17.01.2018

16:14

עודכן:

אחרי הקיצוץ האמריקני: אונר"א מבקשת תרומות ממדינות העולם

לאחר שפורסם בחדשות עשר כי ממשל טראמפ הקפיא מענק של מיליוני דולרים מסוכנות הסעד של האו"ם לפלסטינים, הארגון מבקש סיוע ואומר כי ההחלטה פוגעת בביטחון האזורי

בווידאו: ממשל טראמפ החליט - 65 מיליון דולר מהתשלומים לאונר"א יוקפאו

 

 

אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפלסטינים, קראה היום (רביעי) למדינות העולם לסייע ולהעביר לה תרומות. הבקשה מגיעה בעקבות החלטת ממשל טראמפ להקפיא את המענק האמריקני בשווי מיליוני דולרים, כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר.

 

אותו קיצוץ, כך אומרים באונר"א, עשוי להשפיע על הביטחון האזורי ועשוי "לשים שירותי בריאות, חינוך ומזון חיוניים בסכנה", אמר יו"ר הארגון. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פעם נוספת: איציק בר מוחא נעצר בחשד לשני ניסיונות רצח

ועדת השחרורים קבעה: עונשו של יונתן היילו לא יקוצר

הטענות להטרדות בתלמה ילין: המורה הוצא לחופשה כפויה מהטכניון

 

נשיא ארה"ב טראמפ
 

הממשל החליט להמשיך ולהקפיא 65 מיליון דולר. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. רויטרס

 

 

אמש פורסם כי ממשל טראמפ החליט להמשיך ולהקפיא 65 מיליון דולר מהמימון שהוא מעביר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, ולהפשיר 60 מיליון דולר אותם יעביר לארגון ל"צרכים הומניטריים דחופים". כך הודיע גורם אמריקני בכיר. הקפאת חלק מהמימון האמריקני לאונר"א בוצעה כתגובה למהלכים הפלסטינים באו"ם לאחר הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ.

 

כאמור, לפני 10 ימים נחשף בחדשות עשר כי ממשל טראמפ החליט להקפיא 125 מיליון דולר אותם היה אמור להעביר לאונר"א ב-1 בינואר. הכספים הוקפאו עד לסיום הדיונים הפנימיים בממשל וההכרעה לגבי המשך המימון לאונר"א.

 

במהלך הדיונים הביעו נציגי משרד החוץ ומשרד ההגנה האמריקני התנגדות לקיצוץ המימון לאונר"א מחשש שהדבר יביא להתערערות המצב הביטחוני במחנות הפליטים בירדן, לבנון ועזה. מנגד, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי ובכירים בבית הלבן תמכו בהקפאת הכספים.

 

 ילדה לצד לוגו אונרא
 

ילדה לצד לוגו אונרא(רויטרס )

 

 

בסופו של דבר התקבלה פשרה לפיה מתוך 125 מיליון הדולר שהוקפאו, יופשרו כ-60 מיליון דולר שיועברו לצורך מימון בתי ספר ושירותי בריאות עבור פליטים פלסטינים בירדן ובעזה. "בלי הכספים שאנחנו מספקים אונר"א היתה בסכנת סגירה מיידית וכעת הסכנה הזו הוסרה", אמר פקיד אמריקני בכיר.

 

מנגד, 65 מיליון דולר יישארו מוקפאים. הפקיד האמריקני הבכיר אמר כי הממשל יבחן בהמשך את הפשרת שאר הכספים בהתחשב בהתנהלות אונר"א. הוא ציין כי יש לבצע בחינה בסיסית מחדש לגבי הדרך בה אונר"א פועלת וממומנת. 

 

נושא מימון אונר"א צפוי לעלות בשיחותיו של השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט בפגישות שיערוך בישראל בימים הקרובים. גרינבלט מגיע על רקע המשבר החמור בין ארה"ב לבין הפלסטינים סביב הצהרת ירושלים של הנשיא טראמפ וכמה ימים אחרי נאום יחרב ביתך של אבו-מאזן. בין היתר, גרינבלט צפוי לעסוק בתכנית השלום שמגבש הממשל בארה"ב.