BETA

15.01.2018

16:47

עודכן:

ניצחון למשפחת גולדין: תופסק הכניסה ההומניטרית של חמאס לישראל

בעקבות פניית בני המשפחה לבג"ץ, הורתה הממשלה על הפסקת הכניסות ההומניטריות של אנשי חמאס ובני משפחותיהם מעזה לארץ. "צעד קטן במשימה הגדולה שלנו להשיב את הדר"

בווידאו: לאה גולדין נואמת באו"ם

 

ממשלת ישראל הגישה היום (שני) את תשובתה לעתירה שהגישה משפחתו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס בעזה. עתירת משפחת גולדין הוגשה בחודש נובמבר 2017 ובמשפחה דרשו מבג"ץ לכפות את יישום החלטות הקבינט בנוגע להתנהלות מול חמאס. "ב-1 בינואר 2017 החליט הקבינט על שורת צעדים שמטרתם הפעלת לחץ אפקטיבי על החמאס", אמרו אז, " אנחנו מבקשים מבג"ץ לכפות על הממשלה ליישם במלואן את החלטות הקבינט".

 

בתשובת הממשלה נחשף שהמועצה לביטחון לאומי קבעה כי החלטות הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתקבלו לפני כשנה, לא יושמו במלואן. עוד נכתב בתשובה כי מאז הגשת העתירה על ידי משפחת גולדין חידדה הממשלה את הנהלים והורתה למתאם פעולות הממשלה בשטחים להפסיק לחלוטין את הכניסות ההומניטריות של אנשי חמאס ובני משפחותיהם מעזה לישראל.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כדוריות ברזל ומעקב מרחוק: פרטים חדשים על פיצוץ רכב בכיר חמאס

תיעוד: רצפת הבורסה באינדונזיה קורסת - כשעליה עשרות נשים

כיוון מטווח אפס - וירה: צעיר שנורה במהלך ויכוח נאבק על חייו

 

 לאה גולדין בעצרת האו"ם
 

לאה גולדין באו"ם ללא קרדיט

 

 

"החלטות הקבינט בסוגיית הכניסות לישראל לצרכים הומניטריים יושמה עד לאחרונה באופן חלקי בלבד, זאת משום שנמצא כי לא היו בידי מתפ״ש, האמון על מתן היתרי כניסה מעזה לישראל, נתונים בדבר זהות כלל אנשי חמאס ובני משפחותיהם המוכרים לגורמי הביטחון, וביכולתו של מתפ״ש היה למנוע רק כניסה של קבוצה חלקית של אנשי חמאס ובני משפחותיהם שהיו מוכרים במערכותיו".

 

"ראש המל״ל קבע כי הפרשנות המחייבת באשר להחלטת הקבינט מעתה ואילך היא, כי החלטת הקבינט חלה ככתבה וכלשונה על גורמים אשר על פי נתוני גורמי הביטחון משויכים לארגון חמאס, וכן על כל מי שנמנה על קרוביו מדרגה ראשונה של אדם המשויך לארגון חמאס, והכל בהתאם למגבלות המשפטיות בעניין זה".

 

עתירת משפחת גולדין עוסקת גם בדרישה להורות על הפסקה מוחלטת של ביקורי משפחות של אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל ובעצירת שחרור גופות מחבלי חמאס ומזוהי חמאס לקבורה. בין היתר, בחודש נובמבר האחרון, בעקבות בקשת הצלב האדום לאפשר לאנשיהם גישה לגופות מחבלים שנהרגו בפיצוץ מנהרת טרור, במשפחה אמרו: "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה. היענות של ממשלת ישראל לחמאס תהיה בבחינת עוול מוסרי וחולשה מדינית. לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה"ל מוחזקים על ידו".

 

את העתירה לבג"ץ הגישו בשם משפחת גולדין עו״ד עודד סבוראי, פרופ' אביעד הכהן והקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט. עו״ד עודד סבוראי אמר בתגובה לתשובה: "חבל שממשלת ישראל נזקקה לעתירה של משפחת גולדין לבג״ץ כדי להבחין בכך שהחלטות הקבינט אינן מתקיימות. אנו מצפים מהממשלה לתת הוראה מחייבת לקיים את ההחלטות גם בנושא ביקורי האסירים והחזרת גופות המחבלים".

 

מטעם משפחת גולדין נמסר בתגובה: "זהו צעד קטן במשימה הגדולה שלנו להשיב את הדר שהיה גיבור ישראל ונפל במערכת צוק איתן. אין לנו רצון לנצח את ממשלת ישראל בבתי משפט. אנו מעוניינים בהשגת הניצחון על ארגון הטרור חמאס והשבתם של הדר ואורון הביתה".

 

 מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום
 

מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום דובר צה"ל

 

 

בתוך כך, מפקד החטיבה הדרומית, אל"ם קובי הלר, התייחס לפיצוץ מנהרת הטרור בסוף השבוע ולסגירת מעבר כרם שלום: "סגירת מעבר הסחורות כרם שלום היא צעד שלא רצינו לנקוט בו אך חמאס לא הותיר לנו ברירה, הוא הריבון ועליו האחריות למתרחש ברצועה וממנה. מדובר בהפרה חמורה של הריבונות הישראלית ופגיעה ישירה בתושבי רצועת עזה. חפירת מנהרת הטרור מתחת למעבר הסחורות הבלעדי היא דוגמה לכך שחמאס מתעסק בטרור ולא בשיקום הרצועה. השאיפה לשמור על מעבר פתוח ומעבר סחורות סדיר לטובת תושבי הרצועה, ולצד זאת נמשיך לפעול על מנת לשים סוף לאיום מנהרות הטרור".

 

ראש מנהלת התיאום והקישור לעזה, אל״ם פארס עטילה, הוסיף: "בשנת 2017 בלבד, תואמו מעברן של למעלה מ 147,286 משאיות שנשאו ציוד רפואי, מזון ותוצרת חקלאית. חפירת המנהרה היא הוכחה לכך כי תושבי רצועת עזה הם בני ערובה של ארגון הטרור חמאס ואינם נכללים בשיקולים של חמאס שאף רומס את התושבים במו ידיו. כל עוד שחמאס והרשות הפלסטינית לא ישימו את טובת תושבי רצועת עזה בעדיפות ראשונה, המשבר הכלכלי יחריף ויתדרדר. ישראל תמשיך לנקוט בצעדים בכדי בראש ובראשונה להגן על מדינת ישראל ואזרחיה״.