BETA

13.01.2018

21:43

עודכן:

נתניהו למקרון: "יש להתייחס ברצינות לאולטימטום של טראמפ"

רה"מ התייחס בשיחה עם נשיא צרפת לאמירתו של נשיא ארה"ב כי חתם על המשך הקלת הסנקציות על איראן בפעם האחרונה. מקרון הדגיש בפני רה"מ את חשיבות הסכם הגרעין

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (שבת) בטלפון עם ראש ממשלת צרפת עמנואל מקרון בנוגע לסנקציות על איראן.

 

במהלך השיחה, אמר נתניהו כי "ראוי להתייחס ברצינות לאמירתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. מי שרוצה להשאיר את הסכם הגרעין, ישכיל לתקנו". עוד הוסיף נתניהו כי מדינות העולם החופשי צריכות לגנות את פשעי המשטר האיראני.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מועצת התלמידים הארצית ביטלה את השביתה שתוכננה בתיכונים

בשל ההתנגדות לחוק המרכולים: הפגנות באשדוד

דיווח: דייג פלסטיני נהרג מאש מצרית סמוך לרצועה

 

"יש לצאת נגד החתירה של איראן לנשק גרעיני, הפיתוח האיראני של טילים בליסטים, שמבוצע נגד החלטות מועצת הביטחון, תמיכת איראן בטרור, התוקפנות של איראן באזור והדיכוי האכזרי של אזרחי איראן", אמר נתניהו.

 

במהלך השיחה הדגיש נשיא צרפת מקרון הדגיש בפני ראש הממשלה נתניהו את חשיבות הסכם הגרעין עם איראן, והמשמעות על שמירתו במצבו הנוכחי. כך נמסר מלשכת הנשיאות הצרפתית הלילה.

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע אתמול כצפוי כי הוא משאיר על כנן את ההקלות על הסנקציות על איראן, במסגרת הסכם הגרעין שחתם קודמו בתפקיד, ברק אובמה. בבית הלבן הוסיפו, כי זו הפעם האחרונה שבה הוא חותם על ההקלה בסנקציות.

 

בנוסף, בכוונת הנשיא טראמפ לעבוד עם מדינות אירופה שחתומות על ההסכם, כדי להגיע להסכם משלים לזה הנוכחי. ההסכם החדש לא יהיה מוגבל בזמן, ולא יהיה בו את "סעיף השקיעה" שמפוגג את ההסכם בתוך 15 שנים. בבית הלבן טוענים שההסכם החדש יהיה לתמיד, ללא תפוגה.

 

שר החוץ האיראני, מחמוד ג'וואד זריף, כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "זוהי חתירה תחת הסכם הגרעין". עוד הוסיף זריף כי "לטראמפ יש דרך מוזרה להראות את הכבוד שהוא רוחש לעם האיראני. לתייג אותם כאומה של טרור, לאסור עליהם להיכנס לארה"ב, ומעל לכל 'לעזור להם' על ידי פגיעה כלכלית מהרווח הצפוי מהסכם הגרעין. ארה"ב חייבת להביא עצמה לצייתנות – בדיוק כמו איראן".

 

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

תקף את טראמפ. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף.  רויטרס

 

 

במשרד החוץ האיראני הוסיפו כי "הסכם הגרעין הינו מסמך בעל תוקף בינ"ל ולא ניתן לשאת ולתת במסגרתו פעם נוספת. איראן לא תתחייב לשום דבר מחוץ להסכם הגרעין והיא מסרבת לבצע כל שינוי בו, בהווה או בעתיד, והיא איננה מסכימה לשייך את ההסכם הזה לשום נושא אחר. ממשלת ארה"ב, כמו שאר הגורמים בהסכם, מחויבת לבצע את כל ההתחייבויות שלה ועליה לשאת באחריות כלפי התוצאות במצב בו היא מתנערת מהאחריות שלה", נכתב.

 

בהמשך נכתב: "ממשלת ארה"ב הפרה סעיפים רבים מאז יצא ההסכם לפועל. המדיניות של טראמפ בשנה האחרונה והודעתו האחרונה מנוגדים בבירור לסעיפים מס' 26, 28 ו-29 בהסכם הגרעין. איראן תציג הפרות אלו לוועדה המשותפת של ההסכם. החלטת הממשלה האמריקנית להוסיף בכירים איראניים לרשימת הסנקציות הלא חוקית מעידה על המשך התוקפנות שלה כלפי העם האיראני. ממשלת ארה"ב תישא בהשלכות של הוספת יו"ר מערכת המשפט האיראנית אייתולה אמלי לאריג'אני לרשימת הסנקציות האמריקנית ואיראן לבטח תגיב על כך באופן רציני".

 

בתוך כך, התרחשה התפתחות נוספת בנוגע למחאה באיראן. בסוכנות הידיעות האיראנית דווח כי ניתן כעת להשתמש באפליקציית שליחת ההודעות "טלגרם", שבועיים לאחר שפרצו מחאות במדינה. על פי הערכות,  באיראן משתמשים באפליקציה 40 מיליון בני אדם.