16.01.2018

21:24

עודכן:

ממשל טראמפ החליט: 65 מיליון דולר מהתשלומים לאונר"א יוקפאו

לאחר שפורסם בחדשות עשר כי ממשל טראמפ הקפיא מענק של 125 מיליון דולר מסוכנות הסעד של האו"ם לפלסטינים, היום נמסר כי הוחלט להעביר 60 מיליון, כשהיתר "לשיקול עתידי"

ממשל טראמפ החליט להמשיך ולהקפיא 65 מיליון דולר מהמימון שהוא מעביר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, ולהפשיר 60 מיליון דולר אותם יעביר לארגון ל"צרכים הומניטריים דחופים". כך הודיע הערב (שלישי) גורם אמריקני בכיר. הקפאת חלק מהמימון האמריקני לאונר"א בוצעה כתגובה למהלכים הפלסטינים באו"ם לאחר הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ.

 

לפני 10 ימים נחשף בחדשות עשר כי ממשל טראמפ החליט להקפיא 125 מיליון דולר אותם היה אמור להעביר לאונר"א ב-1 בינואר. הכספים הוקפאו עד לסיום הדיונים הפנימיים בממשל וההכרעה לגבי המשך המימון לאונר"א.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

טרגדיה בדרך לאירוע: בן 13 נהרג בהתנגשות בין שני כלי רכב לגמל

חשד להונאת ענק מקופת המדינה: עבריין ישראלי נעצר במדריד

פשיטות בבתים של איראנים בגרמניה - חשד שריגלו אחר ישראל

 

 ילדה לצד לוגו אונרא
 

ילדה לצד לוגו אונרא(רויטרס )

 

 

במהלך הדיונים הביעו נציגי משרד החוץ ומשרד ההגנה האמריקני התנגדות לקיצוץ המימון לאונר"א מחשש שהדבר יביא להתערערות המצב הביטחוני במחנות הפליטים בירדן, לבנון ועזה. מנגד, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי ובכירים בבית הלבן תמכו בהקפאת הכספים.

 

בסופו של דבר התקבלה פשרה לפיה מתוך 125 מיליון הדולר שהוקפאו, יופשרו כ-60 מיליון דולר שיועברו לצורך מימון בתי ספר ושירותי בריאות עבור פליטים פלסטינים בירדן ובעזה. "בלי הכספים שאנחנו מספקים אונר"א היתה בסכנת סגירה מיידית וכעת הסכנה הזו הוסרה", אמר פקיד אמריקני בכיר.

 

מנגד, 65 מיליון דולר יישארו מוקפאים. הפקיד האמריקני הבכיר אמר כי הממשל יבחן בהמשך את הפשרת שאר הכספים בהתחשב בהתנהלות אונר"א. הוא ציין כי יש לבצע בחינה בסיסית מחדש לגבי הדרך בה אונר"א פועלת וממומנת. 

 

אונר"א הגיבה על הקיצוץ האמריקני הצפוי בתרומת ארה"ב לארגון: "זה יפגע ביכולות שלנו ובביטחון האזור".

 

נשיא ארה"ב טראמפ
 

נשיא ארה"ב טראמפ רויטרס

 

 

הבכיר האמריקני הוסיף כי הגיע הזמן שמדינות נוספות בעולם להם יש את המשאבים לכך יתרמו יותר כספים לאונר"א כיוון שכיום ארה"ב מממנת את הארגון באופן לא פרופורציונלי ביחס לשאר העולם. "נפנה למדינות שונות בעולם ונבקש מהן לקחת חלק משמעותי יותר בנטל", אמר הבכיר האמריקני. במשרד החוץ האמריקני התייחסו להחלטת ההקפאה ואמרו: "לא מדובר בעונש, אנחנו רוצים שייערכו רפורמות בארגון".

 

נושא מימון אונר"א צפוי לעלות בשיחותיו של השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט בפגישות שיערוך בישראל בימים הקרובים. גרינבלט מגיע על רקע המשבר החמור בין ארה"ב לבין הפלסטינים סביב הצהרת ירושלים של הנשיא טראמפ וכמה ימים אחרי נאום יחרב ביתך של אבו-מאזן. בין היתר, גרינבלט צפוי לעסוק בתכנית השלום שמגבש הממשל בארה"ב.