BETA

14.01.2018

10:47

עודכן:

תקיפת המנהרה: יום מתוח בדרום - אך הסיכוי לסבב הסלמה חדש נמוך

חמאס טרם הגיב להשמדת המנהרה הייחודית, שעברה דרך שטח המדינה למצרים, והסתפק באזכור הדיווחים בישראל. בעוטף תורגש מתיחות, אך הארגון לא צפוי לשבור את הכלים • פרשנות

תקיפת המנהרה: מתח שורר הבוקר (ראשון) ברצועת עזה בעקבות השמדת מנהרת הטרור שחצתה לשטח ישראל והמשיכה למצרים. בארגון חמאס, לו הייתה שייכת המנהרה, ששימשה להעברת נשק ופעילי טרור, לא הגיבו לפעולה ומסתפקים בידיעות על כך שבישראל דיווחו על הפעולה שנתפסת כחלק משימור המאזן בין שני הצדדים. בשלב זה לא נראה כי המתיחות תבשיל לכדי סבב הסלמה.

 

לפי צה"ל, המנהרה, שלה מאפיינים ייחודיים, הייתה בבנייה בשנה האחרונה. הציר המרכזי שלה היה מעזה למצרים, והיא עברה תחת מעבר כרם שלום ותחת צינורות גז ונפט. אורכה הוא למעלה מקילומטר וחצי ו-180 מ' ממנה היו בשטח ישראל.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לרצח: גבר נדקר למוות בטירת כרמל; בת זוגו עוכבה לחקירה

דיווח: שחקנית הפורנו שיצאה נגד טראמפ חתומה על הסכם סודיות

מהיום: רכבת תגבור מיוחדת לחיילים ואזרחים

 

 מנהרת טרור שהותקפה בעזה
 

מנהרת טרור שהותקפה בעזה( דובר צה"ל)

 

 

 

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, ציין כי המנהרה אותרה לפני תקופה קצרה. כוחות צה"ל תקפו אתמול את פתח המנהרה ברפיח ובעקבות זאת, כוחות הנדסה וכוחות מיוחדים פעלו להשמדה סופית של המנהרה והדבר הצריך את סגירת מעבר כרם שלום.

 

בלילה טען חמאס שהמנהרה שהותקפה הינה מנהרה מסחרית להברחה השייכת לבדואים. "העובדה שחמאס חופר מתחת למעבר שהוא מעבר הסחורות היחיד לרצועה היא אבסורד וציניות",  מסר תא"ל מנליס. "לא ראינו מנהרה כזו. זו מנהרה ראשונה במאפיינים האלה".

 

הבוקר ביקר מפקד פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר, במקום חשיפת המנהרה. ״הערכתי לאוגדת עזה, לחטיבה הדרומית ולכלל הכוחות מכלל האגפים על הפעולה המדויקת לסיכול המנהרה", אמר. "מנהרת הטרור אשר חצתה מתחת למעבר כרם שלום פוגעת בראש ובראשונה בתושבי רצועת עזה. אנו נחושים להמשיך במאמץ לסיכול מנהרות הטרור ולפעול בכל דרך למען הגנה על תושבי עוטף עזה ומדינת ישראל״.

 

 

בווידאו: אלוף פיקוד דרום מסייר באזור שבו התגלתה המנהרה

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר בעקבות התקיפה: "הלילה ביצענו פעולה מקצועית ומדוייקת. מדובר בהפרת ריבונות ישראלית בוטה. השמדת מערך המנהרות ההתקפיות היא רכיב חיוני במדיניות הפגיעה השיטתית ביכולות האסטרטגיות של חמאס. המסר להנהגת עזה ולתושביה ברור - השקיעו בקדושת החיים ולא במנהרות קבורה".

 

ראש הממשלה נתניהו התייחס לפעולת צה"ל בעזה טרם המראתו להודו ואמר כי  "צה"ל תקף תשתית טרור מרכזית של החמאס ברצועת עזה, יש מי שאומר שצה"ל תוקף דיונות של חול וזה לא נכון. אנחנו מגיבים על התקיפות נגד מדינת ישראל, אנחנו עושים את זה בתקיפה מאוד שיטתית, של תשתיות שמכוונות נגדנו. החמאס צריך להבין שלא נרשה את המשך ההתקפות הללו ושנגיב בעוצמה עוד יותר גדולה".

 

ח"כ חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול לשעבר, הגיב להודעת צה"ל בחשבון הטוויטר שלו: "פיצוץ המנהרה הרביעית הוא עוד חוליה בשרשרת הפעולות המוצלחות, החשובות והממוקדות של צה״ל נגד תשתיות הטרור ברצועה. לצד זאת, צריך שנחזור לסיכולים הממוקדים בעזה כדי שכל מחבל יידע שגורלו נחרץ במידה וינסה לפגוע במדינת ישראל".

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס לתקיפה בכנס הדוקומנטרי "דוקו-Prime" שעורך ערוץ עשר. "בימים כאלה, אנחנו מתבשרים בבוקר שהייתה פעולה של יחידה מצוינת. היו כאלה ביחידה שחושבים ימין ושמאל, וכולם ביצעו את הפעולה ביחד. אין בוגדים ושמאלנים - כולנו יחד", אמר הנשיא ריבלין.