ישי: צה"ל נכשל במלחמת לבנון השנייה בגלל שהחיילים לא מתפללים מספיק

בלעדי: מדוע לא הצליח הצבא במלחמת לבנון השנייה? אם תשאלו את יו"ר ש"ס יש לכך סיבה מסוימת. אבישי בן חיים מביא צילומים מכנס מחזירים בתשובה שבו אמר ישי כי צה"ל ניצח במלחמת ששת הימים כיוון שהחיילים נשאו עיניהם לאלוהים, בניגוד למלחמה האחרונה

(2:49 דקות)

יו"ר ש"ס ומי שהיה חבר הקבינט בתקופת מלחמת לבנון השנייה, אלי ישי, נגע השבוע באחד העצבים הכי חשופים וכואבים ביחסי חרדים ומדינה. בכנס מחזירים הציג ישי, ולא בפעם הראשונה, את משנתו בסוגיית הצלחות וכישלונות של חיילי צה"ל. הוא טען כי צה"ל ניצח במלחמת ששת הימים כיוון שהחיילים נשאו עיניהם לאלוהים, זאת בניגוד למלחמת לבנון השנייה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

הדברים, אותם מביא כתב חדשות 10 אבישי בן חיים, נאמרו בהילולה שערך הרב ראובן אלבז, שהתמחותו דווקא קירוב לבבות בין דתיים לחילונים ומכונה גדול המחזירים בתשובה. "תראו מה זה לומדי התורה וזכות התורה וזכות בעלי התשובה. יש פה מבוגרים שזוכרים את ששת הימים, אני הייתי צעיר מאד בימים", אמר ישי. 

"במלחמת לבנון השנייה היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון"

"במלחמת ששת הימים, כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל", המשיך שר הפנים. "על כל חייל יהודי היו לפחות מאות חיילים, אם לא אלפים. על כל טנק, מאות טנקים. על כל מטוס, מאות מטוסים. ותשימו לב מורי ורבותיי איזה נסים ונפלאות. היינו אז הצבא הכי חלש במזרח התיכון. לא היה לנו שום סיכוי לנצח. פתאם כולם בורחים ועם ישראל מנצח. במלחמת לבנון השנייה היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון, לא כמו במלחמת ששת הימים, הכי חזק. בלי מצרים, בלי סוריה, בלי לבנון, בלי עיראק, בלי תימן, בלי לוב, בלי לבנון, רק 2,000 חזבאלונים. תראו מה קרה במלחמת לבנון השנייה. אתם יודעים מה ההבדל?", שאל ישי.

 

בשביל להסביר את ההבדל בין הצלחת צה"ל לכישלונו בחר ישי להשתמש בביטוי "כוחי ועוצם ידי". מדובר במונח יסוד של ההשקפה החרדית הבזה לתפיסה הציונית כי כוחו ועוצמתו של צה"ל מסוגלים להגן על העם היהודי. "במלחמת ששת הימים כל יהודי ויהודי שהלך למלחמה והלך לקרב הרים את העיניים לבורא עולם. אבל במלחמת לבנון השנייה אמרנו: 'כוחי ועוצם ידי'. ואז הקדוש ברוך הוא אמר לנו: 'כוחי ועוצם ידי? בוא נראה מה יהיו התוצאות'".

 

"מורי ורבותיי זה מוסר גדול", סיכם ישי. "כשכל מדינות ערב נגד העם היהודי, מה שיציל את העם היהודי זה לומדי התורה ומזכי הרבים וקירוב רחוקים והתשובה".