BETA

15.01.2018

22:22

עודכן:

לפיד הציג פנים חדשות במפלגתו - הרכש הנוצץ עדיין יושב על הגדר

הרמטכ"לים לשעבר אשכנזי או גנץ הם דמות "הגנרל" שחסרה ליו"ר יש עתיד. לצד זאת, צירוף בכירי "דרג הביניים" - סגלוביץ' ובן ברק - מעיד על מגמה חיובית מבחינתו • פרשנות

עדיין מחפש את הרכש הנוצץ: הבחירות לכנסת ה-21 מסתמנות בימים האחרונים כרחוקות מתמיד. תקציב המדינה לשנת 2019 עבר בממשלה והוא מקודם לקראת הצבעה בכנסת. נוסף על כך, הצהרות שונות שיוצאות מפיו של שר האוצר כחלון - שמהווה את העוגן של הקואליציה - לפיהן לא יפרוש מהממשלה גם במקרה של המלצות משטרה נגד ראש הממשלה נתניהו, הן סממן מרכזי לכך שהכנסת העשרים והממשלה הנוכחית ישלימו תקופת כהונה מלאה - לראשונה מזה 30 שנה.

 

לצד זאת, לאט ובזהירות, טיפין טיפין, יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ממלא את שורות מפלגתו בפנים ובדמויות חדשות, מוכרות יותר ומוכרות פחות. לפני קרוב לשנתיים, צירף לפיד למפלגה את ניצב בדימוס יואב סגלוביץ', ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר. בין היתר, סגלוביץ' היה אחראי בתקופת שירותו על חקירותיו של השר אביגדור ליברמן. "לא ראוי שהוא יהיה שר הביטחון וגם ראש הממשלה לא ראוי לתפקידו", אמר סגלוביץ' לפני כשבועיים באירוע "שבתרבות" בבאר שבע.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד: בן 12 וחצי תקף מינית ארבעה ילדים בקיבוץ בצפון הארץ

חשד לניסיון חיסול בחולון: גבר נפצע קשה מירי, היורה נמלט

צפו: שופט בליגה הצרפתית בועט בשחקן - ומרחיק אותו מהמגרש

 

 רם בן ברק המצטרף החדש למפלגת יש עתיד
 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, עם רם בן ברק המצטרף החדש למפלגתו ללא קרדיט

 

 

אתמול (שני) הודיע לפיד על צירופו של המשנה לראש המוסד לשעבר, ומנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ולנושאים אסטרטגיים לשעבר (תחת השר יובל שטייניץ מהליכוד), רם בן ברק. בכיר המוסד לשעבר החל את דרכו הביטחונית בשרות צבאי כששימש קצין בסיירת מטכ"ל. הוא הצטרף לסוכנות הריגול של ישראל שנים ספורות לאחר שחרורו ושירת בארגון במשך למעלה משלושים שנה. בדף טוויטר שלו, בן ברק מתאר עצמו כ-"מושבניק, מוסדניק, אבא, סבא ואחד שאכפת לו".

 

שר האוצר לשעבר רואה את הסקרים האחרונים שמפורסמים בכלי התקשורת השונים בהם הוא מכפיל את כוחו, אם לא יותר מכך. הוא ממשיך בגיוס יוצאי המערכות הביטחוניות מ"דרג הביניים" אך עיניו לא זזות משוק השמות "בשדרה הבכירה" של יוצאי המערכת, כשהדגש העיקרי שלו הוא הרמטכ"לים לשעבר גבי אשכנזי ובני גנץ.

 

 

אין זה סוד, לפיד מחפש להנחית את ה-דמות הצבאית הבכירה - "גנרל" שיחזק את רשימתו. בבחירות לכנסת העשרים, מועמדי ומועמדות המפלגה לא היו שונים באופן מהותי מהרשימה שהתמודדה לראשונה לבית המחוקקים, ב-2013. אשכנזי וגנץ הם שמות טובים ואטרקטיביים עבור לפיד, אך הם אינם מושלמים. אשכנזי סוחב אחריו מאז שחרורו את פרשיית הרפז כמו משקולת כבדה שמושכת אותו אחורה ועל פי הערכות הקשתה עליו להיכנס לחיים הציבוריים בבחירות הקודמות. על אף שהחקירה הפלילית בעניינו הושלמה, והתיק נסגר, הריח הרע שנודף ממעורבותו בפרשייה שהסעירה את צמרת מערכת הביטחון בשלהי שירותו הצבאי, עדין נמצא באוויר.

גנץ מנגד היה רמטכ"ל ראוי שלא דבק רבב בהתנהלותו הערכית והחוקית. לצד זאת, הוא ספג לא מעט ביקורת על תפקודו במבצע "צוק איתן". מבחינתו של לפיד, שקורץ באופן תדיר למצביעי הימין הישראלים, צירופו של גנץ עלול לעורר בעיות נוספות לאחר שזה, חודשים ספורים לאחר סיום תפקידו, השתתף בטקס זיכרון משותף לישראלים ופלסטינים, על גבול רצועת עזה.

 

הרמטכ"לים לשעבר, גבי אשכנזי ובני גנץ
 

הרמטכ"לים לשעבר, גבי אשכנזי ובני גנץ - עדין יושבים על הגדר( רויטרס)

 

 

גנץ ואשכנזי, אולי השמות החמים ביותר לקראת מערכת הבחירות הבאה, מחוזרים על ידי כלל מפלגות המרכז והשמאל. הם מצדם, ימשיכו ככל הנראה לשבת על הגדר עד שמועד הבחירות בפועל יתקרב ויהפוך לממשי. לצד זאת, הצטרפותם של דמויות דוגמת סגלוביץ' ובן ברק מראים על מגמה חיובית מבחינתו של שר האוצר לשעבר. הוא מושך אליו באופן עקבי בשנים האחרונות דמויות שבראייה הציבורית והתקשורתית מתחברות לאמינות, למבצעיות ביטחונית ולטוהר מידות. אם ימשיך כך, ויצליח למשוך דמויות ציבוריות מוערכות נוספות, לצד גיוס של אשכנזי או גנץ לשורות מפלגתו, חלומו של לפיד להגיע לבית שברחוב בלפור בירושלים, אולי יתגשם.