטונומיה נצחית", כתב.