BETA

13.01.2018

22:06

עודכן:

חתונה מאוחרת: מרתון השידוכים של צעירה חרדית כל הדרך לחופה

בעשור האחרון עלה בחדות גיל הנישואים במגזר החרדי. מי שמוביל את המגמה הן דווקא הנשים הצעירות: "כשאת רוצה להתחתן, את רוצה שזה יהיה עם מישהו שהוא קצת יותר מבסדר"

על פי נתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכון ירושלים,​ בשנת 2004, 61% מבני המגזר החרדי עד גיל 25 כבר היו נשואים, כיום רק 44% באותה שכבת גיל הם אחרי חתונה - ומי שמכתיבות את מגמת השינוי הן הנשים שיותר ויותר בוחרות ללמוד ולהתבסס כלכלית לפני הנישואים.

 

הבמאית החרדית שושי אלטמן תיעדה את מאבקה העיקש של אחותה הצעירה שרי ורדי, שסירבה 8 שנים לכל הצעת שידוך. לא מעט סובלנות נדרשה להורים של ורדי, נערה מבית חרדי בבני ברק שהחליטה ללמוד לתואר במנהל עסקים וראיית חשבון, לצאת לעבוד, ולהוציא רשיון נהיגה. אבל כשבגיל 27 אחרי שמונה שנים של נסיונות שידוכים היא עדיין התעקשה לחפש את הבחור המתאים בשבילה, זה כבר היה קצת יותר מדי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לארבעה מעשי אונס ב-24 שעות בתל אביב

בגיל 91: השופט וינוגרד הלך לעולמו

דיווח: הרשות הפלסטינית לא ניתקה לחלוטין המגעים עם ממשל טראמפ

 

בעיטה במסגרות היא כנראה עניין משפחתי, רק כך אפשר להבין גם את ההחלטה של שושי, אחותה הגדולה של שרי, ללכת ללימודי קולנוע ובמסגרתם לתעד את הליך השידוכים של אחותה הצעירה. "לא ידעתי שזה הולך להיות סרט. זה התחיל משיעורי בית, משהו כזה, אז היא אמרה לי שהיא צריכה לצלם אותי יוצאת לדייט. סוג של תרגיל כזה. הסכמתי כי ידעתי שזה יעזור לשושי", סיפרה שרי.

 

שרי ורדי, שהשתתפה בסרט של אחותה על שידוכים בחברה החרדית
 

שרי ורדי, שהשתתפה בסרט של אחותה על שידוכים בחברה החרדית( חדשות עשר)

 

 

מול המצלמה של שושי נחשף מוסד השידוכים מהזווית המשפחתית, 4-3 דייטים עם כל בחור ואז החלטה - קפיצה לנסיון הבא או חתונה. "יש אחד שכתבתי עליו שהוא למל"ם - לא מועיל לא מזיק. באמת, הוא פשוט היה בסדר. אבל הוא לא היה יותר מבסדר. הוא היה כלום. כשאת רוצה להתחתן, את רוצה שזה יהיה עם מישהו שהוא קצת יותר מבסדר", אמרה. "ברור שזה 'חתול בשק', אבל יש לנו אמונה. אני חושבת שאין דבר כזה התאהבות. יש פשוט סוג של כימיה, אני קוראת לזה", כך לדבריה.  

 

אבל שרי היא רק פרט אחד בסטטיסטיקה שמצביעה על שינוי יסודי שעובר על החברה החרדית בעשור האחרון, בכל הקשור למוסד הנישואים. בשנים 2016-2014 הגיע שיעור הרווקות החרדיות בנות 30-20 ליותר מ-32%, פי 1.5 משיעורן בעשור הקודם. "ברגע שהתעקשתי על קריירה ולימודים ידעתי שאני מוציאה את עצמי מבחורי ישיבות. העצמאות הייתה חשובה לי, יכול להיות שזה סוג של אופי. גם אם היום תגיד לי שזכיתי בפיס אני עדיין אצא לעבוד, כי זה האופי שלי".  

 

לשרי נדרשו עשרה מפגשים על פני שישה שבועות כדי שבסופו של דבר יתרצה ליבה. היא הכירה את יואל, השניים התחתנו ושנה אחרי החתונה נולדה בתם הבכורה, ליבי. "כשהתחלתי את הסרט לא ידעתי שאני הולכת ללוות אותה", סיפרה יוצרת הסרט ואחותה של שרי, שושי. "אמרתי שאני רוצה שהסוף של הסרט יהיה אופטימי, ואז פתאום השידוך שלה עם יואל התקדם, ואני מתקשרת למרצה שלי בשיא הלחץ ואומרת לה שיש שינוי לסוף. היא אמרה לי שזה מצוין ומבורך. אכן היה סוף טוב לסרט".

 

לדברי שרי, "אם הסרט נתן משהו חיובי, זה שלא צריך להקשיב לכל דבר שהחברה אומרת. המטרה שלי הייתה לצאת עם בחורים לפגישות, שלא יגידו שהיא מחכה לאביר על הסוס הלבן שיגיע אליה".

 

הסרט המלא "אחותי כלה" ישודר בשבוע הבא בערוץ yes  דוקו

 

יוצרת הסרט, שושי אלטמן, יחד עם אחותה שרי ורדי
 

יוצרת הסרט, שושי אלטמן, יחד עם אחותה שרי ורדי חדשות עשר